Interviju sērija “Iepazīstam bibliotēku draugus”: Ināra Dundure
Bibliotēku nozare nav iedomājama bez dažādu jomu pārstāvjiem, kuri ir bibliotēku draugi, atbalstītāji un aizstāvji. Ar mērķi šos cilvēkus apzināt, izcelt un dot viņiem vārdu, Latvijas Bibliotēku portāls šogad veido interviju sēriju “Iepazīstam bibliotēku draugus”.
Dr.sc.admin. Ināra Dundure ar doktora zinātnisko grādu sabiedrības vadībā ir Latvijas Pašvaldību savienības padomniece izglītības un kultūras jautājumos. Latvijas bibliotēku sistēmas lielāko daļu veido pašvaldību publisko bibliotēku tīkls. Pašvaldību atbalsts un izpratne par bibliotēkas lomu vietējās kopienas dzīvē ir nozīmīgi un svarīgi aspekti bibliotēku ilgtspējai.
Latvijas Bibliotēku portāla redakcija saka lielu paldies Inārai Dundurei gan par aktīvo klātbūtni bibliotēku nozares dzīvē, interesi un atbalstu, gan par aizņemtajā gada nogalē atrasto laiku intervijai.
Kāpēc bibliotēkas? Kāda ir Jūsu motivācija tās atbalstīt?
Civilizācijas vēsturē bibliotēkas vienmēr bijušas klātesošas.
Sabiedrība ir pieradusi, ka bibliotēkas ir un nesavtīgi kalpo sabiedrības vajadzībām. Tomēr vēl joprojām dzīvi ir stereotipi – tai skaitā politikas veidotāju vidū – par to, kas ir bibliotēka un ko tā dara. Laikā, kad sarūk Latvijas iedzīvotāju skaits un atsevišķos pagastos pieaug nomales efekts, ir svarīgi parādīt bibliotēku darba daudzveidību un vērtību un meklēt risinājumus bibliotēku pakalpojumu nodrošināšanai arī attālās apdzīvotās vietās.
Par ko priecājaties bibliotēku nozarē?
Par saglabāto Latvijas bibliotēku tīklu, kas pārklāj visu valsts teritoriju. Par stipru un aktīvu Latvijas Bibliotekāru biedrību, jo vislabāk profesionālās intereses var aizstāvēt neatkarīga, brīvprātīga, profesionāla nozares organizācija, un ir būtiska tās klātesamība reģionos.
Par Latvijas Nacionālo bibliotēku, kas uzņēmusies vadošo lomu, atbalstot bibliotēkas novados. Priecājos par modernām un visu vecumu lasītājiem pieejamām bibliotēkām reģionos. Izcila ir Ogres Centrālā bibliotēka, kas ir viena no pirmajām publiskajām ēkām Latvijā, kas būvēta, vadoties pēc mūsdienīgiem, energoefektīviem, ekoloģiskiem būvniecības principiem. Ievērību pelna Talsu Galvenā bibliotēka, kas ir atvērta pēc bijušā tirdzniecības centra ēkas renovācijas. Pašvaldības būvē jaunas, atjauno esošās bibliotēkas, meklē jaunus formātus, kā nodrošināt bibliotēku pakalpojumus attālos pagastos.
Priecāties ir par ko, arī par bibliotēku plašo pakalpojumu klāstu. Bibliotēkas šodien nav tikai grāmatu krātuves vai vieta, kur pieejams internets. Bibliotēkas ir latviskās identitātes stiprinātājas, nodrošina kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu novados un tā pieejamību. Tās ir demokrātiskas vietas, kur satikties dažādiem cilvēkiem – jauniem un veciem, un katrs atradīs sev vēlamo pakalpojumu vai vienkārši varēs pabūt cilvēkos.
Kāda ir Latvijas bibliotēku stiprā puse?
Kā pirmos es gribu minēt mūsu cilvēkus – bibliotekārus, jo bibliotēkas dvēsele ir bibliotekārs. Tā ir tā lielākā vērtība un stiprā puse. Ir jānovērtē, ka bibliotēkas ir piedzīvojušas un pārdzīvojušas dažādas varas maiņas un turpina iet laikam līdzi, ir ilgtspējīgas, pēctecīgas un nodrošinājušas līdzsvarotu attīstību, piedāvājot arvien jaunus pakalpojumus saviem lasītājiem.
Kādus izaicinājumus redzat nozarē?
Nozares darbinieku novecošanās. Jaunā speciālistu ataudze ir būtiska. Tas prasa nopietnu darbu profesijas prestiža celšanā, lai tā būtu mērķtiecīga jauniešu izvēle. Darbinieku atalgojums nozarē strādājošajiem nav konkurētspējīgs, kam ir tieša ietekme jaunu bibliotekāru piesaistei. Nepietiekošs finansējums bibliotēku un to krājumu attīstībai, ņemot vērā mūsdienu prasības. Strauji augošā digitālās vides dominance, mūsdienu tehnoloģiskās iespējas un pārmaiņas sabiedrības ieradumos pieprasa arī bibliotēkām pielāgoties mainīgajai situācijai.
Bibliotēku saglabāšana mazās apdzīvotās vietās. Ir nepieciešams valsts finansiālais atbalsts – mērķprogramma mazo bibliotēku saglabāšanai.
