Narvas muzejā atklās Livonijas seno karšu izstādi
Pirmdien, 27. janvārī plkst. 16:00 Narvas muzejā (Igaunija) tiks atklāta izstāde “Livonija 16.–17. gs. kartogrāfiskajos izdevumos: Ieskats Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājuma vērtībās”. To atklās Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) direktors Andris Vilks un Latvijas vēstnieks Igaunijā Juris Bone.
Izstāde jau iepriekš guvusi atzinību Rīgā, Tallinā, Valgā un Sāremā. Ekspozīcija Narvas muzeja telpās būs apskatāma līdz 29. martam.
Senās kartes ir savdabīgi mākslas darbi ar ģeogrāfisko un dabas objektu zīmējumiem, etnogrāfiskiem attēliem, kā arī burtu un līniju šarmu. Neatkārtojamu satvaru tām piešķir iekrāsojums ar roku, kas katrai kartei piešķir īpašu unikalitāti. Tādējādi tās mūsdienu cilvēkam var sniegt daudz prieka – kā vēsturiskas likumsakarības meklējošam pētniekam, tā sena stila lietu un dokumentu cienītājam.
16. un 17. gs. kartēs redzama latviešu un igauņu zemju vēsturiskā vienotība kopš 1225. gada, kad Svētās Romas impērijas nominālā pakļautībā no tagadējās Vidzemes, Latgales un Igaunijas dienvidu daļas teritorijām tika izveidota Livonija jeb Māras zeme (latīņu val. Terra Mariana). Tā iekšējo nesaskaņu dēļ vēlāk tika pārveidota par Livonijas konfederāciju. Bez jau minētajām teritorijām Livonijā ietilpa arī Zemgale, Kurzeme, īslaicīgi Žemaitija. Konkrētais apzīmējums teritorijām Baltijas jūras austrumu krastā (izņemot Lietuvu) tika lietots arī pēc Livonijas ordeņa sabrukuma 1561. gadā, kad Livonijas kara rezultātā izveidojās trīs provinces: Līvzeme (aptvēra tagadējo Vidzemi, Latgali un Dienvidigauniju, kā arī Sāmsalu), Kurzeme un Zemgale, un Igaunija (aptvēra mūsdienu Ziemeļigaunijas teritoriju).
Papildus 29 kartēm izstādē būs apskatāms video materiāls ar visām Abrahama Ortēlija atlanta “Theatrum Orbis Rerrarum” kartēm. Tas tika radīts kā divu kaimiņvalstu kopīgās vēstures apliecinājums.
Ekspozīcija Narvas muzeja telpās būs apskatāma līdz 29. martam.
LNB kopš dibināšanas uzkrāti vairāki desmiti seno karšu ar Livonijas atainojumu. 2001. gadā šo krājumu papildināja arī Daugavas Vanagu fonda Latviešu kultūras vērtību krātuves “Straumēni” dāvinājums – mācītāja Ringolda Mužika (1914–2000) kolekcija. Pašlaik LNB krājumā ietilpst 44 Livonijas kartes no 16.–17. gs.
Izstādes kuratore:
Beāte Knikste
Komunikācijas un mārketinga nodaļa
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: beate.knikste@lnb.lv