Izstāde bērniem “Zīmē un rīmē”
Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, 7.stāva ātrijā līdz 24. martam ir apskatāma interaktīva ceļojošā izstāde “Zīmē un rīmē”, kas veidota izmantojot mākslinieka Alberta Kronenberga (1887‒1958) radītos tēlus un tekstus, kā arī meklēti jauni inovatīvi risinājumi.
Izstāde tapusi Latvijas simtgadē, izceļot Alberta Kronenberga nozīmīgo ieguldījumu Latvijas kultūras attīstībā. Mākslinieku Annas Vanagas, Agneses Rutkovskas, Martas Laures, Artūra Lāča, un Viviannas Marias Stanislavskas radītā ekspozīcija bērniem un jauniešiem palīdz labāk izprast savas tautas pagātni un vispārcilvēciskās vērtības – labestību, vienkāršību, godīgumu un asprātību, kas ir mūžīgas un nenoveco. Tās atraktivitāte aicina apmeklētājus pakronenbergoties ‒ bērnišķīgi un priekpilni spēlēties ar vārdiem un bildēm ‒ tādu darbības vārdu savā grāmatā “Vilki, velni un vīri. Alberta Kronenberga dzīve un daiļrade” par mākslinieku Albertu Kronenbergu lietojis somu žurnālists Juka Rislaki.
Izstādei radīti interaktīvi objekti – miniatūrs karuselis, kas veidots A. Kronenberga grāmatas “Sprunguļmuižā gadatirgus” stilistikā, trīs dimensiju ilustrāciju grāmata ar grāmatas “Mazais ganiņš un viņa brīnišķais ceļojums” motīviem un digitāli iedzīvināta grāmata “Zelta laiki” ar aktiera Zigurda Neimaņa ierunātu tekstu. Izstādē iekārtota darbošanās zona radošai izpausmei, kur zīmēt, rīmēt, krāsot, lasīt, sacerēt dzejoļus un minēt mīklas. Darbošanās interaktīvajā izstādē un izstrādātie izglītojošie materiāli veicina Alberta Kronenberga radošā mantojuma izmantošanu literatūras, vizuālās mākslas un vēstures mācību programmu apguvē.
A. Kronenberga radošais mantojums ietver ilustrācijas apmēram 130 grāmatām (savu un citu autoru dzejoļiem un stāstiem bērniem), viņš ir vairāku grāmatu teksta autors. Viņa rīmēšanas māksla un atskaņu izmantošana ir atslēga uz bērnu sirdīm, tādējādi tekstus padarot rotaļīgus un bērniem atmiņā paliekošus. Pēc A. Kronenberga grāmatu motīviem iestudētas vairākas bērnu izrādes, sasniedzot rekordlielu skatītāju apmeklējumu. Viņu dēvē par latviešu komiksa žanra pamatlicēju un ar viņu ir saistīts latviešu politiskās karikatūras aizsākums.
Agnese Miltiņa, Jūrmalas Kultūras nodaļas vadītāja: “Vislielākais prieks par izstādes veidotāju – jaunu mākslinieku asprātīgo un aizrautīgo rokrakstu, interesantā un mūsdienīgā veidā interpretējot Alberta Kronenberga radošo mantojumu. Ļoti ceru, ka izstāde iedvesmos gan lielus, gan mazus gan zīmēt, gan rīmēt!”
Ilze Saulīte-Jansone, Alberta Kronenberga mazmeita: “Kronenbergs mūs visus māca nezaudēt bērnības sajūtu – aizrautību, vēlmi spēlēties un fantazēt. Laiki mainās, bet bērnības garšas paliek neaizmirstamas! Izstādei esmu sarīmējusi Kronenberga biogrāfiju, šķita ka rīmēs bērni to uztvers labāk. Ola – skola, spoks – joks, zaķis – kaķis. Varbūt atklāsim sevī dzejniekus un savu pantu ilustratorus!”
Izstādi atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Jūrmalas pilsētas dome, Jūrmalas pilsētas muzejs, Aspazijas māja, biedrība “Kronenbergs un draugi”.
2019. gadā izstāde ceļos uz Baltinavu, Krāslavu, Vecpiebalgu, Kuldīgu un Brocēniem.
Papildu informācija:
Ilze Marga
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Bērnu literatūras centra galvenā bibliotekāre
E-pasts: ilze.marga@lnb.lv
Tālr.: 67716040