Modernās arhitektūras plusi un mīnusi Kornela Universitātes bibliotēkā
Viļņošanos ASV universitātes studentu un arhitektu sabiedrībā izraisījusi Kornela Universitātes Tēlotājmākslas bibliotēkas renovācija.
Kornela Universitāte atrodas ASV Ņujorkas štata pilsētā Itakā un ieņem augsto 13. vietu pasaules universitāšu akadēmiskajā reitingā. Tās struktūrā ietilpstošā Mui Ho Tēlotājmākslas bibliotēka (Mui Ho Fine Arts Library) ir viena no lielākajām mākslas un arhitektūras bibliotēkām ASV ziemeļaustrumos, kurā atrodami vairāk nekā 267000 izdevumi par arhitektūru, mākslu, ainavu arhitektūru un pilsētu plānošanu. Randhola (Rand Hall) – ēka, kurā tagad izvietotas tēlotājmākslas un dizaina materiālu kolekcijas (125000 izdevumu), tika uzcelta 1911. gadā un sākotnēji bija paredzēta ražošanas vajadzībām. Ievietot vairākas kolekcijas vienā vietā – jaunā, modernākā pētniecības bibliotēkā – bija iespējams, pateicoties ēkas pārbūvei, kā arī dāsnam ziedojumam 6 miljonu ASV dolāru apmērā. Kopumā renovācijas projektam tika atvēlēti 22,6 miljoni ASV dolāri. Tika uzaicināts austriešu arhitekts Volfgangs Čapelers (Wolfgang Tschapeller), kurš kā mērķi izvirzīja “21. gadsimta interpretāciju” vēsturiskajām lasītavām un kolekcijām. Renovēšana ilga 18 mēnešus un atjaunotā Randholas ēka tika atklāta 2019. gada 5. augustā.
Ēkas otrais un trešais stāvs tagad veido atvērtu telpu, kurā grāmatu plaukti ir piekārti pie griestiem aptuveni 1,5 metrus virs grīdas. Grāmatas izvietotas četros līmeņos, pie kuriem var piekļūt ar liftu, pa kāpnēm un gājēju celiņiem. Sienu starp plauktiem nav, un no logiem paveras skaists skats uz universitātes pilsētiņu. Semināru telpas un personāla biroji ir nodalīti atsevišķi. Pārveidots pat ēkas jumts: tagad tas var pārvērsties arī par elastīgu mācību, sociālo vai eksperimentālo ekspozīcijas telpu arhitektūras projektiem un mākslas instalācijām. Bet pirmajā stāvā atrodas vieta pārdošanai, kurā ietilpst koka, metāla un digitālo izstrādājumu veikali, radošā telpa (makerspace), pētniecības laboratorija un nelielu instrumentu krātuve. Moderno tehnoloģiju risinājumi ļāvuši samazināt kopējo enerģijas patēriņu par 72%.
Izvirzītais mērķis ir sasniegts: ir izdevies radīt dabiskas gaismas caurstrāvotu telpu, kurā valda viegluma sajūta, un apskatei izliktās grāmatu kolekcijas veicina noskaņojumu radošam darbam.
Tomēr sociālajos tīklos nerimst diskusijas par ēkas piemērotību tās lietotājiem.
Skaistā vide nav draudzīga bibliotēkas apmeklētājiem: pārvietojot grāmatu ratiņus pa metāla grīdām, rodas neapslāpējams troksnis, metāla grīdas režģos sprūst kurpju papēdīši un kleitu cienītājas riskē piedzīvot neveiklas situācijas. Cilvēkiem ar kustību vai redzes traucējumiem un bailēm no augstuma bibliotēkas izmantošana ir apgrūtināta. Bažas raisa jautājumi par ēkas apmeklētāju drošību – kā darbosies dūmu detektori? Un vai lifti nav pārāk šauri, lai tajos vajadzības gadījumā varētu ievietot nestuves?
Projekta aizstāvji pārmetumus noraida: ēka pilnībā atbilst likumam par amerikāņiem ar invaliditāti. Bibliotēkas darbinieki pēc nepieciešamības var arī piegādāt materiālus no plauktiem. Ņujorkas štata būvnormatīvu un kodeksa nodaļa ir noraidījusi saņemto oficiālo sūdzību par drošības standartu neievērošanu. Arhitektūras, mākslas un plānošanas koledžas dekāne Meidžina Jūna (Meejin Yoon) atzina, ka skola uzklausa kritiku un ir gandarīta par diskusiju. Saruna un plaša diskusija – ja tā ir sirsnīga, konstruktīva un balstās uz faktiem – ir pamatota un apsveicama. “Es vēlētos redzēt šādas diskusijas, debates un pētniecības projektu apspriešanu mūsu arhitektūras skolās un ap tām, piesaistot paralēlo disciplīnu ekspertus,” teica dekāne. Jo dizains neaprobežojas tikai ar estētisko vai tehnisko funkciju. Labam dizaina risinājumam ir jābūt saprotamam, ērti lietojamam, citiem vārdiem – lietotājam draudzīgam. Katrs jautājums, kas tiek izvirzīts diskusijās, ir iespēja pārdomāt bibliotēkas dizainu un funkcijas, kā arī tās vispārējo misiju, un lietotāju atsauksmes ir būtiski svarīgas turpmākās darbības uzlabošanai.
Resursi tiešsaistē:
Wolfgang Tschapeller ZT GmbH [arhitekta tīmekļvietne]
https://www.tschapeller.com/de/
Mui Ho fine Arts Library projekts
https://www.tschapeller.com/en/#!/mui-ho-fine-arts-library
Fine Arts Library
https://finearts.library.cornell.edu/
Mui Ho fine Arts Library projekts
https://transsolar.com/projects/cornell-fine-arts-library
Izmantotie resursi:
Aloi, Daniel. New Mui Ho Fine Arts Library inspires by design. Cornell Chronicles. (28.08.2019.) Pieejams tiešsaistē: https://news.cornell.edu/stories/2019/08/new-mui-ho-fine-arts-library-inspires-design (Skatīts 23.12.2019.)
Baldwin, Eric. Cornell University’s New Fine Arts Library Opens in Ithaca. ArchDaily (04.11.2019.) Pieejams tiešsaistē: https://www.archdaily.com/927649/cornell-universitys-new-fine-arts-library-opens-in-ithaca (Skatīts 23.12.2019.)
Klein, Kristine. Wolfgang Tschapeller adds suspended bookshelves to Cornell University library. Dezeen: architecture and design magazine. (12.12.2019.) Pieejams tiešsaistē: https://www.dezeen.com/2019/12/12/wolfgang-tschapeller-bookshelves-cornell-university-library/ (Skatīts 23.12.2019.)
Klimoski, Alex. Mui Ho Fine Arts Library at Cornell University by STV and Wolfgang Tschapeller. Architectural Record. (01.11.2019.) Pieejams tiešsaistē: https://www.architecturalrecord.com/articles/14331-mui-ho-fine-arts-library-at-cornell-university-by-stv-and-wolfgang-tschapeller#Video (Skatīts 23.12.2019.)
Stamm, Kathryn. Design Over People? New Fine Arts Library Critiqued for See-Through, Grated Floors. The Cornell Daily Sun. (17.12.2019.) Pieejams tiešsaistē: https://cornellsun.com/2019/11/17/form-over-function-newly-renovated-fine-arts-library-accused-of-prioritizing-design-over-people/ (Skatīts 23.12.2019.)
Rakstu sagatavoja:
Elita Vīksna
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Bibliotēku attīstības centrs
Tālr.: 67716048
E-pasts: elita.viksna@lnb.lv