Deviņi eksperti – bibliotēku, arhīvu un kultūras nozares vadošie speciālisti no Zviedrijas, Dānijas, Norvēģijas, Somijas, Igaunijas, Krievijas, Nīderlandes, Francijas un ASV šonedēļ ieradīsies Rīgā, lai iepazītos ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas projekta īstenošanas gaitu.

Pēc pamatakmens ielikšanas šī ir pirmā reize, kad eksperti viesosies būvlaukumā un spēs novērtēt padarīto, kā arī sniegt rekomendācijas un būtiskus ieteikumus projekta tālākai attīstībai. Īpaši svarīgi tas ir laikā, kad valdībai jāizšķiras par tālāku bibliotēkas jaunās ēkas celtniecības scenāriju un iespēju pabeigt un nodot ēku sabiedrības vajadzībām līdz 2014. gadam, kad Rīga būs Eiropas kultūras galvaspilsēta. Jaunā Nacionālā bibliotēka šajā gadā būs viena no centrālajām vietām dažādu kultūras pasākumu norisei.

Starptautisko ekspertu sanāksmes dienas kārtībā paredzēts iepazīties ar ziņojumu par projekta attīstību, UNESCO LNK un LNB Atbalsta biedrības aktivitātēm starpsanāksmju posmā, attīstību caur projektu, iedzīvinot UNESCO rezolūciju dzīvē, Papīra restaurācijas centra izveidi un starptautisko atbalstu. Sanāksmē piedalīsies LR Kultūras ministrs Ints Dālderis, Nacionālās bibliotēkas direktors un UNESCO LNK prezidents Andris Vilks, UNESCO LNK ģenerālsekretāre Dagnija Baltiņa, LNB Atbalsta biedrības pārstāvji, kā arī Latvijas Nacionālās bibliotēkas vadošie speciālisti.

Nacionālo būvkompāniju apvienību pārstāvji būvfirmas Re&Re komercdirektors Ainārs Pauniņš un būvfirmas RBSSKALS valdes priekšsēdētājs Māris Saukāns iepazīstinās ekspertus ar celtniecības darbiem būvlaukumā. Savukārt dienas noslēgumā Rīgas galvenais arhitekts Jānis Dripe aicinās ekspertus uz izstādi "Rīgas arhitektūra projektos", kurā pārstāvēts arī LNB projekts.

Lūdzam mediju pārstāvjus, kuri vēlas tikties ar UNESCO ekspertiem un piedalīties preses konferencē, pieteikties par tālruni 29804723 vai rakstot uz marcis@komunikacijas.lv.

Papildinformācija

1999. gada 17. novembrī UNESCO Ģenerālās konferences 30. sesijā tika pieņemta UNESCO rezolūcija "Latvijas Nacionālās bibliotēkas projekta atbalstam", aicinot organizācijas dalībvalstis un starptautisko sabiedrību nodrošināt visu iespējamo atbalstu šī projekta īstenošanai. Starptautiskā ekspertu padome Latvijas Nacionālajai bibliotēkai savu darbību uzsāka 2000. gadā. Par tās dalībniekiem tika uzaicināti pasaules vadošie bibliotēku, arhīvu un kultūras nozaru speciālisti.

Līdz šim notikušas sešas UNESCO ekspertu padomes sanāksmes. Tajās ekspertu padomes locekļi iepazinās ar informāciju par projekta norisi, tika apspriesti dažādi projekta aspekti, piemēram, bibliotēkas pakalpojumu sistēma, informācijas resursu attīstība, personāla vadība, Gaismas tīkla attīstība, grāmatniecības muzeja koncepcija un daudzi citi.

Starptautiskās ekspertu padomes locekļi:
• Nīderlandes Karaliskās bibliotēkas direktors, Eiropas Nacionālo bibliotēku direktoru konferences (CENL) priekšsēdētājs Vims van Drimmelens (Wim van Drimmelen),
• Igaunijas parlamenta Riigikogu deputāte, bijusī Igaunijas Nacionālās bibliotēkas direktore Ivi Eenmā (Ivi Eenmaa),
• Krievijas Ārzemju literatūras bibliotēkas direktore Jekaterina Geņijeva (Ekaterina Genieva),
• Helsinku Universitātes bibliotēkas bijušais direktors Esko Hekli (Esko Häkli),
• Zviedrijas arhīvu direkcijas direktors, bijušais Zviedrijas Karaliskās bibliotēkas direktors Tomass Lidmans (Tomas Lidman),
• Norvēģijas Kultūras ministrijas vecākais padomdevējs, bijušais Norvēģijas Nacionālās bibliotēkas direktors, UNESCO programmas "Pasaules atmiņa" padomes priekšsēdētājs Bendiks Rugass (Bendik Rugaas),
• Džona Hopkinsa universitātes Šeridana bibliotēkas direktors, bijušais ASV Kongresa bibliotēkas direktors Vinstons Tabs (Winston Tabb),
• Dānijas Karaliskās bibliotēkas direktors Erlands Kolings Nilsens (Erland Kolding Nielsen),
• UNESCO pārstāvis Abdelazizs Abids (Abdelaziz Abid),
• Bijušais Lietuvas Nacionālās bibliotēkas direktors Vladas Bulavs (Vladas Bulavas) (1936 – 2004).

Informāciju sagatavija:
Ilze Egle
Latvijas Nacionālās bibliotēkas sabiedrisko attiecību vadītāja
Tālr.: 67365255; 29274845
www.lnb.lv