Jāņa Baltvilka balvu jau trešo gadu piešķir Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome (LBJLP), Starptautiskās bērnu un jaunatnes grāmatu padomes (IBBY) Latvijas nodaļa, kuras biedri ir bērnu un jaunatnes literatūras speciālisti. Finansiāli Baltvilka balvas piešķiršanu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rietumu Banka un Latvijas Jaunrades fonds.
Jāņa Baltvilka balvas žūrijā šogad strādāja Ilze Stikāne, bērnu literatūras pētniece, LU profesore, Arno Jundze, literatūras kritiķis, kultūras žurnālists, Ieva Lejasmeijere, mākslas zinātniece, Signe Mežinska, Filosofiskās izglītības centra speciāliste, RSU lektore, Kristiāna Ābele, mākslas zinātniece, Silvija Tretjakova, LNB Bērnu literatūras centra vadītāja, Inga Šīna, Rietumu Bankas viceprezidente. Baltvilka Balvas atbalstītāja Rietumu Banka šogad pieņēma lēmumu piešķirt arī savu speciālbalvu otrās vietas ieguvējiem – rakstniekam Jurim Zvirgzdiņam un māksliniecei Signei Ērmanei-Ļitvinai par grāmatu "KNORKE! jeb Tobiass un Fufū meklē Mocartu". Viņiem tika pasniegta Intas Štamgutes grāmatu "Rīga 20. gadsimta sākuma pastkartēs".
Žūrija izvērtēja darbus, kas izdoti no jūnija līdz jūnijam. Kopskaitā tie bija 41 jauni oriģinālliteratūras darbi bērniem. Baltvilka balvai tika nominēti 7 bērnu rakstnieki: Pēters Brūveris par dzejoļu krājumu "Brīnumdzejoļi", Juris Zvirgzdiņš par grāmatu "KNORKE! jeb Tobiass un Fufū meklē Mocartu", Inese Zandere par dzejoļu krājumu "Ja tu esi sivēns" un pasaku "Māsa un brālis", Valdis Rūmnieks par grāmatu "Murjāņu pasakas", Viks par grāmatu "Pakrastnieki", Māris Rungulis par stāstu "Taksis Maksis", Māra Cielēna par dzejoļu krājumu "Pūčumuižā mums jāpietur".
Grāmatu ilustrāciju jomā balvai tika nominēti 7 mākslinieki: Edmunds Jansons par ilustrācijām un dizainu Ineses Zanderes dzejoļu krājumam "Ja tu esi sivēns", Uva Osmane par ilustrācijām Jāzepa Osmaņa dzejoļu izlasei "Sapņu saliņa", Juris Petraškevičs par ilustrācijām un dizainu Ineses Zanderes pasakai "Māsa un brālis", Signe Ērmane-Ļitvina par ilustrācijām Jura Zvirgzdiņa stāstam "KNORKE! jeb Tobiass un Fufū meklē Mocartu" un Ulda Ausekļa grāmatai "Pasakas par baltām ķepām", Laima Eglīte par ilustrācijām Ievas Samauskas dzejoļu krājumam "Kā uzburt sniegu", Ilze Dambe par ilustrācijām un dizainu Māras Cielēnas dzejoļu krājumam "Pūčumuižā mums jāpietur", Reinis Pētersons par ilustrācijām Vizmas Belševicas lugai "Patiess stāsts par Čingo Babu, Lielo Gliemezi un Jūras Karaļa bēdām".
Visi nominētie rakstnieki un mākslinieki saņēma mūzikas izdevniecības "Upe tuviem un tāliem" izdoto leģendārās 1969. gada radiolugas "Brālītis un Karlsons, kas dzīvo uz jumta" ierakstu CD formātā.
Jāņa Baltvilka balvas laureāti saņēma diplomu, mākslinieces Ineses Brants veidoto porcelāna vāzi un Latvijas Jaunrades fonda stipendiju turpmākam radošam darbam – 1200 latus.
