Pirmo atlasīto krājumu sarakstā ir tādi periodiskie izdevumi kā populārā žurnāla "Atpūta" numuri, sākot no 1911. gada, tā 30. gados lielu popularitāti visā valstī ieguvušā žurnāla "Aizsargs" sējumi, gan 19. gadsimta beigās Sanktpēterburgā izdotās grāmatas, gan arī 20. gadsimta sākumā Rīgā iespiestās grāmatas krievu un latviešu valodā.
 
Šajā sūtījumā skanēšanai tika nodotas kultūrvēsturiskā un informatīvā mantojuma 75 000 lapaspuses, bet kopumā Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) projekta "Digitālās bibliotēkas izveide – 2.kārta" ietvaros tiks ieskenētas un apstrādātas 3 500 000 grāmatu un laikrakstu lappušu, izveidojot to digitālās kopijas un nodrošinot tām pieejamību internetā visiem Latvijas iedzīvotājiem, ne tikai galvaspilsētas iedzīvotājiem, kā tas bijis līdz šim. Katra lappuses teksta elektroniska apstrāde ir sarežģīts un laikietilpīgs process, lai pēc tam digitālos materiālus var ievietot elektroniskās informācijas izguves sistēmās, kas cilvēkiem ļaus pēc viņu ievadītajiem atslēgas vārdiem uzreiz atrast nepieciešamo periodikas izdevumu vai grāmatu. Pilnā apjomā ar projekta rezultātiem sabiedrība varēs iepazīties 2012. gada vidū, taču jau pašlaik tiešsaistē ir pieejams šī projekta prototips Periodika.lv, kurā aplūkojamas 350 000 pagājušās gadsimta laikrakstu lappuses. Plašākai sabiedrībai pazīstama arī Nacionālās bibliotēkas kolekcija Dziesmusvetki.lndb.lv .
 
Kā uzsver LNB speciālisti, papīra kvalitātes un straujā nolietojuma dēļ daļa no unikālā kultūrvēsturiskā materiāla var aiziet bojā tuvāko 10 līdz 20 gadu laikā. "Latvijas Nacionālās bibliotēkas ar likumu noteiktais uzdevums ir nodrošināt nacionālās literatūras krājuma izmantošanu un saglabāšanu nākamajām paaudzēm. Digitalizācija ir vienīgais veids kā mēs varam nodrošināt to, ka kritiskā stāvoklī esošos LNB krājumus varēs izmantot arī mūsu bērni un bērnubērni" saka Nacionālās digitālās bibliotēkas "Letonica" vadītājs Uldis Zariņš.
 
 
Informāciju sagatavoja:
Ilze Egle
Latvijas Nacionālās bibliotēkas Sabiedrisko attiecību vadītāja
Tālr.: 67365255; 29274845