Neformālās programmas mērķis tās otrajā gadā ir saglabājies nemainīgs: sagatavot medijpratības meistarus – mentorus, kuri apgūtās zināšanas spētu nodot gan citiem kolēģiem, gan sabiedrībai, – kā arī veicināt meistaru savstarpējo tīklošanos, pieredzes un domu apmaiņu. Organizējot pieteikšanos, saņemti 70 pieteikumi (par 16 vairāk nekā gadu iepriekš), bet programmā uzņemti 25 dalībnieki, izvēloties bibliotekārus no dažādiem reģioniem un bibliotēku veidiem (publiskās, skolu, akadēmiskās). Noslēgumā LNB apliecinājumus saņem visas 25 programmu uzsākušās speciālistes.

Medijpratības meistaru mācības ietvēra tikšanās reizi mēnesī no oktobra līdz maijam gan klātienē, gan attālināti, katrā reizē izzinot kādu konkrētu medijpratības jautājumu vai aspektu. Aizvadīto mēnešu laikā apskatītas tādas tēmas kā medijpratības pamati, bibliotekāru profesionālā literatūra, kritiskā domāšana, drošība internetā, medijpratības psiholoģiskie aspekti, meistarklašu organizēšana, plānošana un novērtēšana, sociālo tīklu funkcijas un mākslīgais intelekts. Septiņās nodarbībās ar bibliotekāriem tikās deviņi lektori, tostarp Informācijas drošības incidentu novēršanas institūcijas CERT.lv pārstāvis Egils Stūrmanis, organizācijas “Medijpratējs” pārstāve Marta Aleidzāne, kolēģi no LNB, kā arī pētnieki un medijpratības pasniedzēji – Mārtiņš Hiršs, Mārtiņš Priedols un Klinta Ločmele.

Mācību rezultātā dalībnieki attīstījuši prasmi labāk integrēt medijpratības tematu bibliotekārajā darbā, veiksmīgāk orientēties mediju un informācijas vidē gan bibliotekārā darba, gan ikdienas vajadzībām. Tāpat – veicināt savu un citu drošību interneta vidē, izmantot radošas un praktiskas metodes, lai palīdzētu citiem pilnveidot savas medijpratības zināšanas, kā arī strādāt ar medijpratības materiāliem un izmantot tos izglītojošās aktivitātēs, noderīgi un jēgpilni izmantot jaunākos informācijas vides rīkus, piemēram, mākslīgo intelektu un jaunākos sociālos tīklus. Tā kā šis bija otrais programmas gads kopš tās atjaunošanas, daudzi temati, teorija un praktiskie darbi bija līdzīgi 2022./2023. gada grupas apgūtajām zināšanām, taču vienlaikus liela daļa mācību satura bija atjaunināta, sekojot līdzi medijpratībā aktuālajiem tematiem un tendencēm, jauniem rīkiem – īpaši tas attiecās uz ikvienu lekciju, kurā bija ietverts mākslīgā intelekta jautājums.

Medijpratības meistari savas jauniegūtās zināšanas apliecinājuši, veicot individuālo darbu – īstenojot medijpratības aktivitātes savās kopienās gan bibliotēkās, gan ārpus tām. Dalībnieces rīkojušas, piemēram, seminārus pedagogiem par kritisko domāšanu, atbildīgu resursu izmantošanu internetā un datu drošību, nodarbības publisko bibliotēku kolēģiem par kritisko domāšanu un ikdienas mediju patēriņa analīzi vai mācību stundas jauniešiem par atbildīgu tehnoloģiju lietojumu uzticamas informācijas atrašanas veidiem un pat labbūtības veicināšanai. Kopskaitā programmu noslēgušās dalībnieces sarīkojušas medijpratības aktivitātes savās kopienās, kas piesaistījušas vairāk nekā pusotru tūkstoti dalībnieku. Mācību novērtēšanas anketās vairākas dalībnieces norādījušas, ka plāno turpināt darboties medijpratības lauciņā, izglītot savus lasītājus un kolēģus, kā arī iesaistīties dažādās tematiskajās aktivitātēs, piemēram, Drošāka interneta dienā vai Medijpratības un informācijpratības nedēļā. Mācības beigušie dalībnieki turpinās saņemt regulārus apkopojumus par aktuālo medijpratības jomā Latvijā un pasaulē, kā arī iesaistīsies tālākos LNB un citu medijpratības partneru pasākumos kā dalībnieki un arī kā lektori. Paredzams, ka drīzumā varētu tikt gaidāms arī pirmais Medijpratības meistaru salidojums.

Programma turpināsies 2024. gada rudenī. Pieteikšanās tiks izsludināta jau augustā tepat Bibliotēku portālā un LNB BAC Facebook lapā.

Aicinām lasīt:
Atskats uz “Medijpratības meistaru” programmas pirmo gadu

Rakstu sagatavoja:

Emīls Rotgalvis

Medijpratības nozares eksperts

Latvijas Nacionālā bibliotēka
Bibliotēku attīstības centrs
emils.rotgalvis@lnb.lv