Jāņa Baltvilka balvas pasniegšana notika Jaunā Rīgas teātra pagalmā. Līdzīgi kā iepriekšējā gadā pasākumā klāt bija bērnu literatūras varonis Zirgs, kas naktī dzied. Viņš apciemoja savu vecmāmiņu – Grāmatplaukta prezidenti, Starptautiskās kustības "Vecmāmiņas par lielākiem burtiem" priekšsēdētāju un kopā ar viņu iepazīstināja klātesošos viesus ar Jāņa Baltvilka balvai nominētajām grāmatām, to autoriem un ilustratoriem. Zirga lomā iejutās Nacionāla teātra aktieris Gundars Grasbergs, bet vecmāmiņas lomā – aktrise Tamāra Soboļeva.
Turpinot aizsākto Meža dziesmu ciklu, šogad divas jaunas dziesmas ar Jāņa Baltvilka vārdiem pirmatskaņoja komponists Valts Pūce un viņa kolēģi no Pūces etnogrāfiskā orķestra – Zane Šmite, Kristīne Kārkle, Ainārs Majors un Ilze Grunte.
Šogad pirmo gadu tika rīkots oriģinālliteratūras konkurss "Baltā Vilka grāmatas", kurā bija jāiesniedz jauni, nepublicēti prozas darbi pusaudžiem un jauniešiem. Konkursa žūrijā bija Aija Kalve, bērnu literatūras pētniece, RPIVA docente, Mārīte Āboltiņa, literatūrzinātniece, LU docente, Inese Voika, žurnāliste un sociālo procesu pētniece, "Delnas" valdes locekle, Maima Grīnberga-Preisa, tulkotāja, Gustavs Strenga, vēsturnieks un žurnālists, LNB pētnieks. 1.vietu un 1000 latu lielu radošo stipendiju ieguva Sandra Vensko par darbu "Vāvere", 2.vietu un 600 latu lielu radošo stipendiju ieguva Kristīne Ulberga par darbu "Es grāmatas nelasu", 3.vietu un 300 latu lielu radošo stipendiju ieguva Māris Rungulis par darbu "Avenes". Žūrija piešķīra divas veicināšanas balvas Vladai Muižniecei par darbu "Vasaras kino" un Zelmai Kuprijanovai par darbu "Mazais brālis". Balvā tika pasniegta Vidzemes podnieka Arņa Preisa keramika.
Programmas "Baltā Vilka grāmatas" pasākumu ietvaros otro gadu notiks izbraukums "Ar grāmatu dabā", kas domāts ģimenēm ar bērniem. Tā būs vienas dienas ekskursija mežā, spēles un lasījumi svaigā gaisā. Šogad "Ar grāmatu dabā" dalībnieki dosies ceļojumā uz Engures ezera dabas parku, kur izstaigās orhideju taku, vēros savvaļas zirgus un govis, uzkāps putnu novērošanas tornī un iepazīsies ar ornitologu darbu. Lasītāju ceļveži dabā būs botāniķis Ivars Kabucis, ornitologs Oskars Keišs un Engures ezera dabas parka darbinieki. Lasījumos un radošajās darbnīcās parka vasaras lekciju zālē piedalīsies Jāņa Baltvilka balvas 2007. gada laureāte Inese Zandere un citi bērnu rakstnieki – Juris Zvirgzdiņš, Māris Rungulis. Radošajā mākslinieku darbnīcā ar bērniem darbosies māksliniece, Jāņa Baltvilka balvas 2005. un 2006. gada laureāte Anita Paegle, kā arī māksliniece Signe Ērmane-Ļitvina un Latvijas Mākslas akadēmijas rektors, gleznotājs Aleksejs Naumovs. Notiks arī spēles un sacensības bērniem. Notikumiem sekos Vides filmu studijas filmēšanas grupa, ko vadīs režisors Dainis Kļava. Septembrī LTV1 raidījumā "Vides fakti" būs skatāma Daiņa Kļavas veidotā reportāža par izbraukumu.
LBJLP īstenotās programmas bērnu literatūras attīstībai un lasīšanas veicināšanai "Baltā Vilka grāmatas" sadarbības partneri ir Vides filmu studija, Latvijas Dabas fonds, laikraksts "Diena", ziņu aģentūra LETA, žurnāls "Mans Mazais", Latvijas Radio un Latvijas Televīzija, Teātra bāra restorāns, portāls draugiem.lv.
 
Informāciju sagatavoja:
Zane Jauja,
programmas "Baltā Vilka grāmatas" kopvede
T. 29 792178
E: lbjlp@inbox.lv