Jāņa Baltvilka balvu saņem rakstnieks Juris Zvirgzdiņš un mākslinieks Edmunds Jansons
Rīga, 24. jūl., LETA. 24. jūlijā Jaunajā Rīgas teātrī ikgadējā starptautiskā Jāņa Baltvilka balva bērnu literatūrā un grāmatu mākslā tika pasniegta rakstniekam Jurim Zvirgzdiņam par grāmatām "Mūsu Latvija", "Pele, punkts un Gūtenbergs" un ieguldījumu latviešu bērnu literatūras attīstībā, māksliniekam Edmundam Jansonam par ilustrācijām Žaka Frīnsa grāmatai "Skolotājs Jāps var visu" un Ineses Zanderes dzejoļu krājumam "Brīnumbēbīša gads", aģentūru LETA informēja programmas "Baltā Vilka grāmatas" vadītāja Alīse Nīgale.
Edmunds Jansons pazīstams kā animācijas režisors, viņa animētā dokumentālā filma "Čižs" ieguvusi balvu "Lielais Kristaps". Laureātus paziņoja žūrijas vadītāja Ilze Stikāne un mākslas zinātniece Laima Slava.
Par ilggadīgu, izcilu ieguldījumu Ziemeļvalstu bērnu literatūras, bet it īpaši zviedru klasiķes Astridas Lindgrēnes darbu tulkošanā un popularizēšanā tika apbalvota tulkotāja Mudīte Treimane. Diemžēl vairs nav iespējams apbalvot pašu Astridu Lindgrēni, ar kuras grāmatām izaugušas vairākas latviešu bērnu paaudzes, jo Baltvilka balva un radošā stipendija tiek pasniegta tikai dzīviem rakstniekiem un tulkotājiem kā atbalsts viņu turpmākajam darbam. Taču latviešu tulkotājas apbalvošana ir arī cieņas apliecinājums zviedru rakstniecei.
Balvu Mudītei Treimanei pasniedza ievērojamais bērnu literatūras eksperts no Zviedrijas Larijs Lemperts. Viņš ir Stokholmas Starptautiskās bibliotēkas un Astridas Lindgrēnes memoriālās balvas žūrijas vadītājs.
Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomes veidotā ekspertu žūrija, apspriežot 33 grāmatas, kas bija atlasītas vērtēšanas otrajai kārtai, par Jāņa Baltvilka balvas nominantiem bija atzinusi sešus rakstniekus un desmit māksliniekus. Balvas pasniegšanas sarīkojumā asprātīgu ieskatu viņu darbos sniedza JRT aktieri Kaspars Znotiņš un Guna Zariņa, kas tēloja Žaka Frīnsa grāmatas "Skolotājs Jāps var visu" varoņus un apguva zināšanas par Latviju un latviešiem, izmantojot Jāņa Baltvilka balvai nominētās grāmatas.
Jāņa Baltvilka zaļā dzeja un valodas skaņu spēles skanēja Andra Dzenīša mūzikā. Dziesmu cikla "Piņķerīgas dziesmiņas" pirmatskaņojumā piedalījās Laura Grecka (mecosoprāns), Uģis Krišjānis (klavieres), Andis Klučnieks (flauta), Jānis Retenais (tuba).
No rīta JRT Mazajā zālē bērnu literatūras interesenti tikās ar Lariju Lempertu, kurš iepazīstināja ar Astrīdas Lindgrēnes memoriālās balvas žūrijas darbu un aicināja šai 5 miljonus zviedru kronu (327 500 latu) vērtajai prēmijai nominēt arī latviešu rakstniekus, ilustratorus un lasīšanas veicināšanas organizācijas.
Baltvilka lasījumos "Literatūra bērniem 2009" priekšstatu par latviešu bērnu literatūras šīs vasaras jaunumiem sniedza septiņi rakstnieki: Juris Zvirgzdiņš, kuram šodien iznākusi jauna grāmata "Lāča Bruņa medības", Pauls Bankovskis, Inese Zandere, Ieva Samauska, Baņuta Rubesa, Māris Rungulis, Kārlis Vērdiņš. Tulkotāja Mudīte Treimane iepazīstināja ar līdz šim latviešu valodā neizdotu A. Lindgrēnes pasaku "Tū, tū, tū, tū!", bet pagājušā gada laureāte tulkotāja Maima Grīnberga – ar igauņa Andrusa Kivirekha grāmatu "Sirli, Sīms un noslēpmi".
Dzejniekam, daudzu bērnu grāmatu autoram un "Zīlītes" redaktoram Jānim Baltvilkam (1944 – 2003) šogad apritētu 65 gadi. Viņa vārdā nosauktā balva tiek piešķirta jau piekto reizi.
Kopš 2008. gada Baltvilka balva ir starptautiska. To saņem arī Baltijas jūras reģiona valstu bērnu rakstnieks, kura grāmata izdota latviešu valodā, un šā darba tulkotājs.
Baltvilka balvu piešķir Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome (LBJLP). Tiek vērtēti grāmatu pirmizdevumi latviešu valodā un Latvijas nacionālo minoritāšu valodās. Baltvilka balvas radošo stipendiju (1250 latu pirms nodokļu nomaksas) piešķir "Rietumu bankas" Labdarības fonds, ekspertu žūrijas darbu un Baltvilka lasījumus atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.
Emīlija Kozule LETA
Copyright © LETA