Latvija gatavojas E-prasmju nedēļai
Jau septīto gadu Latvijā norisināsies E-prasmju nedēļa, kas šogad notiks no 7.marta līdz 12.martam. Nedēļas organizēšanā jau iesaistījušies partneri no IKT nozares uzņēmumiem, valsts pārvaldes un nevalstiskā sektora.
Latvijā E-prasmju nedēļa notiek jau septīto reizi, un to koordinē Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija (LIKTA) un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM). Nedēļas galvenie partneri ir AS “Rix Texchnologies”, “Microsoft Latvija” un VAS “Latvijas valsts radio un televīzijas centrs” (LVRTC).
E-prasmju nedēļas norise Latvijā ir daļa no Eiropas kampaņu e-Skills for Jobs 2016 un Get Online week 2016 aktivitātēm. Tās mērķis ir veicināt visas sabiedrības diskusiju par digitālo prasmju nozīmi, iepazīstināt ar jaunākajām digitālo prasmju apmācības programmām un rīkiem, kā arī e-pakalpojumiem.
Signe Bāliņa, LIKTA prezidente: “Šobrīd vairs nav diskusijas par to vai digitālās prasmes ir vai nav nepieciešamas, tās ir priekšnosacījums ikviena uzņēmuma, indivīda un arī Latvijas valsts sekmīgai attīstībai un konkurētspējai. Saskaņā ar CSB datiem Latvijā internetu un datorus lieto 82% iedzīvotāju, tomēr lietošanas mērķos vairāk dominē digitālā satura patēriņš (ziņas, mūzika, spēles, u.c.), nevis radoša pašu veidota satura radīšana un publiskošana, izglītības un attīstības mērķi.”
E-prasmju nedēļā 2016 ir paredzētas dažādas tematiskās dienas un pasākumi:
• IKT drošība;
• digitālās prasmes uzņēmējiem;
• digitālās prasmes jauniešiem;
• IKT risinājumi un digitālās prasmes izglītībā.
“Šogad “RIX Technologies” kā e-prasmju nedēļas partnera uzmanības centrā būs uzņēmēji, īpaši attālākajos Latvijas reģionos. Mēs vēlamies informēt uzņēmējus par Elektronisko iepirkumu sistēmas darbību Latvijā un par uzņēmēju iespējām pārdot tajā savas preces un pakalpojumus. Ceram, ka mūsu semināru rezultātā uzņēmēji iegūs tiem noderīgu informāciju sava biznesa izaugsmei un turpinās pilnveidot savas e-prasmes, tad mēs būsim ļoti gandarīti,” saka AS “RIX Technologies” valdes locekle Eva Butāne.
“Katru gadu uzskatām par savu pienākumu atbalstīt E-prasmju nedēļas organizēšanu, jo tēmas aktualitāte tikai palielinās un iet plašumā. Latvijas personāla atlases eksperti apstiprina, ka viena no darba devēju pieprasītākajām prasmēm ir spēja pārvaldīt tehnoloģijas. Tāpat Microsoft Office prasmes darba devēji uzskata par nepieciešamo pamatprasmi,” saka Ēriks Eglītis, “Microsoft Latvia” vadītājs. “Šogad E-prasmju nedēļas ietvaros aicināsim jauniešus piedalīties mūsu pasākumos un apbalvosim “Programmē savai nākotnei!” konkursa uzvarētājus,” piebilst Eglītis.
E-prasmju nedēļa 2016 tiks atklāta š.g. 7.martā ar augsta līmeņa nozares līderu un politikas veidotāju diskusiju, kas norisināsies Zaķusalas Televīzijas tornī, skatu laukumā 97m augstumā no plkst. 12.00 līdz 13.45.
