JĀŅA BALTVILKA BALVA 2008
 
Attīstība: balva kļūst starptautiska
LNB Bērnu literatūras centra vadītāja un Jāņa Baltvilka balvas žūrijas dalībniece Silvija Tretjakova raksturoja latviešu bērnu literatūras attīstības veicināšanā jūtamās pozitīvās iezīmes. Valsts Kultūrkapitāla fonds 2008. gadā Jāņa Baltvilka balvu bērnu literatūrā un grāmatu mākslā atzina par valstiski nozīmīgu notikumu, piešķirot 10 000 latu lielu finansējumu balvas pasniegšanas literārajiem sarīkojumiem. Baltvilka balva kļūst par starptautisku notikumu, jo žūrija izvērtēja ne tikai pašmāju autoru grāmatas, bet arī Baltijas jūras reģiona valstu rakstnieku latviski tulkotos darbus. Arī Kultūrkapitāla fonda rīkotajā mērķprogrammas konkursā par atbalstu valstiski svarīgu 2009. gada kultūras pasākumu norisei viens no uzvarētājiem ir "Baltā Vilka grāmatu" gada centrālais notikums – Baltvilka balva; tai piešķirti 15 000 latu.
 
Pirmie 2008. gada laureāti jau zināmi
Rietumu Bankas Labdarības fonda valdes priekšsēdētāja Inga Šīna svinīgi paziņoja pirmā starptautiskā laureāta vārdu: balvu saņems igauņu rakstniece Aidi Vallika par romānu pusaudžiem "Ko darīt, Anna?", ko apgāds "Zvaigzne ABC" izdevis sērijā "Mans pirmais romāns". Baltvilka balvu saņem arī grāmatas tulkotāja Maima Grīnberga. Gan šis darbs, gan iepriekšējā latviski izdotā Aidi Vallikas grāmata "Kā tev klājas, Anna?" bija iekļautas arī "Bērnu žūrijas" kolekcijā (8.-9. klašu grupai) un guvušas lielu jauno lasītāju atsaucību, gluži tāpat, kā tas notika Igaunijā.
 
Žūrija un balvas 2008
Latviešu bērnu rakstnieku un mākslinieku, kas saņems Baltvilka balvu, žūrija nosauks balvas pasniegšanas sarīkojumā 24. jūlijā, Jāņa Baltvilka dzimšanas dienā. Katrs laureāts saņems goda diplomu, keramiķes Ineses Brants veidoto simbolisko balvu, kam šogad būs jauns vizuālais veidols, un 2500 Ls (pirms nodokļu nomaksas) naudas balvu, ko piešķir Rietumu Bankas Labdarības fonds.
 
Baltvilka balvas žūrijā strādāja Ilze Stikāne, bērnu literatūras pētniece, LU profesore, Inga Šīna, Rietumu Bankas labdarības fonda valdes priekšsēdētāja, Guntars Sietiņš, LMA profesors, Grafikas katedras vadītājs, Signe Mežinska, Filosofiskās izglītības centra speciāliste, RSU lektore, Kristiāna Ābele, mākslas zinātniece, Silvija Tretjakova, LNB Bērnu literatūras centra vadītāja.
 
Inga Šīna, kas jau trešo gadu piedalās žūrijas darbā, izteica prieku gan par to, ka bērni arvien vairāk lasa, gan par to, ka paplašinās bērnu literatūras autoru loks. Viņa dalījās iespaidos par šī gada Baltvilka balvai piedāvāto grāmatu kolekciju, kuras vērtēšanā, tāpat kā iepriekšējos gados, iesaistījusi savus bērnus, jo tas esot lielisks veids, kā pamudināt viņus lasīt. Patīkams pārsteigums šogad bijis tas, ka vairākas no vērtēšanai izvirzītajām grāmatām adresētas pusaudžiem, taču Inga Šīna atzina, ka to saturs, kurā autori pievēršas dzīves skarbākajām pusēm, viņasprāt, ir visai nomācošs, bet vecāki saviem bērniem labprātāk izvēlas priecīgus stāstus skaistā noformējumā.
 
Nominētie rakstnieki
Filosofiskās izglītības centra speciāliste, RSU lektore Signe Mežinska nosauca septiņus 2008. gada Baltvilka balvai nominētos bērnu rakstniekus. Tie ir Pauls Bankovskis ("Mazgalvīši spēlē mājās"), Māris Rungulis ("Avenes"), Sandra Vensko ("Vāvere: Stāsts par manu tēvu"), Māris Putniņš ("Mežonīgie pīrāgi un pildītie pipari"), Vija Spekke ("Zili zaļie cilvēciņi: Kavalieris, sautēti kāposti, viens citplanētietis"), Kārlis Vērdiņš ("Burtiņu zupa") un Leons Briedis ("Ar divām bārdām bārdains").
 
