Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) un Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas komisijas (LZA TK) Informācijas un dokumentācijas terminoloģijas apakškomisijas (ID TAK) organizētās ikgadējās konferences ilgtermiņa mērķis kopš 2017. gada ir rosināt aktīvu diskusiju starp visām latviešu valodas terminoloģijas attīstībā iesaistītajām pusēm un veicināt latviešu valodas terminoloģijas attīstību. Tiek akcentēta terminoloģijas loma Latvijas valsts identitātes apziņas spēcināšanā, valodas attīstībā un dzīvotspējā. Vēlamies sekmēt iedzīvotāju izpratni par terminoloģijas un terminrades ietekmi uz valodas bagātināšanu, šogad – īpaši satura un tehnoloģiju kontekstā.

Šā gada konferencē organizatori pievēršas latviešu valodas terminoloģijas aspektiem, kas saistīti ar tās praktisko lietojumu un attīstību, domājot par nozaru izaugsmi un stiprināšanu. Konferencē tiks nodrošināta arī diskusiju platforma, lai rosinātu ideju apmaiņu starp profesionāļiem un citiem interesentiem, veicinātu terminrades attīstību un arvien korektāku terminu praktisko lietojumu ikdienā. Īpaši tiks izcelta Latvijas Nacionālā terminoloģijas portāla (LNTP) nozīme kā galvenajam visu nozaru terminoloģijas resursam Latvijā un aktualizēti jautājumi par portāla funkcionalitāti, lietojamību un attīstību.

Konferencē nozares praktiķi un eksperti dalīsies ar saviem vērojumiem un ierosinājumiem par ierasto kārtību terminoloģijas izstrādē un publiskošanā Valsts valodas centrā. Tiks analizēta LNTP lietojamība un portāla lietotāju aptaujas rezultāti, apspriesti Latvijas terminogrāfijas attīstības aktuālie problēmjautājumi. Notiks arī diskusija par terminoloģijas mainīgumu un noturību digitālajā laikmetā. Iesaistītās puses – veidotāji, uzturētāji un lietotāji – tiks aicinātas dalīties ar savu redzējumu par sadarbības iespējām valsts valodas stiprināšanā.

Referenti un diskusiju dalībnieki būs pārstāvji no Valsts valodas centra, Kultūras informācijas sistēmu centra, Latvijas Universitātes, Skrivanek Baltic, Latvijas Lietišķās valodniecības asociācijas un Latvijas Nacionālās bibliotēkas. Latvijas Universitātes, Rīgas Tehniskās universitātes un Ventspils Augstskolas mācībspēki vadīs dažādu nozaru tematiskās terminrades darbnīcas, kurās aicinās ikvienu iesaistīties terminu veidošanā un praktiski parādīs, kā ikviena lietotāja valodas kultūra ietekmē valodas ilgtspēju satura un tehnoloģisko risinājumu lietojuma kontekstā.

Konference akcentēs latviešu valodas terminoloģijas attīstības jautājumus starpdisciplinārā griezumā, piesaistīs dažādu specialitāšu – dabaszinātņu, inženierzinātņu un tehnoloģiju un humanitāro zinātņu – studentus, ekspertus, terminologus, veidojot auglīgu un sadarbību veicinošu komunikācijas platformu dažādu latviešu valodas terminoloģijas aspektu apspriešanai.

Konferences mērķauditorija: latviešu valodas speciālisti, terminoloģijas speciālisti, dabaszinātņu, inženierzinātņu un tehnoloģiju, humanitāro zinātņu studējošie un pētnieki, citi interesenti.

Dalība bez maksas, nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās.

Konferences publicitātes vajadzībām tās laikā var tikt filmēts un fotografēts.

Konferences programma

Pieteikuma anketa pieejama šeit. Pieteikšanās līdz 30. septembrim.

Laipni aicinām iesaistīties un izzināt latviešu valodas terminoloģijas dažādos aspektus!

Papildu informācija:
LNB Bibliotēku attīstības centrs