Grozījumi noteikumos paredz no patlaban 5% atjaunot procentuālo lielumu uz 10%, kas tiek izmantots publiskā patapinājuma atlīdzības noteikšanai un kuram saskaņā ar noteikumu sākotnējo redakciju vajadzēja stāties spēkā jau 2011. gada janvārī.

 

Autoriem kopš 2006.gada ir iespēja saņemt atlīdzību par savu darbu izsniegumu bibliotēkās jeb tā saucamo publisko patapinājumu.

 

Kā norāda ministrija, vairs nepastāv ekonomiskais un tiesiskais pamats noteikt samazinātu publiskā patapinājuma atlīdzības aprēķināšanā izmantojamo procentuālo likmi, tādēļ izstrādāti noteikumu grozījumi, kuru mērķis ir atjaunot to iepriekšējā līmenī, tā nodrošinot taisnīgu atlīdzību autoriem un citiem tiesību subjektiem, kuru darbi un blakustiesību objekti tiek izmantoti publiskā patapinājumā bez viņu atļaujas.

 

Jau ziņots, ka 2009.gada maijā valdība pieņēma kārtību, kādā aprēķina, izmaksā un sadala atlīdzību par publisko patapinājumu, nosakot, ka atlīdzības apmēra izmaksa par publisko patapinājumu gadā tiek samazināta no 10% līdz 5%. Šie grozījumi tika veikti, ņemot vērā ekonomisko situāciju valstī.

 

Ievērojot to, ka ekonomiskās situācijas rezultātā samazinājās bibliotēku iepirkumi to krājumu papildināšanai un tika samazināta atlīdzības likme, ievērojami samazinājās autoriem un citiem tiesību īpašniekiem izmaksājamā atlīdzība par viņu tiesību ierobežojumu. Par publisko patapinājumu 2008.gadā no budžeta līdzekļiem tika samaksāti 437 286 lati, bet 2009.gadā pēc noteikumu grozījumu veikšanas – 128 232 lati. Par 2011.gadā veikto publisko patapinājumu no budžeta līdzekļiem samaksāti 85 424 lati, kas 19,5% no 2008.gadā izmaksātās atlīdzības summas.

 

Kultūras ministrija uzskata, lai nodrošinātu, ka autori un citi tiesību īpašnieki saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu tiesību ierobežojumu, publiskā patapinājuma atlīdzības aprēķināšanā izmantojamā procentuālā likme jāatjauno iepriekš noteiktajā līmenī, nosakot, ka ikgadējās atlīdzības lielums ir 10% no summas, kas iepriekšējā gadā piešķirta valsts, pašvaldību vai atvasinātu publisku personu bibliotēkām krājumu papildināšanai, un no obligāto eksemplāru vērtības, kā arī attiecībā uz privātajām bibliotēkām – 10% no summas, ko tās iepriekšējā gadā izmantojušas krājumu papildināšanai.

 

Tiesiskās drošības principa ievērošanai attiecībā uz privātajām bibliotēkām jāparedz pārejas posms, nosakot, ka 10% līmenī atjaunotā atlīdzības likme maksājama no 2014. gada.