Konkursa mērķis ir pievērst uzmanību tiem bērniem, kas lasa, parādīt viņus sabiedrībai, veidot pozitīvu attieksmi pret lasīšanu un mazināt izplatīto aizspriedumu, ka bērni mūsdienās nelasa grāmatas.
 
Šogad konkursā piedalījās pavisam 2100 bērni no visiem Latvijas novadiem, gandrīz divas reizes vairāk nekā pērn. Konkursa finālā, ko LTV skatītāji varēja vērot 27. jūlijā, noskaidrojās 24 uzvarētāji. Viņi saņēma uzaicinājumu uz radošo nometni Ziemupē.
 
Nometnē konkursa laureāti tikās ar pazīstamiem rakstniekiem, mūziķiem, literatūras, folkloras, vēstures un dabas pētniekiem, piedalījās radošās darbnīcās, devās ekskursijās, iepazina Liepājas kultūras dzīvi un baudīja veselīgu atpūtu pie jūras. Nometnes koncepcija balstās uz diviem vaļiem: viens – iepazīstināt bērnus ar kultūras personībām, kas iespaido viņus ar savām zināšanām, degsmi un autoritāti, paplašina viņu pasaules redzējumu, un otrs – draudzīgā, brīvā domubiedru vidē veicināt bērnu radošo spēju izpausmes, pašapliecināšanos un lasītāja pašcieņas stiprināšanos.
 
Šogad nometnes programmas vienojošā tēma – Plašā apvāršņa pilsēta – bija Liepāja. Bērni no visas Latvijas iepazina Liepāju kā daudzpusīgu kultūras centru, ielūkojās tās vēsturiskajā mantojumā un literārajā dzīvē. Šī iepazīšanās centrējās ap radošiem cilvēkiem, kas stāstīja bērniem par savu Liepāju.
 
Arhitekte un dzejniece Gunta Šnipke atklāja Vecliepājas ēku pievilcību, literatūras pētniece Sandra Okuņeva iepazīstināja ar izglītības iespējām Liepājas universitātē, teātra zinātniece Edīte Tišheizere ieveda ceļotājus Karostā – un šī pastaiga, protams, beidzās Karostas cietumā.
 
Pastaigā pa savās grāmatās attēlotajām Liepājas vietām bērnus aicināja rakstnieks Māris Rungulis. Tiesa, viņa aprakstītā pumpja pie Ūdens ielas Jaunliepājā vairs nav, tāpēc, klausoties fragmentu no rakstnieka jaunākā darba, čīkstošo pumpi attēloja paši klausītāji.
 
Kopā ar rakstnieci un dramaturģi Sandru Vensko bērni ciemojās pie komponista Andra Eniņa, mācījās dziesmas no leļļu lugas "Jūras kaķis", un iepazinās arī ar skaņu ierakstu studijas darbu Liepājas Latviešu biedrības namā. Savukārt ar Liepājas teātri un aizskatuves noslēpumiem bērnus iepazīstināja aktieris Zigurds Akmentiņš. Liepājas Centrālās zinātniskās bibliotēkas glabātās senās grāmatas un grāmatu iesiešanas darbnīcu nometnes dalībnieki apskatīja kopā ar bibliotēkas speciālisti Ainu Krauči.
 
Liepājas muzejā īpaša uzmanība tika veltīta kuršu senatnes tēmai un lasītāji tikās ar grāmatas "Kuršu vikingi" autoriem Andreju Miglu un Valdi Rūmnieku. Kuršiem, kurzemnieku izloksnēm un folkloras ekspedīcijām bija veltīta arī folkloristes Ievas Vītolas lekcija, kam sekoja neliela "folkloras ekspedīcija" nometnes iekšienē – bērni pierakstīja viens otra stāstītās savas puses teikas, skaitāmpantus, mīklas utt.
 
