Pierakstīties jaunumiem

Jaunumi

Bibliotēku nozares speciālists 
Jurists 
Rakstu konkurss “Bibliotēka muižā” – izzini, apraksti, iesūti! 
Letonikas un Baltijas centrs turpina pasākumu ciklu “Svina ķieģelis” ar semināru “Nozīmīgas adreses un adrešu grāmatas dzimtas vēstures izpētē” 
Gaismas pils arhitektam Gunāram Birkertam – 100 
Lekcijas “Latvijas kultūras kanons astoņās nozarēs” 

Skatīt vairāk

15 Jan 2025

Pētniecība un izglītība, Raksti

Sagatavoti IFLA Interneta manifesta un Brisbenas deklarācijas tulkojumi latviešu valodā 

Priecājamies ziņot, ka Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bibliotēku attīstības centrs ir sagatavojis divu svarīgu Starptautiskās bibliotēku asociāciju un institūciju federācijas (IFLA) dokumentu tulkojumus latviešu valodā: pēc desmit gadiem atjaunināto un šogad izdoto IFLA Interneta manifestu un šoruden parakstīto Brisbenas deklarāciju, kas veltīta jautājumiem par piekļuvi informācijai un zināšanu nākotni. Aicinām Latvijas bibliotekāros darbiniekus lasīt, domāt, iedvesmoties, plānot un dalīties atziņās ar kolēģiem!

Ilustrācija: pixabay.com

2024. gada augustā tika publicēts IFLA interneta manifests, kas tagad ir pilnībā atjaunināts 3. izdevumā un izklāsta galvenos principus, uz kuriem, pēc bibliotēku nozares pārstāvju domām, būtu jābalstās, pieņemot lēmumus par internetu, kā arī izklāsta bibliotēku ieguldījumu.

Šajā dokumentā ir apvienotas bibliotēku balsis un sniedz IFLA redzējumu par vēlamo internetu, izklāsta pārliecinošu stāstījumu par bibliotēku vietu digitālajā telpā un sniedz virkni ieteikumu. IFLA ir pārliecināta, ka šis manifests spēj nodrošināt, ka bibliotēku balss paliek nozīmīga un spēcīga starptautiskajās diskusijās, kas nosaka turpmāko virzību interneta pārvaldības procesos.

2002. gadā IFLA apstiprināja savu pirmo Interneta manifestu, jau laikus atzīstot interneta būtisko lomu bibliotēku un informācijas pakalpojumu jomā. 2014. gadā tika publicēta manifesta otrā versija, lai ne tikai atspoguļotu pārmaiņas, ko internets piedzīvojis šajos gados, bet arī vēlreiz apliecinātu bibliotēku izšķirošo lomu vienlīdzīgas piekļuves internetam nodrošināšanā un informācijas brīvpieejas atbalstīšanā.

Šodien, gandrīz desmit gadus vēlāk, pasaule un līdz ar to arī interneta pārvaldības vide ir krasi mainījusies, taču, neraugoties uz pārmaiņām, bibliotēkas joprojām ir galvenie sabiedrotie sarunās par interneta pārvaldību, jo tās nodrošina piekļuvi internetam un informācijai visā pasaulē un ļauj kopienām un indivīdiem labāk izmantot savas tiesības piekļūt informācijai, lai attīstītu līdzdalības un demokrātijas sabiedrības.

Lasīt IFLA Interneta manifestu (latviski)

No 2024. gada 30. septembra līdz 3. oktobrim Austrālijas pilsētā Brisbenā, Kvīnslendā, notika Starptautiskās bibliotēku asociāciju un institūciju federācijas (IFLA) Informācijas nākotnes samits, kā ietvaros 2. oktobrī tika parakstīta Brisbenas deklarācija, kas veltīta jautājumiem par piekļuvi informācijai un zināšanu nākotni.

2014. gada augustā IFLA Pasaules bibliotēku un informācijas kongresā Francijā parakstītajā vēsturiskajā Lionas deklarācijā par piekļuvi informācijai un turpmāko attīstību tika apvienotas bibliotēku un informācijas jomu darbinieku balsis no vairāk nekā 600 organizācijām un iestādēm visos kontinentos, kā arī ieinteresēto personu viedokļi informācijas pieejamības, mediju un digitālo tiesību saskarnozarēs. Deklarācija tika gatavota sasaistē ar tobrīd topošo Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Dienaskārtību 2030. Lionas deklarācija un ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķi ir kalpojuši par atskaites punktu un vadlīnijām turpmākajam IFLA darbam, lai veicinātu izpratni un atbalstu informācijas lomai ilgtspējīgas attīstības veicināšanā.

Sanākot IFLA Informācijas nākotnes samitā Brisbenā, Austrālijā, desmit gadus vēlāk, kopīgās diskusijās tika izvērtēts, kā mainās zināšanu un informācijas vide, kā arī tās iespējamās nākotnes perspektīvas. Īpaši tika apspriestas iespējas, ko var izmantot, kā arī riski un izaicinājumi, kas jāpārvar, un tika pētīts, kā iespējams veidot nākotni par labu kopienām, kurām bibliotēkas kalpo, īpašu uzmanību pievēršot tehnoloģiju nozares pārmaiņām, sociālajam taisnīgumam un piekļuvei bez šķēršļiem.

Pieņemtā Brisbenas deklarācija balstās uz 30. septembrī samitā publiskoto jauno 2024. gada tendenču ziņojumu, 22. septembrī pieņemto ANO Paktu nākotnei, galvenajām runām un diskusiju sesijām Brisbenā, kā arī uz bibliotēku un informācijas darbinieku un sabiedroto no visas pasaules ieguldījumu. Dokumenta pamats ir Lionas deklarācija, kas papildināta, reaģējot uz izmaiņām, kas notikušas pēdējo desmit gadu laikā.

Lasīt Brisbenas deklarāciju (latviski)

Informāciju, izmantojot ārvalstu preses materiālus, apkopoja:
Anna Iltnere
Latvijas Bibliotēku portāla redaktore
Latvijas Nacionālās bibliotēkas
Bibliotēku attīstības centrs
portals@lnb.lv