Nominētie mākslinieki
2008. gada Baltvilka balvai nominētos māksliniekus paziņoja LMA Grafikas katedras vadītājs, profesors Guntars Sietiņš. Tie ir: Vija Spekke (ilustrācijas grāmatai "Zili zaļie cilvēciņi: Kavalieris, sautēti kāposti, viens citplanētietis"), Reinis Pētersons (ilustrācijas Džeimsa Stīvensa grāmatai "Zelta pods"), Ilze Vītoliņa (ilustrācijas Ineses Zanderes grāmatai "Ko teica Gaiļa kungs"), Aleksejs Naumovs (ilustrācijas Māra Runguļa grāmatai "Pasaka par Tebras bebru"), Arta Ozola-Jaunarāja (ilustrācijas Margaritas Boēras-Benidiras grāmatai "Brīnumakmens"), Katrīna Neiburga (ilustrācijas Paula Bankovska grāmatai "Mazgalvīši spēlē mājās"), Otto Zitmanis (ilustrācijas Kārļa Vērdiņa dzejoļu krājumam "Burtiņu zupa").
 
Baltvilka lasījumi
Šogad pasaulēs nāks Dzejas dienu un Prozas lasījumu "mazais brālītis" – bērnu literatūras lasījumi, kuros piedalīsies gan Baltvilka balvas starptautiskais laureāts, gan latviešu autori. 24. jūlijā plkst. 11.00 JRT Mazajā zālē savus darbus bērniem un pusaudžiem lasīs Aidi Vallika (Igaunija), tulkotāja Maima Grīnberga un latviešu autori Sandra Vensko, Māris Rungulis, Māris Bērziņš, Juris Zvirgzdiņš, Inese Zandere u.c. Piedalīsies mūziķis Artis Gulbis. Aicināti skolas vecuma bērni. Gan bērniem gan pieaugušajiem ieeja brīva.
 
Dziesmas Jānim Baltvilkam – Meža cilvēkam
2006. gadā aizsākto "Meža dziesmu" ciklu šogad ar pirmatskaņojumu 24. jūlija sarīkojumā bagātinās komponists Georgs Pelēcis. Viņa komponētās dziesmas ar Jāņa Baltvilka vārdiem izpildīs soliste Margita Zālīte un mūziķi no grupas "Gosti". Šajā ciklā jau skanējušas jaunas Ērika Ešenvalda un Valta Pūces dziesmas. LBJLP plāno pēc dažiem gadiem vainagot dziesmu projektu ar koncertu un skaistu nošu grāmatu.
 
Ar grāmatu dabā
26. jūlijā jau trešo reizi notiks arī Baltvilka balvas "satelītpasākums" – dabas un literatūras draudzības ceļojums bērniem un vecākiem "Ar grāmatu dabā". Tajā piedalīsies rakstnieki un mākslinieki – Baltvilka balvas laureāti, kā arī dabas pētnieki – ornitologi, botāniķi, hidrobiologi. Šoreiz ceļš vedīs uz randu pļavām Vidzemes jūrmalā un Salacu. Arī šogad dabā līdzi dosies Vides filmu studija, lai par visu redzēto pastāstītu "Vides faktu" skatītājiem.
 
 
ORIĢINĀLLITERATŪRAS KONKURSA "BALTĀ VILKA GRĀMATAS" REZULTĀTI
 
Baltā vilka grāmatas
 
Tēma
Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome (LBJLP) šogad jau otro gadu izsludināja konkursu "Baltā Vilka grāmatas: latviešu oriģinālliteratūra bērniem". Katru gadu LBJLP valde izvēlas vienu bērnu literatūras žanru, kurā trūkst oriģinālliteratūras darbu. Šogad bija jāiesniedz pusaudžiem adresēti piedzīvojumu grāmatu manuskripti, īpaši tika gaidīti darbi ar Latvijas vēstures tematiku. Konkursā piedalījās 16 autori.
 
Žūrija

Iesūtītos darbus vērtēja žūrija, kuras priekšsēdētājs bija Eduards Liniņš, tulkotājs un kultūras žurnālists: Mārīte Āboltiņa, literatūrzinātniece, LU docente, Aija Kalve, bērnu literatūras pētniece, RPIVA docente un Sandra Okuņeva, LPA Literatūras katedras lektore.
 
Rezultāti
Žūrija pieņēma lēmumu nepiešķirt godalgotas vietas, bet ar veicināšanas balvām izcelt trīs literāri augstvērtīgus darbus, kuri atbilda atsevišķiem – bet diemžēl ne visiem – nolikumā izvirzītajiem kritērijiem.
 
