Paziņoti laureāti IFLA ENSULIB konkursā par gada labāko Zaļo bibliotēku un Zaļās bibliotēkas projektu
Ilgtspējīgas attīstības mērķu popularizēšanai Starptautiskās bibliotēku asociāciju un institūciju federācijas IFLA Vides, ilgtspējas un bibliotēku sekcija (ENSULIB) kopš 2016. gada apbalvo Gada labākās Zaļās bibliotēkas un Zaļo bibliotēku projektus. 2024. gada balvas tika pasniegtas 8. oktobrī starptautiskās konferences “Kultūra, zināšanas un sabiedrība“ ietvaros Barselonā, Spānijā, izraugoties labākos no 44 pieteikumiem. Izsludināta pieteikšanās 2025. gada konkursam!
IFLA Zaļās bibliotēkas / Lielā mēroga projekta balvas laureāti 2024. gadā:
1. vieta: Mizūla, ASV: Mizūlas publiskā bibliotēka
Mizūlas publiskā bibliotēka ir ilgtspējas piemērs, pateicoties inovatīvai programmu veidošanai un zaļajai praksei. Tā ir izmantojusi inovatīvu pieeju, zem bibliotēkas jumta apvienojot dažādas organizācijas, kuru mērķis ir ģimeņu attīstība, STEM (Science, Technology, Engineering, Maths) izglītība, informācijpratība un medijpratība. Bibliotēkas darbības joma ir plaša, sasniedzot 23 000 cilvēku, izmantojot 1000 programmu, no kurām trīs ceturtdaļas ir saistītas ar vides saglabāšanu, sociālo ilgtspēju un ekonomisko vienlīdzību. Jaunajā ēkā ievēroti zaļie principi un iekļauta Amerikas pamatiedzīvotāju māksla. Bibliotēkas dizains maksimāli palielina dabisko apgaismojumu, apvienojot mūsdienu inovācijas ar pamatiedzīvotāju gudrību. Bibliotēkas iesniegtais pieteikums balvai parāda tās visaptverošos centienus ilgtspējas jomā.
2022. gadā Mizūlas bibliotēka godalgota kā pasaulē labākā
Lasiet interviju ar Mizūlas publiskās bibliotēkas direktori Slāvenu Lī
2. vieta: Paderborna, Vācija: Paderbornas pilsētas bibliotēka, “Ēdene – ilgtspējīga bibliotēka” (“Eden – a sustainable library”)
Paderbornas pilsētas bibliotēka atjaunoja 460 gadus senu ēku un no metāllūžņiem izgatavoja mēbeles. Tā uzsver koplietošanas ekonomiku ar sēklu bibliotēku, pārtikas koplietošanas programmu, apģērbu apmaiņas punktu un instrumentu bibliotēku. Bibliotēka ieklausās kopienas vajadzībās, cenšoties īstenot tās vēlmes kā dizainā, tā programmās. Renovācija veikta, līdzdarbojoties 80 partneriem. Programmās tiek risināti jautājumi, kas saistīti ar pārtikas trūkumu un atkritumiem, veicinot ilgtspēju vides, sociālajā un ekonomiskajā jomā, veicinot uz savstarpēju uzticību balstītu kopienu.
3. vieta: Salamanka, Spānija: Salamankas Universitātes Bioloģijas bibliotēka, “Mazs, bet, strādājot kopā, darbojas!” (”Small, but working together it works!”)
Salamankas Universitātes Bioloģijas bibliotēka piedāvā starpdisciplināru dabaszinātņu un jauno mediju krājumu, iesaistot gan akadēmisko, gan vietējo sabiedrību. Tā veicina saikni starp universitātes pētniecību un plašāku sabiedrību, izmantojot tādus pasākumus kā pastaigas ar gidu, konferences un filmu sērijas. Resursi tiek koplietoti gan ar akadēmisko, gan vietējo sabiedrību, tostarp tiek aizdots aprīkojums. Digitālais žurnāls “Bionoticias” dalās ar globāliem pētījumiem par zinātni un vidi. Bibliotēka ir apņēmusies īstenot sabiedrības iesaistīšanas programmu ilgtspējas jomā, sadarbojoties ar vides aktīvistu grupām, lai veicinātu izpratni.
IFLA Zaļās bibliotēkas projekta balvas laureāti 2024. gadā:
1. vieta: vieta: Dublina, Īrija: Džeimsa Džoisa bibliotēka, “Ārpus dzīves cikla: Bibliotēkas atbalsta aprites ekonomiku” (“Beyond the Lifecycle: Libraries Supporting the Circular Economy”)
Projekts “Ārpus dzīves cikla” ir skaidrs, labi izstrādāts un īsteno vairākus Ilgtspējīgas attīstības mērķus (4, 8, 10, 12, 13 un 17). Projekts veicina aprites ekonomiku, atjaunojot un pārdodot vecās bibliotēku mēbeles 52 struktūrām, tostarp izglītības iestādēm, kopienu centriem, NVO un personām ar invaliditāti. Šī ilgtspējīgā iniciatīva ir atzinīgi novērtēta par tās visaptverošo pieeju un pozitīvo ietekmi uz sabiedrību, kalpojot par paraugu bibliotēkām visā pasaulē. Iedvesmojošs un izcils darbs.