“Ļoti īsā laikā iedzīvotāji ir pieņēmuši e-pakalpojumus un virtuālā vides priekšrocības kā pašsaprotamas un vairs nav gatavi atteikties no ērtībām, ko sniedz iespējas attālināti slēgt līgumus, iesniegt iesniegumus, pieteikties studijām vai deklarēt dzīvesvietu. Šajos straujās paradumu maiņas apstākļos, kuros virtuālā realitāte un vide, kurā fiziski atrodamies, kļūst ar vien grūtāk nošķirama, šogad gribam akcentēt drošības apsvērumus un atgādināt, ka pret drošību interneta vidē ir jāizturas tik pat nopietni, kā pret savu fizisko drošību šķērsojot krustojumu, aizslēdzot durvis, sazinoties ar svešiniekiem,” norāda e-prasmju nedēļas partnera LVRTC valdes priekšsēdētājs Jānis Bokta.
IKT lietošana Latvijā turpina strauji pieaugt, ko īpaši veicina satura un pakalpojumu pieejamība. Ar ļoti augstu interneta un bezvadu datu pārraides pakalpojumu pieejamību ir audzis arī dažādu vietējo un starptautisko pakalpojumu piedāvājums.
Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem par IKT lietošanu Latvijas mājsaimniecībās 2015. gadā, absolūtais vairākums, jeb 87% iedzīvotāju tiešsaistē lasa ziņas, avīzes un žurnālus, kā arī izmanto e-pastu.
Ļoti plaši izplatīta ir interneta bankas lietošanu, ko arī izmanto 81% iedzīvotāju, bet 73% internetu izmanto, lai iepazītos sociālajos tīklos. 69% iedzīvotāju ar mūsdienu saziņas tehnoloģiju palīdzību meklē informāciju par precēm un pakalpojumiem. Telefona sarunas, izmantojot internetu, vai video zvanus internetā, izmantojot tīkla kameru, veic 55%.
Katrs otrais iedzīvotājs, jeb 52%, internetā meklē ar veselību saistītu informāciju. Tam seko informācijas meklēšana par izglītību, apmācībām vai kursiem (37%), pašu veidota satura augšupielādēšana un kopīgošana (35%). Tikai 19% iedzīvotāju izmanto IKT sniegtās iespējas darba meklēšanai vai darba pieteikuma nosūtīšanai, bet iespēju pārdot preces vai pakalpojumus tiešsaistē internetā apguvuši tikai 7% iedzīvotāju.
Viens no jaunākajiem IKT produktiem ir mākoņdatošanas pakalpojumi, kuri piedāvā iespēju uzglabāt failus uz attālināta servera datu glabātuvēs (mākoņos), kas ir pieejamas ar interneta starpniecību. 2015. gadā 21% jeb aptuveni viena piektā daļa no visiem iedzīvotājiem (2014. gadā – 14% no visiem iedzīvotājiem) izmanto mākoņdatošanas pakalpojumus. Lielākā daļa no tiem ir studenti un skolēni (53%), kā arī personas vecumā no 16 līdz 24 gadiem (49%).
Pagājušajā gadā E-prasmju nedēļā 2015 piedalījās 88 Latvijas novadi un pilsētas, bet kopumā aktivitātes piedāvātās iespējas iepazīties ar IKT izmantoja 23 584 iedzīvotāji. Kopumā iedzīvotājiem tika piedāvāti 745 pasākumi, ko nodrošināja vairāk nekā 150 partneri.
Par aktuālajiem pasākumiem E-prasmju nedēļas 2016 ir iespējams uzzināt e-prasmju mājas lapā www.eprasmes.lv. Dažādi pasākumi norisināsies Latvijas reģionos un pilsētās, bet galvenos pasākumus būs iespējams vērot tiešraidē. Šobrīd E-prasmju nedēļas 2016 organizēšanā iesaistījušies jau vairāk nekā 63 reģionālie partneri no dažādiem Latvijas novadiem. Ar tiem ir iespējams iepazīties E- prasmju nedēļas Digitālajā kartē.
LIKTA aicina Eiropas E-prasmju nedēļas 2016 Latvijā organizēšanā aktīvi iesaistīties arī citus partnerus, mediju pārstāvjus un reģionālos koordinatorus!