“Man patīk ļoti daudzveidīgs grāmatu klāsts. Savās izvēlēs vados pēc tā, kurp ved mana intensīvā zinātkāre un neierobežotais interešu loks. Zināt un būt informētam – tā ir bagātība. Grāmatas ir vislabākā kompānija, kāda vien var būt, un tās sniedz visburvīgāko prieku. Tāpēc izvēlos pa druskai no neizpētīto vai aizmirsto zināšanu, dzejas un vizuālā skaistuma bezgalīgā kontinenta malām. Daudzveidība nav bezjēdzība. Man patīk svarīgā un it kā nesvarīgā sajaukums. Tā ir arī dzīves būtība. Grāmatas ir pašpietiekamas. Tās neprasa neko, tās ir klusi pacietīgas, bet vienmēr te, lai palīdzētu. Starp grāmatām un mums nav distances. Ir elpu aizraujoši viegli atvērt grāmatu. Datora ekrāniem nekad nebūs šīs fiziskās pievilcības un viegluma. Grāmatas mūs netraucē. Tām jābūt mūsu ikdienai. Es nevarētu uzdrīkstēties dzīvot bez grāmatām. Tās nekad nepievils, un vienmēr palīdzēs paskatīties uz pasauli ar citu baudu un informētāku aci. Tieši tāpēc, manuprāt, grāmatas ir tik svarīgas.” – Karls Lāgerfelds pirmajā savas izdevniecības Éditions 7 katalogā, piesakot izdošanai sagatavoto grāmatu klāstu 2001. gadā.

Hamburgā dzimušais vācu modes dizainers lielāko savas dzīves daļu saistīja ar Franciju un – šovasar jo īpaši atlētisko – Parīzi, kas bija viņa mājas. Kopš 1983. gada līdz pat savai nāvei 2019. gadā Lāgerfelds bija modes nama CHANEL radošais direktors, darbā stājoties dekādi pēc Koko Šanelas nāves un palīdzot uzņēmumam izkulties no pagrimuma. Ar Lāgerfelda dzīves gaitām iespējams iepazīties arī šovasar klajā laistajā daudzsēriju filmā “Kļūstot par Karlu Lāgerfeldu” (Becoming Karl Lagerfeld, Disney+, 2024).

Liela loma modes dizainera dzīvē vienmēr bijusi atvēlēta tieši grāmatām. Karla Lāgerfelda 700 kvadrātmetru plašajā privātajā bibliotēkā, kas reiz kalpoja par dizainera foto studiju un kuru atpazīsiet ar netipisko plauktu kārtojumu (izdevumi galvenokārt ir t.s. “kafijas galdiņa” grāmatas, līdz ar ko – lielākoties liktas guļus, veidojot horizontālu, ne vertikālu līniju raibumu), ir ap 33 tūkstošiem grāmatu (skaitliski līdzvērtīga Umberto Eko leģendārajam grāmatu krājumam). Šobrīd bibliotēka ir kļuvusi par īpašu telpu privātām radošām sanākšanām un ekskluzīvam grāmatu klubam.

7L grāmatnīca Parīzē. Foto: 7L Librarie
7L grāmatnīca Parīzē. Foto: 7L Librarie
Karla Lāgerfelda bibliotēka. Foto: 7L Librarie
Karla Lāgerfelda bibliotēka. Foto: 7L Librarie

1999. gadā Karls Lāgerfelds atvēra 7L – grāmatnīcu Parīzē, Lilles ielā 7, specializējoties modes un foto grāmatās. Gadu vēlāk, 2000. gadā, Steidl paspārnē tika dibināta izdevniecība 7L Éditions. Izdevniecības nepilno 20 darbības gadu laikā līdz pat Lāgerfelda nāvei tika izdotas 50 grāmatas. 2021. gadā 7L pārņēma CHANEL modes nams un – pēc dažu gadu klusuma brīža, pērn, 2023. gadā, izdevniecība 7L Éditions atsāka savu darbību un 7L pirmoreiz uzsāka kultūras programmu Correspondances, kas notiek Lāgerfelda bibliotēkā 7L Draugu lokam. Par vienu no draugiem var kļūt, iesniedzot pieteikumu īpašai komisijai un apstiprinājuma gadījumā maksājot ikgadēju biedra naudu. Kopš 2024. gada janvāra katra mēneša pirmajā trešdienā 7L Draugi satiekas uz sarunām grāmatu klubā Reading Room ar pieaicinātu viesu piedalīšanos.

CHANEL iegādājās 7L, lai saglabātu un turpinātu ne tikai grāmatnīcu, bet arī šo izcilo bibliotēku. Šai telpai, kas reiz veltīta fotografēšanai, ir jāpaliek kā mūsdienīgai, radošai telpai. Šī ir pasaulē unikāla vieta un atspoguļo tās radītāja milzīgo kultūras bagāžu un neapmierināmo zinātkāri par visām mākslām,” teicis Bruno Pavlovskis (Bruno Pavlovsky), CHANEL un 7L prezidents.

7L logotips ar spilgti rozā “L” ir Karla Lāgerfelda radīts. Jābilst, ka 7 bijis Lāgerfelda mīļākais skaitlis. Dizainera piemiņai, neilgi pēc viņa aiziešanas mūžībā, 7 no viņa pēdējiem dizaina darbiem tika pavairoti 77 reizes un pārdoti katrs par 777 eiro, gūtos ienākumus ziedojot labdarībai.

librairie7l.com

Rakstu sagatavoja:
Anna Iltnere
Latvijas Bibliotēku portāla redaktore
Bibliotēku attīstības centrs
Attīstības departaments
Latvijas Nacionālā bibliotēka
anna.iltnere@lnb.lv