2. vieta: Kijiva, Ukraina: Priorkas Bērnu bibliotēka, “Ekoloģiskā telpa “Zaļā bibliotēka”: eko varoņu un izejas no ekoloģiskās krīzes meklējumos” (“Ecological space “Green Library”: in search of ech0eroes and a way out of the ecological crisis”)
Projekts izceļas ar vides apziņas veicināšanu bērnu vidū un pozicionē bibliotēku kā galveno dalībnieku ekoloģiskās krīzes risināšanā. Tajā apvienota izglītība, estētika un praktiska rīcība, radot videi draudzīgu bibliotēkas telpu, kuras pamatā ir videi draudzīgs dizains un otrreizēji pārstrādātu materiālu izmantošana, kā arī nodrošinot daudzveidīgu ekoloģiskās literatūras krājumu. Atbalstīts ar labdarības ziedojumiem, projekts demonstrē tautas apņemšanos veicināt ilgtspējību. Iniciatīvas paplašināšanās, aptverot citas Ukrainas bibliotēkas, liecina par tās plašāku ietekmi. Tā izglīto, mazina negatīvo ietekmi uz vidi un kalpo par ilgtspējīgas dzīves un bibliotēku pārvaldības paraugu.
3. vieta: Fošanas pilsēta, Ķīna: Fošanas bibliotēka, “Lasīt zaļi: inteliģento grāmatu kaudzīšu projekts” (“Reading in Green: the intelligent book stacks project”)
Fošanas bibliotēkas projekts “Lasīt zaļi: inteliģento grāmatu kaudzīšu projekts” ir visaptveroša iniciatīva, kuras mērķis ir nogādāt grāmatas pie attālākiem iedzīvotājiem, izmantojot mākslīgā intelekta tehnoloģijas. Lai gan bibliotēka tiek kritizēta par paļaušanos uz tehnoloģiskiem risinājumiem un potenciālo darba vietu zaudēšanu, projekts tiek slavēts par tā plašo lietojumu, iespaidīgo prezentāciju un ievērojamo finansējumu, uzsverot apņemšanos nodrošināt ilgtspēju un sabiedrības iesaisti.
Veicināšanas balva: Ankara, Turcija: Uşak Banaz publiskā bibliotēka, “Agro bibliotēka: No patērētājsabiedrības uz ražojošu sabiedrību” (“Agro Library: From a Consuming Society to a Producing Society”)
Agro bibliotēka Uşak Banaz publiskajā bibliotēkā veicina izpratni par ilgtspējību un popularizē videi draudzīgu praksi visās vecuma grupās. Tā apvieno galvenās bibliotēkas funkcijas ar vides, ekonomikas un sociālās ilgtspējas stratēģijām. Lai integrētu paplašinātas teorētiskās mācīšanās iespējas, bibliotēkai piegulošā teritorija ir pārveidota par kopienas dārzu. Mērķis ir nodrošināt bibliotēkas kopienai vietu, kur audzēt un dalīties ar kultūraugiem, kā arī mācīt pārtikas pratību un ilgtspējīgu dārzkopību. Bibliotēka meklē veidus, kā samazināt oglekļa dioksīda emisijas un veicināt vides izglītību, tādējādi padarot sevi par spēcīgu paraugu uz sabiedrību orientētiem ilgtspējas centieniem.
Veicināšanas balva: Nova Gorica, Slovēnija: Bevk publiskā bibliotēka Nova Gorica, “Sēklu sargi: Mūsu mantojuma saglabāšana” (“Guardians of Seeds: Preserving Our Heritage”)
Bibliotēka ir pārņēmusi sēklu bibliotēkas pamatkoncepciju un ievērojami to pilnveidojusi, izveidojot lietotni un izplatot sēklas visā valstī. Žūrija atzinīgi novērtēja kopīgo komunikāciju, līdzdalību aprites ekonomikā un patronu iesaisti. Inovatīvā darba programma ietver videi draudzīgu ikdienu, atkritumu apsaimniekošanu, ēku uzlabojumus un zaļos pakalpojumus. Bibliotēkas darbs vides jomā tiek īstenots, organizējot izpratnes veicināšanas pasākumus, izmantojot bibliotēkas resursus un veicinot ekoloģisko apziņu bērnu vidū. Galvenās iniciatīvas ir vides klubs “Dubcrossing” un mākslas projekts “Glāb dzīvību”.
IFLA ENSULIB izsludina pieteikšanos 2025. gada konkursam!
Aicinām lasīt:
Bibliotēku portāla sadaļa “Ilgtspējīgas attīstības mērķi”
Zaļie bibliotēku projekti Latvijā
Kas ir Zaļā bibliotēka? IFLA ENSULIB definīcija
Intervija ar labākā Zaļās bibliotēkas projekta 2022 īstenotājiem Parīzē
Gada labākās publiskās bibliotēkas 2024 titulu iegūst Pekinas bibliotēka Ķīnā
www.ifla.org/the-green-library-website
Informāciju, izmantojot ārvalstu preses materiālus, apkopoja:
Anna Iltnere
Latvijas Bibliotēku portāla redaktore
Bibliotēku attīstības centrs
Attīstības departaments
Latvijas Nacionālā bibliotēka
portals@lnb.lv