LNB ir pieņemta jauna attīstības un darbības stratēģija 2024.–2028. gadam
Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) ir uzsākusi jaunu savas attīstības posmu, apstiprinot stratēģisko redzējumu turpmākiem pieciem gadiem. Kā galveno prioritāti LNB ir izvirzījusi cilvēku, redzot sevi kā sabiedroto ikvienam mācību, pētniecības, pašizglītošanās un jaunrades procesā. Attīstot savu darbību četros pamatvirzienos, LNB veltīs visus spēkus, lai kļūtu par paradumu, atbalstu un vērtību ikviena Latvijas iedzīvotāja dzīvē.
“Stratēģiskie virzieni 2024.–2028. gadam ir raksturojami ar pēctecību iepriekšējam periodam. Tajā ir līdzsvarotas attiecības starp analogo un digitālo, bibliotēkas iekšējiem procesiem un ārējās sadarbības prioritātēm, kā arī inovācijām un motivētām tradicionālām aktivitātēm. Atšķirībā no iepriekšējā plāna ievērojami lielāka uzmanība pievērsta aptaujām – kā bibliotēkas darbinieku, tā lasītāju un publikas kopumā. Tātad, uzsvars uz sabiedrības vajadzībām” skaidro LNB direktors Andris Vilks. “Aizvien tieksimies iekļauties ‘’Zināšanu jūdzē’’ ar mērķi izvērst pakalpojumu klāstu, to daudzveidību un kvalitāti. Noslēgumam tuvojas ‘’Latviešu grāmatai 500’’ aktivitātes, kuras cienījami jānoslēdz 2025./2026.gadā. Latvijas Nacionālā enciklopēdija ir nekad nebeidzama prioritāte.”
Četri attīstības pīlāri – krājums, pakalpojumi, kultūrvieta un sadarbība – raksturo LNB prioritātes, un katrs atslēgas vārds nozīmē daudz plašākas ieceres. Mūsdienīgi pildīt savas kā nacionālās bibliotēkas unikālos pienākumus, saglabājot Latvijas un pasaules kultūras mantojumu, padarot to pieejamu arvien plašāk un atvērtāk, un izmantojot mūsdienu tehnoloģiju sniegtās iespējas. Izzināt klientu vajadzības un attiecīgi pilnveidot savus pakalpojumus. Izcelt LNB kā kultūrvietu vietējās un starptautiskās sabiedrības acīs, kalpojot arī kā drošības garantam sabiedrībai – ar drošticamu informāciju un platformu vārda brīvībai un kultūras daudzveidībai. Izceļot sadarbības prioritāti, LNB sevi pozicionē kā līderi bibliotēku nozarē, digitālā mantojuma saglabāšanā un grāmatzinātnē, un kā partneri plašākā kultūras, izglītības un zinātnes ekosistēmā.
Lai sasniegtu ieceres, ir iezīmēti iestādes darbības stratēģiskie virzieni personāla attīstībai, efektīviem darba procesiem un ilgtspējīgai darba videi. Prioritāšu sasniegšana iezīmējas arī ar vairāku nozīmīgu projektu īstenošanu, kas attīstīs gan LNB zinātnisko pētniecību, gan uzlabos pakalpojumu sniegšanu, gan pilnveidos LNB infrastruktūru. 2024. gadu LNB ir uzsākusi ar 25 dažāda mēroga, rakstura un finanšu instrumentu projektiem.
Iezīmējot prioritātes, LNB šoreiz stratēģiskos virzienus vērtēja arī no ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķu viedokļa, skatoties savas darbības pienesumu kopējā mērķu sasniegšanā. Stratēģijas izstrādes laikā LNB rīkoja plašas diskusijas un prāta vētras, formulējot attīstības stratēģiskās dilemmas. Izstrādi turpināja komplekss pētījums, kas iekļāva četras aptaujas (Latvijas iedzīvotāju, LNB lasītāju un apmeklētāju, kā arī pašu darbinieku), kuru mērķis bija iegūt informāciju jaunā perioda darbības plānošanai.
Šobrīd LNB Attīstības un darbības stratēģija kļuvusi par galveno instrumentu, lai īstenotu tās misiju – padarīt vieglu un nepārtrauktu Latvijas sabiedrības izglītošanos un izaugsmi, stiprinot neatkarību un demokrātiju Latvijā.
Ar stratēģijas saturu var iepazīties LNB mājaslapā.
Papildu informācija:
Katrīna Kukaine
Attīstības departamenta direktore
Latvijas Nacionālā bibliotēka
katrina.kukaine@lnb.lv