Medijpratība pirmsskolai
2023. gada 8. februārī, Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Bibliotēku attīstības centrs (BAC) sadarbībā ar Tet rīkoja semināru “Kad internetu lieto tu, atceries par drošību!”, kura mērķis bija veicināt izpratni par drošību internetā pirmsskolas vecuma bērniem. Seminārā piedalījās vairāk nekā 250 dalībnieku. Lielais interesentu skaits parādīja, ka bibliotekāriem šī tēma rūp, un tika nolemts turpināt stiprināt bibliotekāru zināšanas un prasmes darbā ar pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņiem, mācot tiem par medijpratību.
Tika uzrunāti bibliotekāri, kuri vēlētos piedāvāt bibliotēkā medijpratības nodarbības, un ar šiem bibliotekāriem notika atsevišķa tikšanās attālinātajā seminārā, lai vēlreiz pastāstītu, kāpēc ir aktuāli runāt par medijpratību jau no mazotnes. Tikšanās laikā labās prakses piemēros dalījās bibliotēkas, kuras jau aktīvi strādā ar šo auditoriju, un tika piedāvāts Tet un LNB BAC izstrādātais metodiskais materiāls nodarbības vadīšanai, adaptējot pirmsskolas izglītības iestādēm paredzēto “Tet skoliņas” nodarbību plānu bibliotēku videi.
Bibliotēkām bija dots konkrēts laiks, lai īstenotu vismaz vienu medijpratības aktivitāti un pēc tam par to atsūtītu informāciju LNB BAC kolēģiem. Nodarbības tika īstenotas 26 publiskajās bibliotēkās, un tika aptverta visa Latvija. Tika novadītas 97 nodarbības, un kopumā izglītoti 1198 dalībnieki vecumā no 4-7 gadiem. Visaktīvāk iesaistījās Aizkraukles novads, to pārstāvēja 4 novada publiskās bibliotēkas, kopumā novadot 6 nodarbības un ar aizrautību ieinteresējot 87 Aizkraukles novada pirmsskolas vecuma bērnus.
Bibliotekāri tika aicināti publicēt sociālajos tīklos atskatu uz nodarbību un izmantot mirkļbirkas #tetdrošībasskoliņa, #medijpratībapirmsskolai un #digitālādrošība. Apkopojot atsūtītos pieredzes stāstus, tika secināts, ka visaktīvāk tika izmantoti Tet veidotie video “Vislielākais koks pasaulē”, “Meža balle” un “Īstie brīnumi”. Bibliotekāri savās nodarbībās iekļāva ne tikai jau piedāvātos, bet arī citus pieejamos resursus, kā, piemēram, Supervaroņu rokasgrāmatu, Aitu dzīvi, Vaifija interneta alfabētu, LSM bērnistabu, Runājošās pasakas u.c.
Bibliotekāri atzina, ka pirms nodarbībām nedaudz satraucās, jo nebija pārliecināti par savām zināšanām medijpratībā, un vai nebūs kādi bērnu uzdoti jautājumi, uz kuriem bibliotekārs nespēs atbildēt. Priecē, ka bibliotekāri arī atzina to, ka mācās kopā ar mērķauditoriju. Pāris bibliotekāres atzina, ka bērni ir ļoti gudri, daudz ko saprot, taču ir nepieciešams nostiprināt viņu zināšanas un nepārtraukti tās pilnveidot.
Liela daļa bibliotekāru minēja, ka novadīt nodarbību viņus ļoti motivēja tas, ka bija pieejami jau iepriekš izstrādāti nodarbību plāni. Daļa bibliotekāru smēlās no tiem iedvesmu, taču daļa tos izmantoja kā pamatu savām nodarbībām.
Atceries par drošību
Dziesmiņas melodija “Atceries par drošību” ir ļoti saistoša un atmiņā paliekoša, tāpēc prieks, ka bibliotekāri to izmantoja, nodarbību sākumā un noslēgumā.
