Interviju sērija “Iepazīstam savējos”: Žaneta Moiseja
Bibliotēku nozarē strādā ļoti daudz aizrautīgu, interesantu, radošu cilvēku, par kuriem mēs nezinām vai zinām ļoti maz. Lai labāk iepazītu nozares speciālistus Latvijas Bibliotēku portālā turpinās interviju sērija “Iepazīstam savējos”. Šoreiz tā ir aizvedusi mūs pie Žanetas Moisejas, Krāslavas novada centrālās bibliotēkas metodiķes.
Mans ceļš un pieredze bibliotēku nozarē (iespējams norādīt iegūto izglītību, profesionālo pieredzi dažādos amatos / organizācijās / projektos).
Savas darba gaitas aizsāku 2000. gadā paralēli studijām Latvijas Universitātes Pirmsskolas skolotāju studiju programmā. Pirmsskolai veltīju 15 darba gadus, kur guvu bagātīgu pieredzi, strādājot ar bērniem, bērnu vecākiem, pedagogiem un sabiedrību kopumā. Savas zināšanas un prasmes, laiku un spēku labprāt ieguldīju, līdzdarbojoties dažādos projektos, nevalstisko organizāciju darbībā, novada pasākumos, kā arī novada ģimeņu bērnu un jauniešu saietu, izklaides aktivitātēs. Tas palīdzēja uzkrāt pieredzi un zināšanas, attīstīja drosmi paļauties un pieņemt jaunus izaicinājumus.
2015. gadā uzsāku darba gaitas Krāslavas novada Centrālajā bibliotēkā. Sākumā tas bija Bērnu literatūras nodaļas bibliotekāres darbs, kur darba specifika bija ļoti tuva tam, ko darīju, strādājot pirmsskolā. Arī iepriekšējās sadarbības mērķgrupas, esošie kontakti veicināja turpmāko komunikāciju ar potenciālajiem sadarbības partneriem – bibliotēkas apmeklētājiem, novada pedagogiem, izglītības iestāžu administrāciju, un vēl klāt nāca sadarbības iespējas ar novada un reģiona bibliotekāriem.
Laika gaitā, aktīvi iesaistoties Latvijas Nacionālās bibliotēkas profesionālās kompetences pilnveides pasākumos, bibliotēku nozare šķita vēl aizraujošāka un pašsaprotama, un 2018. gadā tika pieņemts direktores aicinājums ieņemt Krāslavas novada Centrālās bibliotēkas metodiķes amatu. Tā savā profesionālajā darbībā saskaros ar jaunām iespējām un nepieciešamību izzināt šo jomu labāk. Metodiskā darba vadīšanā saskatu un izmantoju iepriekšējā darba pieredzi, t.i., darba organizācijas formas un metodes, izstrādājot vienotus tematiskos plānus, papildus materiālus un – pats galvenais – vienotu pieeju novada bibliotēku darba procesu organizēšanā.
Vislielāko prieku un gandarījumu man savā darbā sagādā
Savā darbā es vienmēr cenšos realizēt savu potenciālu, pašapliecinos, attīstu savas spējas, raksturu un gribu. Vārdu sakot, man patīk šis darbs! Un, pats svarīgākais, man patīk strādāt komandā, darboties ar strādāt gribošiem un pozitīvi noskaņotiem cilvēkiem. Tas rada man azartu, iedvesmu un spēku.
Mans lielākais izaicinājums profesionālajā darbībā
Kopš bērnības sirds dziļumos man joprojām tuva ir māksla, tāpēc arī ikdienā ļoti uzrunā kultūras nozare. Mākslinieciskie un kultūras vērtību pamati tika likti ģimenē un stiprināti, pateicoties Krāslavas Ģimnāzijas un Krāslavas mākslas skolas pedagogiem. Arī šodien, attīstot sevi un pilnveidojot savu profesionālo kompetenci, šie ieliktie pamati ļauj nemitīgi izzināt, mācīties un saņemt jaunu kvalifikāciju kultūras nozarē.
Katru gadu cenšos apgūt ko jaunu, šoreiz – bibliotekārajā jomā. Tagad varu lepoties ar 2022. gada sasniegumu, apgūstot Latvijas Nacionālās bibliotēkas profesionālās pilnveides izglītības programmu un iegūstot valsts atzītu dokumentu BIBLIOTEKĀRA kvalifikācijā. Analizējot savu laika un iespēju ieguldījumu, uzskatu, ka tas ir liels sasniegums ne tikai man, bet arī manai ģimenei un kolēģu saimei.