Veicināšanas balvas (Ls 300) piešķirtas autoriem:
  • Dagnija Dreika "Mūskrastsāgas"
  • Jolanta Erlate "Pasaules alfabēts mazajiem"
  • Linda Šmite "Ogrēns – upes zēns".
 
Veicināšanas balvas tiks pasniegtas Baltvilka balvas sarīkojumā 24. jūlijā.
Žūrija nolēmusi arī ieteikt publicēšanai Laura Gundara darbu "Ķipars Pipars: Divi stāsti par Ķiparu Piparu un citām svarīgām lietām".
 
Komentāri
Kā pastāstīja žūrijas priekšsēdētājs Eduards Liniņš, patīkami pārsteidza tas, ka savus darbus bija iesūtījuši gan zināmi autori, gan autori, kuru vārdi nav pazīstami. Lai gan vairāki iesūtītie darbi bija literāri augstvērtīgi, tomēr tie neatbilda visiem nolikumā izvirzītajiem kritērijiem, piemēram, adresātam – literatūra pusaudžiem. Tendenci, ka daļa darbu dzīvi attēlo drūmās un tumšās krāsās, Eduards Liniņš saskatījis arī šī gada konkursa darbos.
 
 
JAUNO LASĪTĀJU PLAŠĀ APVĀRŠŅA KONKURSS
 
27. jūlijā LTV varēs noskatīties 52 minūšu raidījumu, kas atspoguļos jauno lasītāju Plašā apvāršņa konkursa finālu. Konkursu jau otro gadu organizēja LBJLP.
 
Par konkursa norisi un rezultātiem preses konferencē pastāstīja LBJLP biedre un Jauno lasītāju Plašā apvāršņa konkursa kopvede Zane Jauja. Konkursa mērķis ir pievērst uzmanību tiem bērniem, kas lasa, parādīt viņus sabiedrībai, vairot lasīšanas prestižu un pozitīvu "lasīšanas modi". Ar konkursu un tā publicitātes pasākumiem LBJLP cenšas mazināt izplatīto aizspriedumu, ka bērni vairs nelasa grāmatas.
 
Konkursa dalībnieku skaits, salīdzinot ar 2007. gadu gandrīz divkāršojies: šogad tajā piedalījās 2100 bērni (2007. gadā – 1200 bērni).
 
LBJLP aicināja konkursā piedalīties bērnu bibliotēkas un skolu bibliotēkas. Liela daļa lasīšanas veicināšanas programmas "Bērnu žūrija" aktīvo jauno lasītāju azartiski iesaistās arī jauno lasītāju konkursā, kur viņu uzdevums ir par grāmatām stāstīt publiski, ieteikt tās citiem, argumentēti, emocionāli un asprātīgi paust savu personīgo attieksmi pret lasīto.  
 
Pirmajā konkursa kārtā bērni trīs vecuma grupās (1.-4., 5.-7., 8.-9. kl.) rakstīja domrakstus par kādu no padomes ekspertu izraudzītajām grāmatām. Dalībnieki spēlēja LBJLP ekspertu izveidoto spēli – "Literāro loto", kurā jāatbild uz jautājumiem par latviešu bērnu literatūru, folkloru un grāmatu ilustrācijām. Pēc LBJLP izstrādātiem kritērijiem bibliotekāri un skolotāji noteica labākos jaunos lasītājus, kas varēja doties uz reģionālajiem konkursiem Daugavpilī, Rīgā, Jēkabpilī, Valmierā un Saldū. Viņiem bija jāsagatavo mājas uzdevums – jāparāda "šovs", kura zvaigzne ir grāmata. Konkursa dalībnieki piedāvāja dažādas iespējas, ko darīt ar grāmatu – ceļot, dziedāt, ārstēt, gatavot ēdienu, dejot, nedarīt neko…
 
Pusfinālos bērni izpildīja literāru testu, stāstīja par sev svarīgām grāmatām un spēlēja "Literāro loto". Katrā no pieciem pusfināliem piedalījās pazīstami aktieri, bērnu rakstnieki, literatūras pētnieki, mākslinieki, bibliotekāri un kultūras žurnālisti. Bērni saņēma jaunas grāmatas.
 
Konkursa finālā Rīgā Latvijas Nacionālajā teātrī piedalījās 64 lasošie bērni no 31 vietas Latvijā – šoreiz no Kuldīgas, Neretas, Aizputes, Ventspils, Jūrmalas, Bērzaunes, Olaines, Baldones, Ropažiem, Jelgavas, Bērzgales, Ābeļiem, Mērsraga, Salaspils, Viļķenes, Rušonas, Līksnas, Rēzeknes, Bebrenes, Jaunpiebalgas, Rudzātiem, Gulbenes, Annas, Grobiņas, Basiem, Vidrižiem, Barkavas, Lēdurgas, Liepājas, Rīgas, Priedaines.
 
