No 11. aprīļa kinoteātros sāk rādīt Dāvja Sīmaņa filmu “Escaping Riga”
11. aprīlī kinoteātros Splendid Palace un Kino Citadele sāks demonstrēt režisora Dāvja Sīmaņa filmu Escaping Riga (“Aizbēgt no Rīgas”), kas tapusi studijā Mistrus Media un ir viens no Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas Rīga 2014 programmas notikumiem.
Filma ir dokumentālos notikumos balstīts stāsts par divām izcilām 20. gadsimta personībām – Sergeju Eizenšteinu un Jesaju Berlinu – kas abi dzimuši un bērnību pavadījuši Rīgā. Filma pirmizrādi piedzīvoja 1. aprīlī un izraisīja atzinīgu reakciju gan skatītāju, gan kinokritiķu vidū.
“Filma, kas pēc savas attēla faktūras un tekstūras patiesi atgādina autentiskas hronikas, senu dokumentālo kadru izmantojumu, īstenībā ir vistīrākā fikcija – visi šie “dokumentālie” kadri jeb ainas, kas balstītas uz dokumentāliem faktiem no Eizenšteina un Berlina dzīves, ir veikli inscenējumi. Filmas faktūra un tās šķietamais dokumentālisms nenoliedzami nodrošina tās stilistisko unikalitāti,” tā par filmu pēc noskatīšanās raksta kinokritiķe Dita Rietuma.
Jau pēc filmas noskatīšanās sociālajos tīklos pirmie filmas apmeklētāji izteica atzinīgu vērtējumu:
Daira Āboliņa: “Perfekta stilizācija, saglabājot ilūziju par vieglumu arī saturā. Mani iedvesmoja un pāalrliecināja, ka kino domāšana piemīt arī latviešiem.”
Iveta Kažoka: “Ja vajadzētu ieteikt kvalitatīvu latviešu kino, tad Escaping Riga būtu pirmajā vietā. Viegli un izsmalcināti par smagu laiku un raksturiem.”
Eva Ikstena: “Lielisks Sīmaņa un Tīrona darbs.”
Verners Timoško: “Ap deviņiem Elizabetes ielā kādu mirkli bija mazliet vairāk laimīgu cilvēku. Tie tikko bija piedzīvojuši ko ļoti skaistu- Escaping Riga.”
Andris Mizišs: “Escaping Riga – filma, kas jāredz! Joprojām pirmizrādes iespaidos.”
Filma “Escaping Riga” izseko kinorežisora Sergeja Eizenšteina un filozofa Jesaja Berlina dzīves gaitām uz 20. gadsimta pirmās puses dramatisko notikumu fona, filma stāsta, kā viens no viņiem kļūst par “izcilāko savas paaudzes kinorežisoru” totalitārajā Padomju Savienībā, bet otrs – par “izcilāko savas paaudzes domātāju” liberālajā Lielbritānijā.
Galveno varoņu lomās filmā iejutušies gan profesionāli, gan neprofesionāli aktieri – Sergeju Eizenšteinu jaunībā un brieduma gados spēlē Mārtiņš Počs un Mihails Karasikovs, bet Jesaju Berlinu – Gints Grūbe, kurš ir arī viens no filmas producentiem. Savukārt varoņus bērnībā tēlo Viktors Puglejevs un Gustavs Briedis. Filmas epizodēs parādās dažādas vēsturiskas personas, kuru atveidotāji tika piemeklēti pēc vizuālās līdzības tā, piemēram, aktieris Agris Māsēns ir Zigmunds Freids, māksliniece Anna Heinrihsone ir Anna Ahmatova, bet režisors Jānis Putniņš ir ģenerālis Ždanovs.
Filmai ir ļoti plaša ģeogrāfija – abu varoņu dzīves aizved skatītāju gan uz ASV un Meksiku, gan daudzām Eiropas un Krievijas pilsētām. Taču visas šīs dažādās vietas atrastas un piemērotas Rīgā un tās tuvākajā apkārtnē. “Tas bija diezgan savdabīgs process – filmēšanas vietu meklēšana,” atzīst Dāvis Sīmanis, “kur atrast kaut ko, kas varētu būt pils Šveicē vai lauku ceļš Īrijā, vai Baireitas operanama zāle? Tas nemaz nebija vienkārši, jo autentiskuma moments mums bija ļoti svarīgs.”
Filmas treileris apskatāms šeit: http://vimeo.com/90002929
Filma tapusi ar Nacionālā Kino centra, Valsts Kultūrkapitāla fonda, Rīgas domes un nodibinājuma Rīga 2014 atbalstu.
Galvenajās lomās: Mihails Karasikovs, Mārtiņš Počs, Gints Grūbe, Viktors Puglejevs, Gustavs Briedis.
Scenārija autori Dāvis Sīmanis un Uldis Tīrons; režisors Dāvis Sīmanis; galvenais operators Andrejs Rudzāts; operatori Valdis Celmiņš un Dāvis Sīmanis; mākslinieces Kristīne Plūksna-Zvagule un Ieva Romanova; komponists Kārlis Auzāns; skaņu režisors Ernests Ansons; montāžas režisori Dāvis Sīmanis un Andra Doršs; producenti Gints Grūbe un Līga Gaisa.