Šis starptautiskais projekts tiek īstenots vairākās Eiropas valstīs (Austrijā, Nīderlandē, Francijā, Grieķijā, Latvijā). Iniciatīvas patronese Olena Zelenska (Олена Зеленська) saka: “Grāmata vienmēr ir aktuāla. Īpaši tagad, kad ukraiņu grāmatas ārzemēs ir kultūras tilts starp ukraiņiem un viņu dzimteni. Tās veido brīvas, modernas Ukrainas vēstījumu pasaulē”.

Dāvinājumu Latvijas Nacionālajai bibliotēkai (LNB) pasniegs Ukrainas Republikas vēstnieks Latvijas Republikā Oleksandrs Miščenko (Олександр Міщенко). Dāvinātajā kolekcijā iekļautas pēdējos gados izdotas grāmatas ukraiņu un angļu valodā par Ukrainas vēsturi, valstiskumu, kā arī Ukrainas kultūru, literatūru, tai skaitā ukraiņu dzejnieces, klasiķes Ļesjas Ukrainkas (Леся Українка, 1871-1913) nesen izdotā dzejas antoloģija 14 sējumos oriģinālvalodā. Savā laikā Ļesjas Ukrainkas darbus latviešu valodā ir tulkojis izcilais latviešu dzejnieks, atdzejotājs, literārais kritiķis un publicists Knuts Skujenieks. Ukrainas grāmatu plaukta kolekcijā ir iekļauta arī uzziņu literatūra par Ukrainas reģioniem, kas ļaus labāk iepazīt to daudzveidību, un grāmatas bērniem un pusaudžiem ukraiņu valodā, kas nonāks LNB Bērnu literatūras centrā un būs pieejamas Latvijā patvērumu radušajiem ukraiņu bērniem.

Grāmatas būs lielisks papildinājums iepriekšējos gados saņemtajiem dāvinājumiem no Ukrainas – LNB sadarbības partnera Jaroslava Gudrā Ukrainas Nacionālās bibliotēkas (Національна бібліотека України ім. Ярослава Мудрого) apjomīgajam grāmatu dāvinājumam 2016. gadā, bijušā Ukrainas ministru prezidenta Volodimira Groismana (Володимир Гройсман) dāvinājumam Tautas grāmatu plauktam 2018. gadā, Ukrainas rakstnieku un grāmatu izdevēju 2019. un 2020. gadā dāvinājumiem, kā arī pavisam nesen Ukrainas konstitucionālās tiesas tiesnešu dāvinājums LNB Tautas grāmatu plauktam – 18. gadsimtā hetmaņa Pilipa Orļika valdīšanas laikā pieņemtās Ukrainas konstitūcijas teksts.

Ar jau pieminētajiem izdevumiem un ukraiņu grāmatu dāvinājumu kopumā ikviens interesents varēs iepazīties LNB M stāvā dāvinājumu ekspozīcijā. Papildus LNB šobrīd ir apskatāmas vairākas tematiskas ekspozīcijas, kas veltītas Ukrainas vēsturei, kultūrai un tradīcijām (Bērnu literatūras centra lasītavā 7. stāvā, Karšu lasītavā 6. stāvā, Letonikas un Baltijas lasītava 5. stāvā, Džona Ficdžeralda Kenedija lasītavā 3. stāvā, Humanitāro un sociālo zinātņu lasītavaā 2. stāvā, Uzziņu un informācijas centra lasītavā M stāvā).

 

Informāciju sagatavoja:
Viktorija Piščikova
Padomniece starptautiskās sadarbības jautājumos
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: viktorija.piscikova@lnb.lv
Tālr.: +371 67806131