Mūsdienu folkloru aizraujoši analizēja pētnieks un stāstnieku konkursu rīkotājs Guntis Pakalns. Viņš kopā ar Māri Runguli vadīja arī spoku stāstu vakaru pie ugunskura, un tieši spocīguma kulminācijas brīdī bērniem bija pienācis īstais laiks doties nakts pārgājienā. Lasītāji izrādījās arī ļoti aizrautīgi sportotāji, kas katru rītu gatavi skrējienam un peldei jūrā, dancotāji, dziedātāji un rotaļās gājēji kopā ar folkmūziķiem Kristīni Kārkli, Jumi Reiznieku un Margitu Zālīti. Viņu līdzpaņemtie instrumenti tika izmantoti arī Ineses Zanderes lasītās pasakas "Latviešu zvēri" un Jura Zvirgzdiņa Āfrikas zvēru stāsta "Mufa" skaņas partitūrai.
 
Savukārt Papē bērni apskatīja savvaļas zirgus un taurus, bet sarunā ar Pasaules dabas fonda Latvijas nodaļas direktoru Uģi Rotbergu, atbildot uz asprātīgiem konkursa jautājumiem, apguva zaļa dzīvesveida pamatprincipus.
 
Liepājas bērnu bibliotēkā "Vecliepājas rūķis" tika prezentēts radošajās darbnīcās padarītais: mūslaiku teiku rakstītāju teika par Liepāju, teātra grupas un papīra teātra grupas iestudētās pašu sacerētās ludziņas, iespaidīgs zēnu konceptuālās "jaunsirreālistu" dzejas grupas darbu lasījums. Tika rādīti lietus aizskaloto Smilšu grāmatu – bērnu veidoto pludmales instalāciju attēli un skanēja radio žurnālistes Liegas Piešiņas vadībā veidotā nometnes radio pārraide, kurā atspoguļojās daudzas interesantas kopā aizvadīto dienu epizodes.
 
Literāro tēlu karnevālu, kurā bērni attēloja izlasīto grāmatu varoņus, vainagoja svarīgs notikums: 2008. gada Grāmatu prezidenta vēlēšanas. Šogad skaisto Grāmatu prezidenta apmetni un tiesības pārstāvēt arī pārējo konkursa uzvarētāju viedokli sarunās par grāmatām saņēma pavisam mazs, bet daudz lasījis zēns, kuru īpaši interesē dažādas enciklopēdijas – Bernards Kudiņš, kas šoruden uzsāks mācības Rēzeknes katoļu pamatskolas 4. klasē.
 
Jauno lasītāju nometni finansiāli atbalstīja Valsts Kultūrkapitāla fonds, Hansa Rotari klubs, UniCreditLeasing un UniCreditBank, Liepājas pilsētas Izglītības pārvalde un Liepājas universitāte, kas deva telpas. Informatīvie atbalstītāji: Latvijas Radio, laikraksts "Kursas laiks", TV "Dzintare" un citi programmas "Baltā Vilka grāmatas" aktivitāšu informatīvie sadarbības partneri 2008. gadā: ziņu aģentūra LETA, LTV, laikraksti "Diena" un "Latvijas Avīze", žurnāls "Mans Mazais", portāls draugiem.lv, Radio NABA.
 
LBJLP jau uzsākusi gatavošanos nākamās sezonas jauno lasītāju Plašā apvāršņa konkursam, kurā prognozējama vēl lielāka bibliotēku un skolu aktivitāte. Informācija par 2009. gada konkursa norisi un piedalīšanās iespējām 2008. gada nogalē tiks izziņota caur programmas "Baltā Vilka grāmatas" aktivitāšu informatīvajiem sadarbības partneriem. Sīkāka informācija jautājama: lbjlp@inbox.lv.
 
Skat. pievienotās fotogrāfijas no Ziemupē notikušās lasošo bērnu nometnes "Plašā apvāršņa pilsēta": viena no bērnu veidotajām "smilšu grāmatām", lekcija par folkloru un literārā karnevāla tēli.
 
 
 
Informāciju sagatavoja:
Alma Ziemele
Jauno lasītāju "Plašā apvāršņa konkursa" un nometnes "Plašā apvāršņa pilsēta" kopvede
Tālr.: 22 842479