Iedvesmojoties no šī gada tēmas, Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bibliotēku attīstības centrs (LNB BAC) un nozares portāls Biblioteka.lv aicina bibliotēkas visā Latvijā iesaistīties medijpratības un informācijpratības nedēļas norisē, rīkojot aktivitātes savās kopienās.

“Arvien novērojama augoša šķirkne starp cilvēkiem un institūcijām, kurām būtu tiem jākalpo. Arvien dziļāku uzticības krīzi veicina kopīgas taisnības un sapratnes trūkums,” ievadot nedēļas tēmu “uzticības veicināšana: medijpratības un informācijpratības mērķis” (“Nurturing Trust: A Media and Information Literacy Imperative”), stāsta ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterrešs. Arī Latvijā savstarpējās uzticības jautājumi ir vienmēr aktuāli. Kā liecina šogad pēc Eiropas Komisijas pasūtījuma veiktais “Eirobarometra” pētījums par sabiedrības viedokli Eiropas Savienībā (ES), 49 procenti aptaujāto eiropiešu tic, ka sabiedriskā TV un radio stacijas sniedz viņiem patiesas ziņas neatkarīgi no tā, vai tas būtu šo staciju ierastais apraides kanāls vai tiešsaistes platforma. Kā otru uzticamāko avotu 39 procenti aptaujāto atzīmējuši drukāto presi. Savukārt privātās TV un radio stacijas par uzticamiem medijiem atzinuši 27 procenti aptaujāto ES pilsoņu. Tāpat aptaujā noskaidrots, ka Latvijā vairāk nekā 60 procenti iedzīvotāju jūtas pārliecināti, ka spēj atpazīt nepatiesu informāciju no patiesas, taču jo lielāks aptaujāto vecums, jo zemāka ir viņu pārliecība par savu spēju atšķirt patiesas ziņas no viltus ziņām.

Lai veicinātu gan sabiedrības medijpratību un informācijpratību, gan savstarpējo uzticēšanos un solidaritāti, LNB BAC un Biblioteka.lv aicina reģionu bibliotēkas visā Latvijā no 24. līdz 31. oktobrim rīkot medijpratības seminārus, darbnīcas un citas aktivitātes savās kopienās un pastāstīt par tām, lai iedvesmotu arī citus. Informāciju par rīkotajiem pasākumiem un vērtīgām atziņām pēc to norises, aicinām iesūtīt uz e-pastu emils.rotgalvis@lnb.lv. Saņemtā informācija tiks apkopota, lai nozares portālā Biblioteka.lv taptu apkopojošs raksts par to, kā medijpratības un informācijpratības nedēļa aizvadīta Latvijas bibliotēkās.

Informāciju aicinām iesūtīt līdz piektdienai, 4. novembrim, e-pasta tematā norādot “Medijpratības nedēļa”.

Vērts pieminēt, ka bibliotēkas par saviem pasākumiem var vēstīt arī plašāk, reģistrējot tos Starptautiskās bibliotēku asociāciju un institūciju federācijas vietnē.

Lai iedvesmotu aktivitātēm pašus bibliotekārus, aicinām iepazīties ar jaunizveidoto Bibliotēku portāla medijpratības sadaļu, kur vienkopus lasāmi nozares aktuālākie raksti par medijpratības materiāliem, semināriem un pasākumiem. Iedvesmojoties no šī gada medijpratības un informācijpratības nedēļas tēmas par uzticību, īpaši aicinām iepazīties ar atskatu uz LNB BAC pilotprojektu “Ar viedumu medijpratībā”, kura gaitā tika rīkotas senioru kopienu tikšanās bibliotēkās ar vietējo mediju, senioru interešu pārstāvniecības organizācijas un bibliotēku pārstāvjiem. Savukārt iedvesmoties interesantām pieejām, kā ar medijpratības jautājumiem iepazīstināt dažādas auditorijas, palīdzēs 14 idejas medijpratības nodarbībām no UNESCO rokasgrāmatas.

Ar aprakstu par UNESCO organizēto vienpadsmito starptautisko medijpratības un informācijpratības nedēļu var iepazīties ŠEIT.

Rakstu sagatavoja:
Emīls Rotgalvis
Medijpratības nozares eksperts
Latvijas Nacionālā bibliotēka / Bibliotēku attīstības centrs
+371 20420628 / emils.rotgalvis@lnb.lv / www.lnb.lv