Ko iesakāt bibliotēkām, lai pulcētu ap sevi spēcīgu kopienu?
Bibliotēka, tā ir labākā vieta, kur būt, kur satikties un pavadīt laiku kopienas ļaudīm. Būt kopienas epicentrā, būt atvērtiem sadarbībai ar kopienā esošajām nevalstiskajām organizācijām, izglītības iestādēm, pansionātiem. Būt pieejamiem, radošiem un īstenot mērķus bibliotēkas darbībā, pakalpojumos un ikdienas darbā. Bibliotēkām kopienas identitātes nostiprināšanā un kopīgo vērtību izzināšanā ļoti svarīga ir lokālās kultūrvides pētniecība, un pētniecības rezultātu izplatīšana vietējā kopienā. Informēt vietējo kopienu par novada un LNB organizētajām aktualitātēm, īpaši norišu cikla “Latviešu grāmatai 500” ietvaros.
Jūsu pirmās atmiņas par bibliotēku?
Skolas gados grāmatas lasīšanai varēja izņemt ciema bibliotēkā. Mājās nedaudzās grāmatas tika lasītas un pārlasītas. Ar lielu pietāti apmeklēju bibliotēku un atklāju sev grāmatu pasauli. Dzīvojot skolas internātā, un vasarā, ganot saimniecības govis, man līdzi vienmēr bija grāmata. Tā iesākās mana mīlestība pret grāmatām. Vidusskolas gados atlicināju kaut cik naudas, lai nopirktu jaunu grāmatu. Vēlākos gados un arī tagad grāmatu veikals jau ir mana ikdiena.
Kura Latvijas vai pasaules bibliotēka Jūs iedvesmo un kurš bibliotekārs ir atstājis paliekošu iespaidu?
Bibliotēka ir sabiedrības un demokrātiskas valsts spogulis. Esmu apmeklējusi bibliotēkas Oslo, Stokholmā, Kopenhāgenā. Tās visas vieno pieejamība un atvērtība sabiedrībai – arī vēlās vakara stundās. Tikšanās vieta dažāda vecuma ļaudīm.
Bibliotēkās strādā izcili, sava aroda zinoši bibliotekāri. Grūti izcelt kādu vienu.
Trīs lietas, kas jums sagādā prieku, uzlādē, iedvesmo?
Kopā būšana ar ģimeni, bērniem un mazbērniem. Tradīcijas un labi padarīts darbs. Ja ar savu rīcību, darot savu darbu, esmu kādam devusi cerību, iedvesmu, tad esmu gandarīta.
Latvijas Nacionālas bibliotēkas Gaismas pils ēkai šogad aprit 10 gadi. Kādas ir Jūsu pirmās atmiņas par to un ko Jūs novēlētu apaļajā jubilejā?
Prieks, ka mums ir Gaismas pils. Kā vērtība, kā latviskuma simbols. Paliekošā atmiņā ir tik tuvu ieraudzīt Krišjāņa Barona Dainu skapi. Tā ir unikāla vērtība. Dainu skapis ir pasaules kultūras sastāvdaļa – tas ierakstīts UNESCO Pasaules atmiņas sarakstā.
Novēlu Latvijas Nacionālajai bibliotēkai arī turpmāk kalpot kā Latvijas bibliotēku tehnoloģiskajam un informatīvajam centram. Augt un pilnveidoties, būt sabiedrības tikšanās vietai.
Brīvais mikrofons (iespēja pateikt jebko – pievērst uzmanību kādai aktualitātei, pateikt kādam paldies u.c.)
Paldies jums visiem Latvijas bibliotēku darbiniekiem par darbu: bibliotekāriem un visiem tehniskajiem darbiniekiem. Jūs dariet svētīgu darbu!
Ko Jūs novēlētu vai ieteiktu bibliotēku saimei?
Mīlestība pret bibliotēkām ir nemainīga. Bibliotēka ir kā svētnīca, tā nav zaudējusi savu nozīmi. Tieši otrādi – bibliotēku nozīme ir tikai pieaugusi. Bibliotēku darbinieku saimei novēlu radošumu un starp darba pienākumiem atrast laiku sev un savai ģimenei.
Aicinām lasīt:
Interviju sērija “Iepazīstam bibliotēku draugus”: Gints Kaminskis
Interviju sērija “Iepazīstam bibliotēku draugus”: Jolanta Borīte
Interviju sērija “Iepazīstam bibliotēku draugus”: Agita Zariņa-Stūre
Interviju sērija “Iepazīstam bibliotēku draugus”: Andris Teikmanis
Interviju sērija “Iepazīstam bibliotēku draugus”: Renāte Punka
Interviju sērija “Iepazīstam bibliotēku draugus”: Agnese Lāce
Interviju sērija “Iepazīstam bibliotēku draugus”: Juris Binde
Interviju sērija “Iepazīstam bibliotēku draugus”: Anda Čakša
Interviju sagatavoja:
Anna Iltnere
Latvijas Bibliotēku portāla redaktore
Bibliotēku attīstības centrs
Attīstības departaments
Latvijas Nacionālā bibliotēka
anna.iltnere@lnb.lv