Fināla norisi vadīja Latvijas Nacionālā teātra aktieris Gundars Grasbergs un rakstniece Inese Zandere – LBJLP valdes locekle, konkursa idejas iniciatore. Kopā ar viņiem žūrijā strādāja Jāņa Rozes apgāda galvenā redaktore Renāte Punka, literatūras kritiķis Arno Jundze, Dailes teātra aktieris Juris Bartkevičs, LNB Atbalsta biedrības valdes priekšsēdētāja Undīne Būde un māksliniece Anita Paegle.
 
Īpašais uzdevums finālistiem bija kopīgi izveidot Baltā Vilka grāmatu plauktu. Šāds plaukts ar pašu bērnu izvēlētām grāmatām varētu atrasties jaunās Latvijas Nacionālās bibliotēkas bērnu literatūras nodaļā. Katrs bērns nāca ar savu pārdomātu, argumentētu un ļoti personisku ieteikumu iemīļotajai grāmatai. Bija vērojama liela izvēles dažādība, bet negaidīti liela bija izpratne un emocionalitāte bērnu attieksmē par latviešu klasiku – Jāņa Jaunsudrabiņa, Aleksandra Grīna, Anšlava Eglīša u.c. darbiem.
 
Balvas: konkursa uzvarētāji, 8 dalībnieki katrā vecuma grupā, balvā saņēma iespēju piedalīties jauno lasītāju vasaras nometnē "Plašā apvāršņa pilsēta" un Dailes teātra dāvātos ielūgumus uz mūziklu ģimenei "Jāzeps un brīnumsapņu mētelis". Nometne, kurā bērni uzturēsies bez maksas, notiks no 1. līdz 8. augustam Liepājā, Ziemupē. Jaunie lasītāji tiksies ar bērnu rakstniekiem un māksliniekiem, vēsturniekiem un valodniekiem, piedalīsies radošās darbnīcās, baudīs veselīgu atpūtu dabā.
 
Uzvarētāji: Vislielāko žūrijas atzinību un visvairāk punktu ar zināšanām un personisku attieksmi pret izlasīto izpelnījās 1.-4. klašu grupā Elizabete Dikmane (Rīgas Centra daiļamatniecības pamatskola), Bernards Kudiņš (Rēzeknes katoļu pamatskola), Ieva Bleive (Priedaines bibliotēka), Annija Mantaja (Grobiņas vidusskola), Laura Tālmane (Rīgas Ezerkrastu vidusskola), Iluta Tauriņa (Bērzgala pamatskola), Laine Šarkuna (Neretas vidusskola), Sandis Lagzdiņš (Basu bibliotēka), 5.-7. klašu grupā Edgars Uzuliņš (Ābeļu pamatskola), Samanta Saulīte (Garlība Merķeļa pamatskola), Lelde Marcinkeviča (Rudzātu pagasta bibliotēka), Eva Berga (Aizputes vidusskola), Dagnija Brūvere (Līksnas pamatskola), Paula Popmane (Garlība Merķeļa pamatskola), Pauls Ansičs (Basu bibliotēka), Jana Kolbina (Salaspils bērnu bibliotēka "Avotiņš"), 8.-9. klašu grupā Agnese Kramēna (Kuldīgas Galvenā bibliotēka), Edgars Zeps (Bērzaunes pag.bibliotēka), Ieva Ozoliņa (Olaines 1.vidusskola), Indriķis Mežulis (Baldones vidusskola), Larisa Brauna (Jelgavas Spīdolas ģimnāzija), Madara Brāle (Mērsraga bibliotēka), Arturs Tumovs (Rušonas bibliotēka), Lauma Priščenko (Rēzeknes logopēdiskā internātpamatskola).
 
Konkursa atbalstītāji ir Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rietumu Banka, Rīgas Dome, Dailes teātris, Valmieras teātris, Nacionālais teātris, LNB Atbalsta biedrība, Rakstniecības muzejs, "Zaļais Punkts", izdevniecības "Pētergailis", Jāņa Rozes apgāds, "Zvaigzne ABC", "liels un mazs", "Annele", "Atēna".
Informatīvi atbalstīja žurnāls "Mans Mazais", "Diena", LETA, Latvijas Radio.
 
 
Informāciju sagatavoja:
Zane Jauja
Programmas "Baltā Vilka grāmatas" kopvede
Tālr.: 29792178
E-pasts: lbjlp@inbox.lv