Jāņa Baltvilka balvas laureāte rakstniecībā ir Rasa Bugavičute-Pēce par garstāstu “Puika, kurš redzēja tumsā” (“Latvijas Mediji”, 2019), kurš uzrunā ar iejūtīgu oriģinālas tematikas un problemātikas risinājumu. “Vaļsirdīgi ieskatoties neredzīgu cilvēku ikdienā, atklāts ar to saistīta “citāda” zēna sāpīgs pieaugšanas stāsts. Reljefais rakstura atsegums epizodi pa epizodei, trāpīgi parādot zēna pieredzēto ikdienas dzīvē ģimenē, skolā un radu lokā, pārliecina ar patiesumu un raisa empātiju.” (žūrijas locekle Ilze Stikāne)

Jāņa Baltvilka balvu 2020 bērnu un jauniešu grāmatu mākslā saņēma Lote Vilma Vītiņa par grāmatu “Dzejnieks un smarža” (“Aminori”, 2019, Jelgavas tipogrāfija). Tā ir pārsteigusi un iepriecinājusi gan lielus, gan mazus lasītājus un viennozīmīgi – nu jau vairāku žūriju atzīta kā augsts sasniegums. “Var apgalvot, ka Latvijas grāmatu gardēži jau sen to bija pelnījuši. Ar šīs idejas realizāciju autore trāpījusi simtniekā – tur ir viss, pēc kā mēs bijām ilgojušies. Pirmkārt, ir ļoti interesants sižets, tiek rosināta ne tikai smaržu sajūta un oža, bet gan tiek izaicinātas vairākas maņas. Otrkārt, grāmatai ir ļoti labs dizains – piemērots ir gan formāts, gan papīrs, gan pārliecinoša teksta un attēla stilistiskā saderība. Treškārt – autore radījusi izcilas ilustrācijas. Māksliniece ir atradusi savu rokrakstu, veiksmīgi to attīsta un tagad arī pierāda unikālā, oriģinālā un radošā projektā, tā apstiprinot pasaules pieredzi – ka ideja ir visa pamatā un ka ir iespējams radīt izcilu grāmatu tikai ar divsimt vārdiem un minimāliem izteiksmes līdzekļiem. Tas ir iztēli un fantāziju rosinošs materiāls visām vecuma grupām un visām sajūtu niansēm.” (žūrijas locekle Austra Avotiņa)

Par AS “Latvijas Valsts meži” balvas “JAUNAUDZE” – par debiju bērnu literatūrā – laureātu kļuvis Viesturs Ķerus ar stāstu “Meža meitene Maija” (“Liels un mazs”, 2019). Viņš pieņēma tikai balvas simbolisko vilciņu. Grāmata aizved lasītāju kopā ar bērnudārza vecuma meiteni Maiju un viņas tēti dabas izzināšanas gaitās. Līdzīgi kā Jāņa Baltvilka grāmatās arī V.Ķerus stāstā tēlotie ikdienas piedzīvojumi dabā rosina ieraudzīt, sadzirdēt, brīnīties, iztēloties un galu galā – atklāt dabas noslēpumus. Rāmā notikumu gaita saskan ar dabas ritmu harmoniju, to labi papildina acij tīkamais dizains un Didža Upena melnbaltās ilustrācijas, kurās gluži kā filmas kadros, tikai vērīgi pētot detaļas, ir pamanāmas izmaiņas.

Jāņa Baltvilka balvas žūrija piešķīra speciālbalvu Ievai Jurjānei par ilustrācijām Kārļa Ķezbera grāmatā “Takšelis Makšelis” (Alekseja Muraško dizains, apgāds “Mansards”, 2019, “Jelgavas tipogrāfija”). “Grāmatas priekšvārdā māksliniece Ieva Jurjāne raksta: “Bērnība, brīvība, brīnums – skan līdzīgi…” – šos trīs vārdus var attiecināt ne tikai uz tekstu. Tie raksturo arī Ievas Jurjānes ilustrācijas, kuras autore zīmējusi visu vasaru, atceroties ne tikai bērnību, bet arī savus trīs takšus, viens no kuriem arī esot bijis Maksis. “Ilustrācijās autore pauž ne tikai savas personīgās izjūtas un ilgas, bet arī atklāj savu scenogrāfes talantu, izmantojot dažādus mērogus, rakursus, tuvplānus, detaļas un kopskatus. Ilustrācijās atklājas viss emociju spektrs – tās ir gan draiskas, virtuozas un brīnumainas, gan smagnēji pamatīgas un patiesas. Tās apliecina temata dziļumu un nopietnību. Tādas ilustrācijas var izveidot tikai pēc personīgas pieredzes, tās ir dabiskas un pārliecinošas. Vienotā teksta kopskaņā ar ilustrācijām un dizainu tapis izcils grāmatu mākslas paraugs.” (žūrijas locekle Austra Avotiņa)

Jāņa Baltvilka balvas starptautiskā nozīmība ar katru gadu nostiprinās, to piešķir Eiropas valstu rakstniekiem un viņu darbu tulkotājiem latviski. Jāņa Baltvilka balvas starptautiskās laureātes 2020.gadā ir rakstniece Jurga Vile, ilustratore Lina Itagaki par nozīmīgo lietuviešu bērnu literatūras darbu “Sibīrijas haiku” (“Liels un mazs”, 2020), kurā lieliskā vizuālo un tekstuālo iespaidu saskaņā vienkārši un it kā ikdienišķi no zēna skatupunkta atklāti lietuviešu ģimenes traģiskie pārdzīvojumi izsūtījumā Sibīrijā. Precīzi detalizētās ainās tēlots, kā zēna sākotnējais izbrīns par notiekošo, brauciena kā piedzīvojuma izjūta pamazām pārvēršas neizpratnē, mokās (bads, aukstums, slimības) un bēdās. Bērna interese par pasauli, labestīgais skats uz cilvēkiem pretstatā varmācības šausmām, atmiņu tēli, māksla (koris, haiku) kā gara spēks, kas palīdz izdzīvot necilvēcīgajos apstākļos, – tas viss lietuviešu un daudzu citu tautu traģēdiju, ko izraisījušas 1941. gada 14. jūnija un citas deportācijas, liek izjust īpaši spēcīgi.

