Latvijas Akadēmiskajā bibliotēkā notiks Moldovas Neatkarības dienai veltīta izstāde
Rīga, 28. aug., LETA. Latvijas Akadēmiskajā bibliotēkā apskatāma Moldovas Neatkarības dienai veltīta izstāde "Moldova – Latvija: no senatnes līdz mūsdienām", aģentūru LETA informēja Latvijas Akadēmiskās bibliotēkas pārstāve Inta Šmitiņa.
Latvijas Akadēmiskās bibliotēkas krājumā ir daudz interesantu izdevumu par Besarābijas, kas ir vēsturiskais Moldovas teritorijas nosaukums, vēsturi, daiļliteratūras izdevumi, unikālas 16. gadsimta un 18. gadsimta kartes, kurās redzama šī zeme, kas atrodas starp Dņestras un Prutas upēm.
Moldāvu literatūrai ir zīmīga tradīcijas noturība, tiekšanās pēc šīs tradīcijas iespējami pilnīgākas pārmantošanas un padziļināšanas. Tam par pamatu ir moldāvu ciešā tuvība folklorai un dabai, jo gadskārtu riti un ieražas Moldāvijā vēl aizvien stipri savijas kopā ar cilvēka mūža gājumu.
Abu valstu starpā ir daudz saskares punktu, kas attīstījušies un pilnveidojušies gadsimtu gaitā. Moldova, tāpat kā Latvija, atrodas krustcelēs – starp Balkāniem un Austrumeiropu, tajā mīt 29 tautības, norādīja Šmitiņa.
Tautu kultūras savstarpēji neizbēgami bagātinās. Savulaik, kad grupa "Līvi" pirmoreiz izpildīja dziesmu "Dzimtā valoda", ļoti liels skaits cilvēku nezināja, ka tā ir moldāvu dzejnieka Grigores Vieru dzeja Imanta Ziedoņa tulkojumā.
Atmodas gados Latvijas dzejnieks Leons Briedis palīdzēja izdot pirmo moldāvu avīzi atjaunotajā latīņu rakstībā.
Šodien Latvija uztur aktīvu politisko dialogu ar Moldovu, notiek regulāras abu valstu ekspertu tikšanās un konsultācijas.
Šonedēļ tika noslēgts Latvijas Akadēmiskās bibliotēkas un Moldovas Zinātņu akadēmijas Ekonomikas, finanšu un statistikas institūta sadarbības līgums.
Izstādes atklāšana Latvijas Akadēmiskajā bibliotēkā notiks šodien plkst. 17, tajā piedalīsies Moldovas vēstnieks Latvijā Eduards Melniks, Latvijas Akadēmiskās bibliotēkas direktore Venta Kocere, Moldovas Zinātņu akadēmijas Ekonomikas, finanšu un statistikas institūta direktore Valentīna Fetinjuka, kā arī Latvijas moldāvu biedrību pārstāvji, diplomāti, politiķi, uzņēmēji, zinātnes un kultūras darbinieki.
Vienlaicīgi tiks atklāta arī mākslinieku Nugzara Paksadzes un Elenas Grebas gleznu izstāde "Besarābijas motīvi".
Izstādi "Moldova – Latvija: no senatnes līdz mūsdienām" veido Latvijas Akadēmiskā bibliotēka sadarbībā ar Moldovas vēstniecību un Latvijas moldāvu kultūras biedrību "Dačija".
Aila Ādamsone LETA
Copyright © LETA