Gāliņciems ir viens no dzīvojamajiem rajoniem Ventspilī, Ventas kreisajā krastā, kas mūsdienās arvien aug – to par savu mājvietu izvēlas ģimenes, kas šeit ceļ savas mājas. Bibliotēka šai apkaimē darbojas kopš 1954. gada. Sākumā bibliotēka atradās Mācītājmuižā, bet, kad apstākļi tajā kļuva darbam pavisam nepiemēroti, kopš 2003. gada bibliotēka atradās nepilnu 90 kvadrātmetrus plašās telpās blakus vietējam doktorātam. 20 gadus vēlāk durvis ver bibliotēkas jaunā mājvieta: divus gadus celta un 620 kvadrātmetrus plaša. Tajā iekārtota atsevišķa zāle pasākumiem, plaša telpa bibliotēkas krājuma izvietošanai, vieta brīvpieejas datoriem un atsevišķa zona bērniem un jauniešiem. Pie ēkas aug vairāki ainaviski izteiksmīgi parastie oši, kā arī trīs hibrīdie alkšņi, kas jau sasnieguši dižkoka statusu un uzskatāmi par īpaši vērtīgiem.

Ideju par Gāliņciema sabiedriskā centra būvniecību Ventspils pilsētas domē atbalstīja 2013. gadā, jo Gāliņciema bibliotēkas aktīvā darbība un regulāri rīkotie pasākumi, kas pulcēja arvien vairāk apmeklētāju, kā arī jaunās Pārventas bibliotēkas sekmīgā pieredze lika aizdomāties, ka ir pienācis laiks uzbūvēt jaunu, kvalitatīvu, mūsdienīgu ēku, kur piedāvātu ne tikai bibliotēkas pakalpojumus, bet arī kalpotu kā Gāliņciema sabiedriskais centrs, vieta, kur notiek koncerti, izstādes, izrādes, vieta, kur saturīgi pavadīt brīvo laiku.

Ēkas būvniecība sākās 2020. gada novembrī un noslēdzās 2022. gada beigās. Ēku būvēja SIA “AMATNIEKS”. Ēkas būvprojektu izstrādāja SIA “SARMA & NORDE Arhitekti”, ko pašvaldība izraudzījās no publiskā metu konkursā iesniegtajiem 14 priekšlikumiem. Savukārt būvdarbu uzraudzību veica SIA “Būves un būvsistēmas” norīkots sertificēts speciālists.

Projekta “Daudzfunkcionālā pakalpojumu centra izveide Gāliņciemā” Nr.5.5.1.0/19/I/001 kopējās attiecināmās izmaksas ir 2,8 miljoni eiro, tostarp Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējums ir 2,38 miljoni eiro jeb 85%, valsts budžeta dotācija 84 tūkstoši eiro jeb 3% un pašvaldības budžeta līdzekļi 337 tūkstoši eiro jeb 12%. Projektu ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas un Ventspils valstspilsētas pašvaldības atbalstu īstenoja Ventspils valstspilsētas pašvaldības iestāde “Ventspils bibliotēka” sadarbībā ar pašvaldības SIA “Ventspils nekustamie īpašumi”.

Gāliņciema bibliotēka Ventspilī. Foto: Aija Volka

Jaunā bibliotēka apmeklētājiem piedāvās sešus jaunus pakalpojumus, kas saistīti ar tradicionālā dzīvesveida un tā savdabības saglabāšanu. Šeit darbosies seno arodu prasmju centrs un radošā telpa, dabas un kultūras vēstures pētnieku kopa, notiks literārās un rakstniecības meistardarbnīcas, folkloras un latviskās dzīvesziņas pasākumi. Tāpat te regulāri pulcēsies un mācīsies dzimtu vēstures pētnieki, kā arī būs iespējams saņemt atbalstu digitālo prasmju, tehnoloģiju apguvei un pielietošanai. Gāliņciema jaunajā bibliotēkā gādās par to, lai bibliotēkas pakalpojumus var ērti izmantot arī cilvēki ar redzes traucējumiem, jo kopš šīgada jūlija bibliotēkā integrēts līdzšinējais Latvijas Neredzīgo bibliotēkas Ventspils filiālbibliotēkas krājums. Bērniem un jauniešiem paredzētajā daļā būs iespēja izmantot spēļu konsoli, spēlēt galda spēles, lasīt, pavadīt laiku.

