Mūsu Skrudalienas pagasta Silenes bibliotēka atrodas netālu no Daugavpils pie Baltkrievijas robežas. Mēs daudz strādājam, lai piesaistīt bērnus lasīšanai. Vasarā vienu reizi nedēļā notika pasākums bērniem, iekļaujot radošu darbošanos, lasīšanas veicināšanas aktivitāti, spēles un konkursus. Šovasar kopskaitā notika septiņi pasākumi. Skolas laikā vienu reizi mēnesī tiekamies ar skolēniem bibliotēkā, veicot dažādas aktivitātes.

6. jūnijā notika pasākums “Ko es lasu” bērniem sākumskolas vecumā, kas tika organizēts, lai veicinātu lasīšanas prasmes un intereses attīstību. Šādu pasākumu mērķis ir veicināt bērnu mīlestību pret grāmatām un lasīšanu, palīdzēt viņiem attīstīt lasīšanas prasmes, kā arī veicināt radošumu un iztēli. Vāka dizains ir ļoti svarīgs, jo tas ir pirmais, ko lasītājs pamana. Dizains ietver krāsas, attēlus, fontus un kopējo izkārtojumu. Vāka dizains bieži vien atspoguļo grāmatas žanru un tēmu, tāpēc paši veidojam savas grāmatas vāku un uzrakstījām grāmatas nosaukumu, autora vārdu kā arī grāmatas anotāciju. Radošajā darbnīcā veidojām burvju brilles. Bērniem sākumskolas vecumā patīk slepeni projekti un piedzīvojumi, un slepenas ziņas var būt aizraujošs veids, kā viņiem iesaistīties lasīšanā un radošās aktivitātēs. Šeit ir dažas idejas un aktivitātes, kā izveidot slepenas ziņas bērniem. Slepeno ziņu kodēšana un dekodēšana:

    • Ciparu kods: Katram burtam piešķir skaitli (A=1, B=2, C=3, utt.). Bērni raksta un lasa ziņas, izmantojot šos skaitļus.
    • Simbolu kods: Izmanto simbolus vai zīmējumus, lai aizstātu burtus vai vārdus. Bērniem būs jāizmanto atslēga, lai atšifrētu ziņas.
    • Neredzamas tintes: Izmanto citrona sulu kā neredzamo tinti. Ziņas var atklāt, turot papīru virs sveces liesmas (ar pieaugušo uzraudzību).

Mēs izmantojām Ciparu kodu, bija jāatšifrē ziņojums un jāatrod grāmata. Pēc tam rakstījām viens otram kodētas ziņas. Bija jautri. Lasījām bērnu žurnālu “Lielais detektīvs”, izveidojām dāvanas, saņēmām vēstuli no Pepijas Garžeķes, spēlējām dažādas spēles. Galda spēles sniedz daudzpusīgus ieguvumus bērnu attīstībai, padarot tās par vērtīgu papildinājumu izglītības procesam un ikdienas dzīvei. Spēlējot galda spēles, bērni var ne tikai jautri pavadīt laiku, bet arī iegūt vērtīgas prasmes un zināšanas, kas noderēs turpmākajā dzīvē. Organizējot galda spēles bibliotēkā sākumskolas vecuma bērniem, svarīgi izvēlēties spēles, kas ir izglītojošas, aizraujošas un piemērotas viņu vecuma grupai.

27. jūnijā rīkojām radošo darbnīcu “Ziedi” bērniem, iekļaujot dažādas aktivitātes, kas veicina radošumu, iztēli un zinātkāri. Papīra ziedu izgatavošana, grāmatas un stāsti par ziediem , ziedu atpazīšanas spēle un konkursi .

11. jūlijā bibliotēkā notika prātu spēle “Bērnu autori”, lai veicinātu viņu interesi par literatūru, kas palīdzēs bērniem uzzināt vairāk par rakstniekiem un viņu darbiem. Bibliotēkas vadītāja iepazīstināja bērnus ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra organizētās un koordinētās lasīšanas veicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2024“ grāmatu kolekcijām 5+ un 9+.

