Rubrika “Ko dara bibliotekārs?” aicina bibliotekārus pieteikties jaunajai sezonai
Lai popularizētu Latvijas bibliotekāru veikumu, vairotu sabiedrības izpratni par bibliotekāra darba ikdienu un celtu bibliotekāru profesionālo pašapziņu, Latvijas Bibliotēku portāls 2022. gada rudenī uzsāka jaunu sociālo mediju rubriku “Ko dara bibliotekārs?”. Ir aizvadītas trīs sezonas, izceļot bibliotekāro pienākumu daudzveidību, sniedzot ieskatu Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) notikumu cikla “Latviešu grāmatai 500” reģionālo aktivitāšu rīkošanā un popularizējot medijpratības veicināšanu bibliotēkās. Šoruden aicinām stāstīt un rādīt, kā jūs, bibliotekāri, veicināt lasītprieku!
2023. gadā tika publicēti Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas OECD Starptautiskās skolēnu novērtēšanas programmas PISA 2022 pirmie rezultāti. Pētījums parāda, ka Latvijā skolēnu sasniegumi Rīgā un pilsētās arvien ir ievērojami labāki par viņu vienaudžu sasniegumiem lauku skolās, turklāt vislabākie sasniegumi ir valsts ģimnāzijās, tām seko ģimnāzijas, vājāki sasniegumi ir vidusskolās un vēl sliktāki – pamatskolās. Skolēnu sasniegums lasīšanā ar katru pētījumu krītās. Latvijas skolēnu skaits ar augstiem sasniegumiem lasīšanā ir 4,2 %, kas ir mazāk nekā vidēji OECD valstīs (7,2 %).
PISA pētījuma rezultāti nav iepriecinoši ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē. Reaģējot uz to, ka pasliktinās skolēnu lasītprasme, un to, cik lasīšana un tekstpratība ir svarīga, 2023. gada okotbrī Frankfurtes grāmatu gadatirgū tika parakstīts Ļubļanas manifests par augstākā līmeņa lasītprasmes svarīgo lomu.
Bibliotēkas dara nenovērtējumu un svarīgu darbu lasīšanas veicināšanā. Valsts mēroga lasīšanas veicināšanas programmās (“Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija”, “Skaļās lasīšanas sacensība”) katru gadu iesaistās vairāki desmiti tūkstošu lasītāju. Sadarbībā ar LNB Atbalsta biedrību, publiskajās bibliotēkās tiek īstenotas “Grāmatu starts” aktivitātes 3-4 gadus veciem bērniem. Arī lokālās lasīšanas veicināšanas aktivitātes skolu un publiskajās bibliotēkās aktīvi norisinās un bibliotekāri arvien izdomā aizraujošas lasīšanas veicināšanas aktivitātes. Pēctecība lasīšanas veicināšanas aktivitātēs ir nodrošinājusi iespēju nepārtraukti iesaistīties tajās un vairot lasītprieku.
2024. gadā LNB ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas un Izglītības un zinātnes ministrijas atbalstu, sadarbībā ar partneriem ir uzsākusi plašu sabiedrības iesaistes kustību “Restarts lasīšanai” augstākā līmeņa lasīšanas atbalstam, lai nostiprinātu lasīšanas tradīcijas sabiedrībā un pilnveidotu jaunās paaudzes lasītprasmi. Tā ir izglītības ieguves pamatprasme, kas nepieciešama, lai izprastu ne vien humanitāros priekšmetus, bet arī matemātiku, fiziku un citas eksaktās zinātnes. Pētījumi liecina, ka grāmatu lasīšana veicina kritisko domāšanu, empātiju, zinātkāri un analītiskās prasmes, palīdz saprast cēloņu un seku attiecības un uzlabo koncentrēšanos. “Restarts lasīšanai” ir nepieciešama Latvijas sekmīgai nākotnei un nācijas labklājība. Akadēmiskie panākumi, sociālekonomiskā kapitāla spēks un demokrātija ir atkarīgi no lasīšanas izplatības sabiedrības kopienās.
Kustības partneri un veicinātāji ir valsts institūcijas – ministrijas, LNB, Valsts izglītības satura centrs; pašvaldības – bibliotēkas un skolas, kuras aktīvi īsteno savas un nacionāla līmeņa lasītveicināšanas programmas; kā arī lasītprieka vēstneši – aktīvi cilvēki, kurus vieno mīlestība pret grāmatām un atbildība par to, kādas izaugs nākošās paaudzes.
“Restarts lasīšanai” ir daudzveidīgu pasākumu kopums dažādos iesaistes līmeņos. Tas ar jaunu enerģiju turpinās LNB lasīšanas veicināšanas iniciatīvas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija”, “Grāmatu starts” un “Skaļās lasīšanas sacensības”. Kustības ietvarā tiks uzrunāti daudzu gadu laikā nominētie lasīšanas vēstneši no visiem Latvijas novadiem, kuri ar savu piemēru motivē jauno paaudzi lasīt. Tiks turpināts publiskajām bibliotēkām nozīmīgo grāmatu iepirkums, dodot iespēju ikvienam lasītājam reģionos tikt pie jaunākajām grāmatām. LR Izglītības un zinātnes ministrija rosinās ikdienas lasīšanas treniņus skolās, kā arī finansiāli atbalstīs skolotāju, bibliotekāru un citu lasīšanas veicinātāju profesionālo pilnveidi.
Tomēr – lasīšanas veicināšana vienmēr ir bijusi bibliotekāru dienas kārtībā. Tāpēc vēlamies ar rubrikas “Ko dara bibliotekārs?” ceturto sezonu parādīt arī plašākai sabiedrībai, kādas aktivitātes jūsu pārstāvētā bibliotēka organizē un cik daudzos un dažādos veidos vairo cilvēkos vēlmi lasīt grāmatas. Krājuma izstādes, grāmatu klubiņi, tikšanās ar autoriem, individuāla pieeja ikkatram lasītājam, īpašas tikšanās bērniem un jauniešiem – lai kāds būtu formāts, vēlamies par to dzirdēt un fotogrāfijās parādīt citiem!
Atrakstiet savu pieteikumu uz portals@lnb.lv vai anna.iltnere@lnb.lv, kur uzzināsiet vairāk par rubrikas satura gatavošanas nosacījumiem. Lai rudens otrdienās ar publikācijām Bibliotēku portāla Instagram un LNB Bibliotēku attīstības centra Facebook lapās mēs iedvesmotu cits citu!
Uzzini vairāk par sociālo mediju rubriku “Ko dara bibliotekārs?”
Informāciju sagatavoja:
Latvijas Nacionālās bibliotēkas
Bibliotēku attīstības centrs