Lietuvā prezentēts interaktīvs izglītības projekts “1984 – izdzīvošanas drāma”
Viļņa, 28. nov., LETA. Lietuvā prezentēts interaktīvs izglītības projekts "1984 – izdzīvošanas drāma", kuru tā autori vēlējušies adresēt "600 000 pēc Lietuvas neatkarības atjaunošanas dzimušo bērnu, kas par padomju laikiem lasījuši tikai mācību grāmatās".
Lai iejustos 1984. gada noskaņās, interesentiem būs jādodas uz kādu tieši tolaik būvētu ēku kompleksu netālu no Viļņas, kas ietver arī milzīgu pazemes bunkuru, kurš iecerēts kā patvertne atomkara gadījumā. Projekts tiek īstenots programmas "Viļņa – Eiropas kultūras galvaspilsēta 2009" ietvaros.
Sarežģīts gaiteņu labirints, medicīnas punkts, sarkanais stūrītis ar Leonīda Brežņeva portretu, aicinājums kopīgi nodziedāt PSRS himnu, mīlīgi smaidoša bufetniece pie ābolu kompota katla, bet turpat arī milicis, kas kategoriskā tonī uzdod jautājumus, krieviski paziņojot: "Ak nesaproti? Tūlīt sapratīsi!", – visas šīs ainiņas saskaņā ar projekta autoru ieceri palīdzēs iejusties to laiku atmosfērā cilvēkiem, kuri paši to nav pieredzējuši.
Projekta producente Rūta Vanagaite izteikusi cerību, ka "Izdzīvošanas drāma" varētu kļūt par labu pretpoti nostaļģijai pret padomju laikiem. "Turklāt mēs jau paši joprojām dzīvojam tikai 15 minūšu attālumā no tiem laikiem – pietiek iesēsties vilcienā un aizbraukt līdz Baltkrievijai. Grūti aptvert, ka mēs paši arī kādreiz tā esam dzīvojuši," viņa piebildusi.
Projekta nosaukums sasaucas ar slaveno Džordža Orvela romānu "1984", turklāt šo gadu var uzskatīt par iezīmīgu kā pēdējo pirms lielajām pārmaiņām, kas galu galā sagrāva Padomju Savienību.
Projekta īstenošanā piedalījies pazīstamais režisors Jons Vaitkus. Kā atgādinājusi programmas "Viļņa – Eiropas kultūras galvaspilsēta 2009" direktora Elona Bajoriniene, tas ir režisors, kas padomju laikos ar katru savu iestudējumu "lika trīcēt varasvīru ceļgaliem".
Arī režisors paudis cerību, ka šis pasākums pašreizējiem jauniešiem varētu kļūt par "vakcīnu pret pārlieku vieglprātīgu bezdomu dzīvi".
LETA ELTA
Copyright © LETA
Copyright © LETA