Jaunā programma ietvers tādas līdzšinējās ES atbalsta programmas kā Kultūra 2007-2013, Media 2007 un Media Mundus, kā arī jaunu finanšu instrumentu kultūras un radošu industriju atbalstam. Programmas budžets plānots 1.8 miljardu eiro apmērā, kas nozīmē, ka salīdzinājumā ar iepriekšējo periodu nākamā perioda finansējums kultūras, audiovizuālās nozares un radošo nozaru atbalstam pieaugs par 35%.

Priekšlikumu par jauno programmu izskatīs ES Padomē (27 dalībvalstis) un Eiropas Parlamentā, kur pieņems gala lēmumu par 2014.-2020. gada budžeta struktūru. Visas ES programmas saglabās savu neatkarību un mērķus, bet tiks uzlabota to administrēšana, projektu izskatīšanas efektivitāte.

Kultūras ministrija aicina ikvienu kultūras nozares un audiovizuālās jomas pārstāvi iepazīties ar jaunās programmas Radošā Eiropa projektu Eiropas Komisijas mājas lapā un Kultūras ministrijai izteikt savus ierosinājumus līdz 2011.gada 29.decembrim, rakstot vai zvanot ES kultūras kontaktpunkta Latvijā konsultantei Lindai Gaujenietei (e-pasts: linda.gaujeniete@km.gov.lv, tālr.: 67330229) vai MediaDesk vadītājai Leldai Ozolai (e-pasts: lelda.ozola@nkc.gov.lv, tālr.: 67358857).

Programma Radošā Eiropa darbosies no 2014. gada 1. janvāra līdz 2020. gada 31. decembrim. Jaunās programmas ietvaros 900 miljoni eiro tiks novirzīti kino un audiovizuālajai nozarei, kas līdz šim saņem atbalstu no ES programmas Media 2007, savukārt gandrīz 500 miljoni eiro tiks atvēlēti kultūras nozares aktivitātēm, kas līdz šim tiek atbalstītas no ES programmas Kultūra 2007-2013.

Kā zināms, laika periodā no 2007. gada 1. janvāra līdz 2013. gadam 31. decembrim ES programmas Media 2007 budžets ir 755 miljoni eiro, ES programmai Media Mundus ir 15 miljoni eiro, kas atbalsta starptautisku sadarbību audiovizuālajā jomā. Savukārt ES programmas Kultūra 2007-2013 pašreizējais budžets ir 400 miljoni eiro.

Eiropas kultūras un audiovizuālais sektors sastāda ap 4,5 % no Eiropas iekšzemes kopprodukta un nodarbina 3,8 % ES darbaspēka (8,5 miljoni iedzīvotāju).

Patlaban spēkā esošās ES programmas – Kultūra 2007-2013 (galvenā finanšu atbalsta programma kultūras nozarei), Media 2007 un Media Mundus (atbalsta programma audiovizuālajā jomā un sadarbībā ar trešajām valstīm) – darbojas vairāk nekā 20 gadus.

Papildus informācija:

Programma Radošā Eiropa radītu iespējas:

– 30 000 kultūras jomas profesionāļu un viņu darbs saņems finansējumu ārpus savas valsts robežām;

– vairāk nekā 1 000 Eiropas filmu saņems atbalstu izplatīšanai ne tikai Eiropā, bet arī aiz tās robežām;

– 2 500 Eiropas kinoteātru saņems atbalstu, kas dos iespēju tiem izrādīt vairāk nekā 50 % filmu, kuras ražotas Eiropā;

– vairāk nekā 5500 grāmatu un daiļliteratūras darbu saņems atbalstu tulkošanai uz dažādām Eiropas valodām, sniedzot iespēju daudziem Eiropas iedzīvotājiem lasīt daiļliteratūru savā dzimtajā valodā;

– tūkstošiem Eiropas kultūras organizāciju un kultūras profesionāļu būs iespēja piedalīties apmācībās, palielinot savas zināšanas un spējas darboties starptautiskā mērogā;

– jaunās programmas atbalstītie projekti sasniegs vismaz 100 miljonu cilvēku.

Ar priekšlikumu programmai Radošā Eiropa var iepazīties: