Kocēnos izveidoti brīvdabas grāmatu apmaiņas punkti – grāmatu mājiņas
Nekrāt putekļus uz grāmatām plauktos, bet gan ļaut tām ceļot pie jauniem lasītājiem – šī atziņa ir pamatā Kocēnu novadā izveidotajiem četriem brīvdabas grāmatu apmaiņas punktiem.
Grāmatu apmaiņas punkti ir veidoti kā nelielas mājiņas ar plauktiem, kuros katrs interesents var ielikt sev vairs nevajadzīgu grāmatu vai arī paņemt lasīšanai kādu no citu atnestajām grāmatām. Līdzīgas grāmatu apmaiņas mājiņas paredzēts izvietot arī Valmierā.
Dikļos Vika pasaku parkā, Kocēnos blakus sporta hallei, Vaidavā ezera pludmalē un Rubenē pie krodziņa “Mazais Ansis” – šajās vietās jau ir izvietotas grāmatu apmaiņas mājiņas.
Kocēnu novada tūrisma speciālists Toms Treimanis stāsta, ka ideju ieguvis no līdzīgas prakses ASV: “Internetā uzgāju, ka Amerikas Savienotajās Valstīs māju kvartālos ir tādas vietas, kur cilvēki ir uzbūvējuši tādu kā mazu mājiņu, kur ievieto savas grāmatas, jo Amerikā tā grāmatu lasīšana un visa tā grāmatu kustība ir ļoti populāra. Tur ievieto veco grāmatu, viņiem jau tā ir izlasīta, viņiem tā īsti nav vajadzīga, bet kādam tā ir vajadzīga un tādā veidā notiek rotācija.”
Vietas, kur izvietot grāmatu mājiņas, Treimanis izraudzījies pēc vairākiem apsvērumiem, bet galvenokārt domājot, kur ikdienā ir vairāk cilvēku.
“Arī tādas kā tūrisma vietas, piemēram, Vaidavas ezera pludmale. Ir zināms, ka tur vasarā ļoti daudz cilvēku apgrozās. Un kāpēc gan neatbraukt uz pludmali, neaiziet uz grāmatu mājiņu – vai nu samainīties ar grāmatu, vai vienkārši paņemt palasīt. Un tāpat par Zilākalna virsotni ir plāns, pagaidām gan tikai risinu jautājumu ar Dabas aizsardzības pārvaldi, vai drīkst tur uzstādīt. Un šeit, Kocēnos, manuprāt, ir visideālākā vieta, jo šis ir Kocēnu centrs, šeit ir skola,” stāsta Treimanis.
Taujāts, kāda ir atsaucība grāmatu apmaiņai, viņš atzīst – var redzēt, ka mājiņās grāmatas nomainās. Nav arī gluži tā, ka dators un internets būtu izkonkurējis grāmatu lasīšanu.
“Kad sākās tas grāmatu mājiņu uzstādīšanas posms, es jutu lielu atbalstu par to, ka cilvēkiem ir interese un ka tās darbojas kā mazās bibliotēkas, ka nav jāiet uz bibliotēku, kurai ir noteikts darba laiks un ka jebkurā brīdī var atnākt uz šādu te brīvo bibliotēku un to grāmatu paņemt. Vēl arvien cilvēki arī piedāvā grāmatas, un es tā smejoties saku, ka principā es varētu atvērt savu lielo bibliotēku viens pats, jo tas atbalsts tiešām liels ir. Esmu novērojis, ka tās grāmatas tiešām mainās un tendence bija septembra sākums, kad redzēju, ka mācību grāmatas nes, kad atkal skolēni, ja kādam vajag to mācību grāmatu, tad viņš var paņemt,” skaidro Treimanis.
Viņa ideja par grāmatu apmaiņas punktiem jeb mājiņām atbalstu guva Valmieras novada fonda rīkotajā akcijā “Ziedotāju aplis”, kur līdzekļus interesantām idejām ziedo paši Valmieras un tās apkaimes cilvēki.
Valmieras novada fonda valdes priekšsēdētājs Ansis Bērziņš atzīst, ka, viņaprāt, tas ir kaut kas nebijis: “Likās, ka tas ir kaut kas tāds pietiekoši interesants un radošs, kas ir nebijis. Nu, jāpamēģina. Kā tu citādāk uzzināsi, vai lieta strādā, kā vien to pārbaudot dzīvē? Ļoti bieži ir jautājumi, kur likt grāmatas, jo cilvēki negrib mest grāmatas laukā, un tā kultūra mums iekšēji ir, ka tā grāmata ir vērtība. Bibliotēkas tā kā īsti vairs neņem grāmatas pretī. Tā kā šis tāds ļoti labs veids, kā vecās grāmatas likt lietā, un atkal citiem cilvēkiem ir iespēja 24 stundas diennaktī pie grāmatām tikt un pamainīties.”
Uzstādot grāmatu apmaiņas mājiņas, bija bažas, vai tās neapskādēs vandāļi, taču līdz šim tas nav noticis. Tagad mājiņām pārbaudījums būs ziema ar sniegu.
“Izskatās diezgan vienkārša tā mājiņa, bet ir materiāli izmantoti, kas ir ilgākam laikam, piemēram,”Latvijas finieris” sola, ka grāmatu mājiņa izturēs vismaz 10 gadus, impregnēts koks, jo klimatiskie apstākļi ļoti ietekmē, bet, kā arī tagad var redzēt, tad grāmatām iekšā mitrums nav nekāds,” skaidro Treimanis.
“Valmieras pilsētā arī grāmatu mājiņas būs vietās, kur apgrozās vairāk cilvēku, vairāk jauniešu, kā piemēram, jaunā jauniešu māja, pārējās vietas vēl tiek precizētas, jo ir jāatrod tā precīzā vieta, kur arī tā grāmatu mājiņa izskatīsies labi, kur viņa nepazudīs pilsētā,” skaidro idejas autors.
Kopumā ir paredzēts izveidot desmit grāmatu apmaiņas punktus.
Ziņu sagatavoja:
Gunta Matisone