Gāliņciema bibliotēkas atklāšanas koncertā muzicēs vokālais ansamblis “Mundus”. Apmeklētāji no 16.00 līdz 18.00 varēs ne tikai apskatīt ēku, bet arī līdzdarboties radošajās darbnīcās, kas ļaus iepazīt bibliotēkas jaunos pakalpojumus. Bērni varēs piedalīties mazā dzimtas koka veidošanas darbnīcā. Ikviens varēs izmēģināt, kā strādā vērpjamais ratiņš un kamolu tītava, un uzzināt vairāk par audēja arodu. Ventiņu izloksnes darbnīcā varēs pārbaudīt savas zināšanas tāmnieku dialektā, bet Braila raksta darbnīcā – iespiest savu vārdu Braila rakstā un apskatīt materiālus, kādus izmanto cilvēki ar lasīšanas traucējumiem. Vēl būs iespēja iepazīt mākslīgā intelekta sarunbota iespējas.

Bibliotēka gaidīs apmeklētājus arī sestdien, 5. augustā, no 10.00 līdz 16.00.

Nākamgad Gāliņciema bibliotēka svinēs 70 gadu jubileju.

Gāliņciema bibliotēkas vadītāja Krista Karabeško. Foto: Aija Volka

Latvijas Bibliotēku portāls pateicas Gāliņciema bibliotēkas vadītājai Kristai Karabeško par atvēlēto laiku darbīgajā pirmsatklāšanas periodā pastāstīt par jauno posmu vairāk.

Jaunas bibliotēkas ēkas mūsu bibliotēku nozarei vienmēr ir notikums. Tas nozīmē, ka kādu laiku visi ceļi vedīs uz Gāliņciema bibliotēku. Vai esat gatavi uzņemt arī kolēģus, stāstīt par sevi, izrādīt sevi, iespējams, strādāt pa jaunam un galvenais noturēt interesi par sevi ilgtermiņā? Vai esat kā īpaši gatavojušies šim jaunajam darba periodam: rakstīti darba plāni, šūtas jaunas kleitas 🙂 vai kā citādi?

Paldies, arī mums ļoti patīk mūsu jaunās telpas. Aizkari un paklājs bērnu nodaļā dod mājīguma sajūtu, telpas ir gaišas, un sajūta nedaudz kā Ziemassvētkos. Savā ziņā šī ēka arī ir kā dāvana mums visiem.

Ļoti labprāt gaidīsim ciemos arī kolēģus no citām bibliotēkām, protams, drīkst ierasties arī tāpat, bet labāk būtu, ja pieteiktos iepriekš. (Var uz e-pastu krista.karabesko@ventspils.lv), jo gaidāms, ka sākums būs ļoti darbīgs.

Mēs nākam no nelielas bibliotēkas, iepriekšējās telpas bija vien 89 kvadrātmetrus lielas, šajās telpās bibliotēka atradās 20 gadus. Zinot, ka tagad varēsim izvērsties 620 kvadrātmetros, jādomā arī par darbības apjoma palielināšanu. Ilgtermiņa mērķis ir būt aktuāliem un piesaistīt iedzīvotājus un citus interesentus ar interesantu grāmatu krājumu, noderīgiem pasākumiem un vietu, kur mācīties, attīstīt zināšanas un prasmes, strādāt, pavadīt laiku kopā vai pa vienam un visādi citādi izpausties. Ceram, ka bibliotēka dabiski pildīs sabiedriskā centra funkcijas.