Balvu atkārtoti saņem tulkotāja Dace Meiere par augstā profesionālā līmenī veiktu grāmatas “Sibīrijas haiku” tulkojumu no lietuviešu valodas. Žūrija atzīmēja arī Daces Meieres lieliski veiktos vēl divu izcilu jauniešu un bērnu grāmatu tulkojumus no lietuviešu valodas – Kotrīnas Zīles “Samainītais” (“Jāņa Rozes apgāds”, 2019) un Marjus Marcinkeviča “Svizis” (māksliniece Lina Dūdaite, “Jāņa Rozes apgāds”, 2019).

Laureāti saņēma diplomus, mākslinieces Ineses Brants veidoto balvu un naudas prēmijas, kā arī iespēju vienu mēnesi dzīvot un strādāt Ventspils starptautiskajā rakstnieku un tulkotāju mājā. “Latvijas Valsts mežu” balvas “JAUNAUDZE” mērķis ir veicināt izaugsmi un arvien jaunu autoru pievēršanos kvalitatīvu bērnu grāmatu tapšanai.

Īpaši šim gadījumam dziesmas ar Jāņa Baltvilka tekstu (“Vasarlaiks”, “Aizpantiņš” un “Kurzemes zvanu spēle”) radīja komponists Armands Skuķis, tās izpildīja soprāns Laima Lediņa. Balvas pasniegšanas ceremoniju šogad bija veidojuši jaunie teātra mākslinieki Klāvs Mellis un Ance Strazda.

“Latvijas Avīze”, popularizējot Starptautisko Jāņa Balvilka balvu bērnu literatūrā un grāmatu mākslā, laidusi klajā iknedēļas pielikuma “Kultūrzīmes” speciālnumuru.

Portāla “DELFI” lasītāju balsojumā par pašu labāko un skaistāko bērnu vai jauniešu grāmatu, kas šogad nominēta, uzvarēja balvas “JAUNAUDZE” pretendenti Dāvids Vikmanis un Marina Heniņa ar grāmatu “Roņpils: purva stāsts” (“Jāņa Rozes apgāds”, 2019).

Katru gadu Jāņa Baltvilka balvas pasniegšanas dienā 24. jūlijā notiek jaunākās bērnu literatūras lasījumi, kuros piedalās gan iepriekšējo gadu Baltvilka balvas laureāti, gan debitanti. Publiskais pasākums šogad ir aizstāts ar sešu autoru topošo darbu videolasījumu, kas tapis sadarbībā ar interneta žurnālu Satori.lv. Agnese Vanaga, Evija Gulbe, Indra Brūvere, Rūta Briede, Luīze Pastore un Inese Zandere, turpinot tradīciju, iepazīstinās ar saviem vēl nepublicētiem dzejoļiem, piedzīvojumu un detektīvstāstiem. Ieraksti pieejami Latvijas Nacionālās bibliotēkas Youtube kanālā.

Grāmatas šogad vērtēja mākslas zinātniece Austra Avotiņa, literatūrzinātniece Ilze Stikāne, mākslas izglītības eksperte Ilze Kupča, literatūras docētāja Aija Kalve un sabiedrības pārstāvji: režisors Valters Sīlis ar bērniem, starptautisku literatūras projektu vadītāja Ieva Hermansone ar meitu Ellu.

Svinīgā pasākuma laikā Botāniskajā dārzā notika vēl viena radoša projekta “Meža vēstules” prezentācija. Tas ir rakstnieku un ilustratoru kopdarbs 17 atklātnīšu komplektā, kas tapis sadarbībā ar AS “Latvijas Valsts meži”. Tas ir sveiciens un mudinājums ikvienam doties dabā, izstaigāt meža takas, ieklausīties putnu dziesmās, pavērot dzīvnieku atstātās pēdas. Pagājušajā gadā dzejnieka Jāņa Baltvilka 75. dzimšanas dienā, bērnu rakstnieki, dzejnieki un ilustratori saņēma uzaicinājumu pabūt prom no pilsētas kņadas, uzzināt vērtīgus faktus, paviesoties J. Baltvilka dzimtas mājā Smārdē un sagatavot savu vēstījumu bērniem. Projektā iesaistījās 31 radoša personība. Atklātnīšu komplektus paredzēts izmantot rakstnieku un mākslinieku skolu apmeklējumiem un AS “Latvijas Valsts meži” mācību pasākumos skolēniem.

Starptautiskā Jāņa Baltvilka balva bērnu literatūrā un grāmatu mākslā notiek, pateicoties atbalstītājiem: Latvijas Republikas Kultūras ministrijai, Starptautiskajai Ventspils rakstnieku un tulkotāju mājai, AS “Latvijas Valsts meži”, Latvijas Nacionālajai bibliotēkai, Lietuvas vēstniecībai Rīgā, Lietuvas IBBY nodaļai, kā arī informatīvajiem atbalstītājiem: AS “Latvijas Mediji” un laikrakstam “Latvijas Avīze”, interneta žurnālam “Satori.lv”, portālam “DELFI”, Latvijas Radio u.c.

 

Papildu informācija:
Silvija Tretjakova
Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomes pārstāve
LNB Bērnu literatūras centra vadītāja
E-pasts: silvija.tretjakova@lnb.lv
Tel.: +371 29492456