Valmieras atmiņu institūciju programma “Kā neapjukt informācijas okeānā” vidusskolēniem turpinās attālināti
Valmieras integrētās bibliotēkas, Valmieras muzeja un Valmieras zonālā valsts arhīva sadarbības rezultātā radītā mācību nodarbība tagad pārtapusi digitālā formātā. “Kā neapjukt informācijas okeānā” ir šo trīs institūciju kopdarbs, kas tiek realizēts, sadarbojoties ar Valmieras pilsētas un novadu izglītības iestādēm.
Tā ir mācību nodarbība, kuras laikā skolēni iepazīstas ar vietējām atmiņas institūcijām un to sniegtajiem pakalpojumiem. Tradicionālajā klātienes formā nodarbība ilgst divas akadēmiskās stundas un tās laikā skolēni ne tikai klausās, bet arī aktīvi līdzdarbojas – meklē grāmatas bibliotēkas plauktos, kārto arhīva dokumentus, mācās datēt fotogrāfiju un izvērtēt, kādi priekšmeti ir jāpieņem muzeja krājumā.
Nodarbības mērķauditorija ir 10. klašu skolēni, Valmieras tehnikuma un Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolas pirmkursnieki. Daudzi no skolēniem nav valmierieši un ar šīm institūcijām sastopas pirmo reizi. Kopš sadarbības sākuma nodarbības norisi nodrošina attiecīgo iestāžu speciālisti Māra Stabrovska (LNA) un Alberts Rokpelnis (Valmieras muzejs), bet Valmieras integrēto bibliotēku šo gadu laikā pārstāvējusi Svetlana Jodo, Elīna Švēde un kopš 2019. gada komandai pievienojusies Alīna Pūce.
Mācību nodarbība skolēniem tiek piedāvāta jau piecus gadus, tajā regulāri tiek ieviesti jauninājumi un arī šī gada mainīgie apstākļi tradīciju nav ietekmējuši. Mācību nodarbība pārveidota tiešsaistei piemērotā veidā. Sadarbībā ar Vidzemes Augstskolu nodarbību attālinātai organizēšanai tiek izmantota auditorija, kura aprīkota ar interaktīvu tāfeli, augstas kvalitātes kamerām un audio iekārtām. Nodarbība notiek tiešsaistē, izmantojot “Google Meet” vai “Zoom” video konferenču platformas. Taču triju institūciju lektori atrodas vienā telpā un rada vismaz nelielu klātbūtnes efektu. “Zoom” izmantošanā jāpateicas Latvijas Bibliotekāru biedrībai, kas devusi iespēju bez maksas izmantot programmas abonementu sapulču veidošanai.
Mācību nodarbības pārveidošana ir bijis liels izaicinājums no tehniskās puses – norisei jāizmanto trīs dažādi datori, jātestē audio rīki, jāpielāgo kameras leņķis, jāmācas “neiziet no kadra” un turēt pareizi mikrofonu, u.c. jautājumi. Papildus tam jāpieliek liels, radošs darbs, lai tiešsaistes formas nodarbību padarītu tikpat interaktīvu un dinamisku kā klātienē. Lieliski rīki skolēnu iesaistīšanai ir “Kahoot” un “Mentimeter”, ar kuru palīdzību ir iespējams uzzināt auditorijas viedokli, veidot testus un reāllaikā veidot vārdu mākoņus. Kā arī liels izaicinājums ir “sarunāties ar tukšu telpu” un noturēt tādu pašu enerģijas līmeni kā klātienes nodarbībās. Nodarbību pilnvērtīgai norisei ir piesaistīts ceturtais darbinieks, kurš nodarbības laikā pārrauga tehniskās nianses un sazinās ar skolēniem tērzēšanas laukā.
Lai gan no daudz kā bija jāatsakās mācību nodarbību no pusotras stundas saīsinot uz 40 minūtēm, šīs informācijas nodošana skolēniem ir ļoti būtiska un īpaši svarīgi parādīt, ka arī bibliotēka, muzejs un arhīvs ir moderni un spēj ar viņiem komunicēt 21. gadsimta stilā.
Alīna Pūce, Valmieras bibliotēkas galvenā bibliotekāre
Alberts Rokpelnis, Valmieras muzeja vēsturnieks
Māra Stabrovska, LNA Valmieras zonālā valsts arhīva vecākā eksperte