Tagadējā Silenes Romas katoļu koka baznīcas ēka tika uzbūvēta 1913. gadā, prāvesta Miķeļa Skorupska laikā netālu no agrākās, 19. gadsimtā celtās, bet nodegušās kapelas. Silenes baznīca ir viena no lielākajām koka baznīcām Rīgas Metropolijā un vislielākā Jelgavas diacēzē. Tai ir krustveida plānojums ar vienu lielu un vairākiem mazākiem tornīšiem. Nesen baznīca veiksmīgi realizēja projektu “Senā garīgās kultūras mantojuma saglabāšana un garīgo sabiedrisko aktivitāšu attīstība Skrudalienas pagastā”, kā rezultātā baznīcā ir iespējams apskatīt interesantu ekspozīciju. Šeit savākti dažādi garīgās dzīves priekšmeti, kulta priekšmeti, medaljoni un relikvijas, kas radītas laikā no 18. līdz 21. gadsimtam. Īpašs lepnums ir Liturģisko tērpu kolekcija. Tie ir ļoti skaisti un unikāli eksponāti. Otrā stāvā ir izveidota neparasta ekspozīcija, kas ļauj iepazīt apbedīšanas tradīcijas Latgalē un Sēlijā. 18. jūlijā Silenes bibliotēkas lasītāji apmeklēja šo vēsturisko vietu. Paldies Silenes draudzes pārstāvei Sofijai Molei par interesantu stāstu! Silenes baznīcas apmeklējums bija gan izglītojošs, gan aizraujošs piedzīvojums bērniem un pieaugušajiem, kas palīdzēs viņiem labāk saprast Latvijas kultūrvēsturisko mantojumu un kristīgās tradīcijas.

Latvijā 2025. gadā tiks atzīmēta 500 gadu jubileja kopš pirmās latviešu valodā iespiestās grāmatas. Šis ir nozīmīgs notikums, kas atgādina par grāmatu un lasīšanas kultūras vēsturi Latvijā un ko LNB notikumu ciklā “Latviešu grāmatai 500” atzīmē bibliotēkas u.c. institūcijas visā Latvijā vairāku gadu garumā. 1525. gadā tika izdrukāta pirmā grāmata latviešu valodā, kas bija būtisks solis valodas un kultūras attīstībā. Grāmatu drukāšana veicināja izglītības pieejamību un valodas attīstību. Silenes baznīca ir pazīstama ar savu vēsturisko un kultūras mantojumu. Tajā var atrast daudzas vecas grāmatas, kas ir nozīmīgas gan reliģiskajā, gan vēsturiskajā kontekstā. Grāmatas sniedz ieskatu reliģiskajā un kultūras dzīvē pagātnē. Dažas grāmatas var būt unikāli eksemplāri ar īpašu nozīmi. Ja jaunietim rodas interese par šo tēmu, aicinām viņu apsvērt iespēju apmeklēt baznīcu vai sazināties ar vietējiem vēstures entuziastiem, lai iegūtu vairāk informācijas par šiem vēsturiskajiem izdevumiem.

25. jūlijā bibliotēkā notika pasākums bērniem, kurā pētījām grāmatu plauktus, kas tajos atrodas, kā var atrast vajadzīgo grāmatu, kā sakārtot grāmatas plauktā pēc alfabēta, kādas interesantas grāmatas ir jaunajā “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 2024“ kolekcijā. Vēl radošajā darbnīcā veidojam dāvanas draugam, spēlējam, sacenšamies, visveiklākie saņēma dāvanas.

Aicinām lasīt un pieteikties:
Rubrika “Ko dara bibliotekārs?” aicina bibliotekārus pieteikties jaunajai sezonai
#kodarabibliotekārs: Māriņkalna bibliotēka – vieta, kur piedzīvojumi un kopiena satiekas
#kodarabibliotekārs: Ogrē dzimst lasīprieks
#kodarabibliotekārs: Jēkabpils novada Salas bibliotēka
#kodarabibliotekārs: Lasītprieka veicināšana Rēzeknē
#kodarabibliotekārs: Lasītprieka veicināšana Aizkraukles novada Pļaviņu bibliotēkā

Rāmīšu ilustrācija: Laura Lukeviča

Rakstu sagatavoja:
Eleonora Griškjāne
Skrudalienas pagasta Silenes bibliotēkas vadītāja
biblioteka@skrudaliena.lv