Kā tas notiek? Pārbaudei tiek atlasīti izteikumi un paziņojumi, kuru pamatā ir fakti, nevis viedokļi. Sociālajos tīklos tiek atlasīti paziņojumi, ar kuriem dalās plašs cilvēku loks, un tiek veikta to pamatā esošo faktu pārbaude. Faktu pārbaudei tiek gaidīti arī pieteikumi no lasītājiem (recheck@rebaltica.com). Pārbaudes rezultātus marķē ar vienu no piecām iespējamām atzīmēm:
• patiesība
• tuvu patiesībai
• puspatiesība
• drīzāk nav taisnība
• nav taisnība.

Izpētes rezultāti tiek publicēti Re:Baltica mājas lapā speciālā sadaļā https://rebaltica.lv/recheck/, kā arī sociālajos tīklos (tos var redzēt, piemēram, Re:Baltica Facebook lapā). Kopš jūnija šajā vietnē ik mēnesi tiek publicēti vairāku izteikumu pārbaužu rezultāti, un visbiežāk šo izteikumu autori ir politiķi vai sabiedriski pazīstamas personas.

Šomēnes starptautiskais faktu pārbaudes tīkls (IFCN) pozitīvi novērtējis Re:Baltica faktu pārbaudes un sociālo tīklu laboratorijas Re:Check darbu un atzinis to par savu oficiālo dalībnieku. IFCN 2015.gadā izveidoja ASV bāzētais žurnālistikas institūts Poynter, lai apvienotu un sniegtu atbalstu faktu pārbaudes platformām dažādās pasaules malās. Re:Check ir kļuvis par vienu no IFCN 72 dalībniekiem, kas ikdienā pārbauda politiķu, amatpersonu un citu viedokļu līderu izteikumu atbilstību patiesībai, kā arī analizē sociālajos tīklos izplatīto dezinformāciju.

 

Informāciju sagatavoja:
Marta Dziļuma
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Bibliotēku attīstības centrs