Apkopojot bibliotekāru iesūtītos nodarbību aprakstus un nodarbību gaitu, vēlamies sniegt ieskatu, kas izkristalizējās kā kopīgais, vadot medijpratības nodarbības bērniem:
- nodarbību sākumā bibliotekārs pastāstīja par to, kāpēc bērni ir atnākuši uz šo nodarbību un kādas zināšanas viņi iegūs;
- aktīvi iesaistīja bērnus nodarbībā – uzdodot jautājumus, vaicājot viedokli un ļaujot radoši darboties, izmantoja dažādas metodes, piemēram, spēles ar kustību elementiem;
- izmantoja Tet skoliņas pieejamos resursus un tos parādīja arī bērniem un pedagogiem;
- tika izmantotas bibliotēkā esošās rotaļlietas, piemēram Ričijs Rū, Lasītājs Mo Kuldīgas Galvenajā bibliotēkā, lelle Šarlote Madonas novada bibliotēkā;
- bērniem tika izsniegti Tet sagatavotie diplomi.
Bibliotekāri nodarbībām gatavojās ļoti dažādi. Piemēram, Jaunjelgavas pilsētas bibliotekāre izveidoja nodarbības plānu, kurā ir informācija par nodarbības laiku, vietu, aktivitāti, norisi, resursiem; Kuldīgas Galvenās bibliotēkas bibliotekāre izmantoja LNB BAC un Tet izstrādāto nodarbības plānu, kuru pielāgoja savām vajadzībām; Pārventas bibliotēkas bibliotekāre izveidoja nodarbības plānu un secību Padlet sienā, savukārt Pļaviņu novada bibliotēkas bibliotekāres nodarbībai izstrādāja scenāriju.
Daļa bibliotekāru atzina, ka ne visiem bērniem likās saistošs video saturs, kas ir speciāli veidots, lai izglītotu bērnus. Tas tikai apstiprina, ka nevaram paļauties tikai un vienīgi uz tehnoloģijām un ka to saturs visu izdarīs mūsu vietā.
Piedāvājam foto ieskatu nodarbībās:
Secinājumi
Bibliotekāriem ir nepieciešams nepārtraukti papildināt savas zināšanas, lai varētu runāt par medijpratību ar pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņiem. Ir vecāki, kuri runā ar bērniem par drošību internetā, un bibliotekāri to ļoti novērtē. Savukārt bērni ļoti novērtē, ka tiek vaicāts viņu viedoklis, un viņi mācās to argumentēt.
Nodarbības pārsvarā tika vadītas pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņu grupiņām, taču Madonas novada bibliotēkā notika nodarbība vecākiem kopā ar bērniem un Malienas bibliotēkas rīkotajā nodarbībā piedalījās bērni ar speciālajām vajadzībām. Bibliotekāri atzina, ka nodarbībām ir jābūt regulārām un jāturpina izglītojošais darbs par medijpratību jau no mazotnes.
LNB BAC no savas puses turpinās stiprināt bibliotekārus un sniegs nepieciešamo konsultatīvo atbalstu, lai bibliotekāri varētu kvalitatīvi novadīt nodarbības un piedāvāt saistošu saturu atbilstoši vecumposmam.
Nākotnes ieceres
Lieliskas ziņas! Tā kā Tet drošības skoliņas filmiņas un materiāli līdz šim bijuši ļoti pieprasīti gan jaunāko skatītāju, gan mācībspēku vidū, tad kopš oktobra ir pieejams materiālu papildinājums – Tet drošības skoliņa piedzīvos savu otro sezonu. Plānotas 6 jaunas sērijas par dažādām ar drošību internetā saistītām tēmām, jautras un lipīgas dziesmiņas un, protams, mācību materiāli. Tāpat kā iepriekš, izglītojošais saturs veidots kopā ar drossinternets.lv ekspertiem, bet sēriju galvenais varonis tāpat paliks lācēns Ričijs Rū. Visas sērijas bez maksas varēs atrast vietnē digitaladrosiba.lv.
Seminārs
Tet aicina interesentus uz LNB BAC rīkoto semināru par bērnu digitālo drošību internetā 2023. gada 7. novembrī no plkst. 10.00 līdz 12.00 tiešsaistes platformā Zoom.
Semināra mērķis ir pastāstīt par Tet digitālās drošības nodarbību un praktiskām metodēm, kuras ikviens bibliotekārs var pielietot darbā ar 4-7 gadus jauniem bērniem, lai vieglā un aizraujošā veidā iegūtu zināšanas par galvenajiem droša interneta lietošanas priekšnosacījumiem.
Pieteikšanās saite pieejama šeit. Pieteikšanās līdz 3. novembrim.
Informāciju sagatavoja:
Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bibliotēku attīstības centrs
madara.freivalde@lnb.lv; emils.rotgalvis@lnb.lv
Ieva Erta, Tet sabiedrisko attiecību un korporatīvās komunikācijas vadītāja