LNB podkāstā klausāmas “Sarunas par grāmatām un lasīšanu”
Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Spotify kanālā “Klausītava”, kā arī SoundCloud profilā klausāmas “Sarunas par grāmatām un lasīšanu”, kas tapušas, iedvesmojoties no LNB pastāvīgās ekspozīcijas “Grāmata Latvijā” tēmām.
Jaunākajā podkāsta ierakstā “Kā izlasīt grāmatu vitrīnā?” LNB projektu vadītāja Inga Surgunte sarunājas ar mākslinieci Aneti Krūmiņu un domnīcas “Creative Museum” vadītāju Inetu Zelču Sīmansoni.
Saruna pieejama:
Spotify https://ej.uz/spotifygramatavitrina
SoundCloud https://ej.uz/soundcloudgramatavitrina
Mūsdienās bibliotēkas cenšas veidot aktīvu dialogu ne tikai ar saviem lasītājiem bet arī ar apmeklētajiem. Ekspozīcijas un izstādes, kas iepazīstina ar bibliotēku krājumu muzejiskajām vērtībām, kļūst par arvien iecienītākām komunikācijas platformām. Kā un cik lielā mērā mums izdodas izmantot šīs platformas, lai uzrunātu, iepazītu un sadzirdētu savus dialoga partnerus – grāmatu izstāžu apmeklētājus? Vai mēs viņiem šķietam interesanti sarunu biedri? Ar kādiem izaicinājumiem saskaras pētnieks, kurators, dizainers, strādājot pie grāmatu izstādes, un ar kādiem – apmeklētājs, tajā nonākot? “Grāmata Latvijā” podkāstā projektu vadītāja Inga Surgunte sarunājas ar LNB Izstāžu centra dizaineri Aneti Krūmiņu un domnīcas “Creative Museum” vadītāju Inetu Zelču Sīmansoni, aicinot abas iejusties gan grāmatu izstāžu apmeklētāju, gan to veidotāju – dažādu profilu profesionāļu – ādā.
Saruna notiek LNB dibinātā sadarbības tīkla “Books and Audiences” rīkoto, grāmatu izstādēm veltīto vebināru priekšvakarā. Vairāk par sadarbības tīklu, vebināru saturu un reģistrēšanos tiem: https://www.cenl.org/network-group-books-audience/
Iepriekš jau publicētas sekojošas sarunas:
Senāk nelasīja sievietes, tagad nelasot vīrieši? Saruna par lasīšanu un lasītājām/lasītājiem
Sarunā tiekas LNB vadošais pētnieks un ekspozīcijas “Grāmata Latvijā” kurators vēsturnieks Gustavs Strenga un LNB digitālās pētniecības vadītāja literatūrkritiķe Anda Baklāne.
Spotify ej.uz/Klausitava_lasisana1805
SoundCloud ej.uz/GL_lasisana1805
Kas ir lasīšana vispār un vai var apgalvot, ka sievietes kādreiz nelasīja un ka vīrieši nelasa tagad? Kā mēs varam uzzināt par dažādiem dzimumā balstītajiem lasīšanas paradumiem pagātnē? Vai no sievietes lasītājas dzima sieviete autore? Kad Latvijā kļuva populāra sieviešu radīta literatūra un kuras autores ir visvairāk ietekmējušas latviešu kultūru? Kāpēc vīrieši mūsdienās grāmatas lasa mazāk nekā sievietes? Šie ir daži no jautājumiem, kas skarti sarunā.
Arhitektūras grāmatas
Par grāmatas un arhitektūras attiecībām sarunājas LNB vadošais pētnieks Gustavs Strenga, arhitektūras žurnāliste Ieva Zībārte un vēsturnieks Mārtiņš Mintaurs.
Spotify https://ej.uz/spotifyarhitektura
SoundCloud https://ej.uz/arhitekturasgramatas
Kas ir arhitektūras grāmata kā medijs un kā tā palīdz saglabāt kultūras mantojumu? Kāda loma digitālajā laikmetā ir arhitektūras grāmatām? Vai arhitektūras grāmatas ir pagātnes relikts un vai ir citas labākas izteiksmes formas, kā parādīt arhitektūru?
Vai garīgums un kritiskā domāšana sader kopā?
Sarunājas LNB pētniece Anda Baklāne un kontemplācijas skolotājs Ilmārs Latkovskis.
Spotify https://ej.uz/spotifygarigums
SoundCloud https://ej.uz/garigums
Latviešu grāmatniecības vēsture aizsākas ar katehisma, baznīcas dziesmu un Bībeles tulkojumu latviešu valodā. Kristietības mantojums noteikti joprojām tiek uzskatīts par nozīmīgu Latvijas kultūras daļu, kristīgās vērtības minētas pat Latvijas Republikas Satversmē. Tomēr 21. gadsimtā, no vienas puses, aktuāls kļuvis sekulārs pasaules skatījums, no otras puses, arvien populārāks kļuvis reliģiju sinkrētisms un hibrīdi uzskati par garīgumu. Viena cilvēku uzskatu sistēmā var būt savienotas Bībeles vērtības, budisma elementi, ticība senlatviešu spēka zīmēm un astroloģijai. Kādas vērtības būtu saucamas par mūsu kultūras vērtībām, ciktāl tās joprojām ir kristīgas? Kā nošķirt vērtīgas garīgas prakses un muļķīgus izdomājumus?
LNB Spotify kanālā “Klausītava”, kā arī SoundCloud profilā jaunas “Sarunas par grāmatām un lasīšanu” tiek publicētas regulāri vairākas reizes mēnesī.