Bibliotēka, kuras darbs mani iedvesmo (Latvijas / ārvalstu) / nozares cilvēks, kurš atstājis uz mani paliekošu iespaidu
Bieži apciemoju savus tuvākos Lielbritānijā, un katrreiz apmeklēju Mančesteres apkaimes vienu nelielu bibliotēku Viganas pilsētā. Šīs bibliotēkas arhitektūra un ēku sapludinājuma pagalms stāsta gan par tās vēsturiskiem, gan mūsdienu notikumiem. Bibliotēkas pakalpojumi ir ļoti pārdomāti. Pat ja citreiz tie mums liekas neiederīgi, apmeklējot bibliotēku, vienmēr vērojama liela apmeklētāju plūsma. Vienmēr cenšos atvest kādu ideju arī mūsu bibliotēkas pasākumiem vai telpu iekārtojumam. Ļoti uzrunā tas, ka katrai grāmatu izstādei ir daudz un dažādu pārskatāmu un krāsainu plakātu, kas vizualizē, uzrunā un informē.
Pakalpojums, kuru gribētu redzēt ieviestu Latvijas bibliotēkās / kādā konkrētā bibliotēkā
Kā vēsta latviešu sakāmvārds – “Katram savs krekls miesai tuvāks”, tad arī es sapņoju par Krāslavas novada bibliotēkas ēkas un telpu modernizāciju. Vēlos, lai Bērnu literatūras nodaļā ir plašums, gaisma un krāsas, lai skan nerimstošas bērnu un jauniešu čalas, kas ir tik ļoti vērtīgas mūsu novadam un valstij kopumā. Krāslaviešiem un pilsētas viesiem tikpat svarīgas ir mūsdienīgas un ērtas digitālo pakalpojumu iespējas bibliotēkā, ko varētu saņemt vēl tuvāk savai dzīves vai darba vietai.
Grāmata, kuru iesaku izlasīt / profesionālās informācijas resurss, kurš varētu noderēt citiem
Jau garāku laika sprīdi mani uzrunā un pārliecina brazīliešu domātāja Paulu Koelju dzīvesgudrība. Viņa pārliecība mani stiprina, māca, liek meklēt un aizdomāties par dzīves vērtībām. Bet domāju, ka katram cilvēkam būs savs stāsts un stāsta autors, kas spēs iedvesmot un liks novērtēt saturu.
Manas dzīves īpašie mirkļi
Mana dzīve sastāv no dažādiem mirkļiem, pirms kāda laika tā bija nostalģija, kam šodien piemīt tikai emociju un atmiņu uzplūdums, un mirkļi, kam raksturīgs vienreizīgums – man ir divi vienreizīgi dēli! Viens pirmsskolnieks un otrs nopietns sava amata piekritējs. Katrs no viņiem man sagādā laimes sajūtu, enerģijas devu darbam un ikdienas prieku.
Trīs lietas, kas man sagādā prieku (uzlādē, iedvesmo)
Esmu piedzimusi un uzaugusi Krāslavas novadā. Bērnībā vasaras brīvlaiku bieži pavadīju laukos pie vecmāmiņas. Toreiz tas likās apnicīgi un garlaicīgi, taču tagad ar lielāko prieku gada siltākos mēnešu pavadu savā dzimtajā pusē, dzīvojot lauku mājā saskaņā ar dabu un lauku ikdienas darbiem. Ar ziediem iekopjot savu tuvāko apkārtni, man ir ļoti svarīgi, lai man līdzās ir mana ģimene. Un tas tā arī ir – mēs bieži sanākam kopā, svinot svētkus, ieturam pirtī iešanas tradīcijas, un vēl man ļoti patīk sēņot. Tas ļauj man restartēties un iedvesmoties jaunām idejām un darbiem.
Elitas Zirnes īpašais jautājums: Kādu vēstījumu tu atstātu nākotnes cilvēkiem?
Katrs, dzīvojot savu dzīvi, esam uz lielākas vai mazākas skatuves, ko novēro klātesošie. Un svarīgi apzināties, kāds vēstījums ir jūsu stāstam – vai tas būs ritmisks, vai paudīs pārdzīvojumu. Vai vēstījums nesīs savu raksturu, dzimtas tradīcijas, vai tas stiprinās mūsu nemateriālo kultūras mantojumu? Domāju, ka mums katram ir jāapzinās, ko mēs vēlamies nodot nākotnes sabiedrībai un ar kādu nākotnes vīziju to vēlamies saglabāt.
Nozares speciālists, par kuru mums vajadzētu uzzināt vairāk (nākamais intervijas dalībnieks)
Natālija Gratkovska, Baltijas Starptautiskās Akadēmijas bibliotēkas direktore.
Īpašais jautājums šim izvēlētajam dalībniekam
Kāda ir jūsu viena piedzīvojumiem bagāta diena?
Uz tikšanos nākamajā “Iepazīstam savējos” intervijā!