Ja iepriekš strādājām divatā, tad tagad strādāsim četras. Mūsu komandai ir pievienojusies arī Santa Šepetauska, kura agrāk vadīja Latvijas Neredzīgo bibliotēkas Ventspils filiālbibliotēku. Reorganizācijas rezultātā notika bibliotēku apvienošana, tāpēc turpmāk Gāliņciema bibliotēkā sniegs arī Neredzīgo bibliotēkas pakalpojumus.

Lai gan atklāšanas datums ilgi bija nezināms, jaunajam darba periodam gatavojāmies jau laikus, darba plāni un naudas plūsmas tika gatavotas jau trīs gadus uz priekšu, tika aizrunāti lektori un radošo darbnīcu vadītāji, bija jāizplāno sešu jauno pakalpojumu jeb darbības virzienu realizācija. Šī noteikti būs cita Gāliņciema bibliotēka, ar paplašinātu vērtību spektru un jaunām iespējām.

Gāliņciema bibliotēka, pārvācoties uz jaunajām telpām, vairs nebūs tikai bibliotēka, bet gan sabiedriskais centrs. Kādas iespējas šis centrs piedāvās apmeklētājiem un lietotājiem? Un kā vērtējat pasaulē vērojamu tendenci bibliotēkām arvien vairāk pārtapt par pilsētas sirdīm, kur ne vien lasīt un mācīties, bet arī vienkārši satikties, atpūsties, labi pavadīt laiku?

Esmu no tiem, kuri ir sajūsmā par bibliotēku transformāciju. Vai maz mūsdienās ir daudzfunkcionālākas iestādes par bibliotēku? Manuprāt, četru telpu modelis lieliski raksturo to, kādai mūsdienās ir jābūt bibliotēkai ne tikai fiziski, bet arī nemateriāli. Bibliotēkas četras telpas ir iedvesmas telpa, mācību telpa, tikšanās telpa un telpa, kurā radoši izpausties.

Bibliotēkai ir jābūt vietai, kur ir iespēja gūt pieredzi, iesaistīties, iedrošināties un būt radošam. Centīsimies strādāt pēc šī modeļa mantras. Gribētos, lai jauno bibliotēku cilvēki uztver kā mājīgu un ērtu vietu, kurā justies brīvi.

Foto: Kristīne Duļbinska

Iepērkot grāmatas jaunajai Gāliņciema bibliotēkai, grāmatu izvēlē tika iesaistītas lasītājas – vietējās jaunietes no Gāliņciema. Pastāstiet par šo ideju vairāk: kā process notika un ko no tā mācījāties? Vai arī turpmāk plānots krājumu veidot ciešā sasaistē ar lasītājiem?

Šī bija Ventspils bibliotēkas direktores Astras Pumpuras ideja. Kādā sapulcē Astra ieminējās, ka ārvalstīs esot manīta šāda prakse un ka būtu interesanti un noderīgi to realizēt arī mums. Pieteicos ideju īstenot, jo man ir lieliskas lasītājas, kuras uz bibliotēku nāk jau kopš mazotnes. Sanācis ar jauniešiem gadu gaitā sadraudzēties, zināju, ka viņi būtu ar mieru. Šobrīd jauniešu vidū ir izteikta tendence smelties idejas par lasāmvielu no sociālo tīklu platformas “TikTok”, un grāmatas angļu valodā šobrīd ir lielā cieņā arī Latvijā. Ventspils bibliotēka jau pirms laba laika sāka iepirkt grāmatas angļu valodā arī citām filiālēm. Zinot, ka Gāliņciema bibliotēkā tādas nav nevienas, šis bija lielisks brīdis šādas idejas realizācijai. Šeit atkal varam aizdomāties par to, kā būt aktuāliem – ja jaunieši smeļas iedvesmu grāmatu izvēlē sociālajos tīklos, tad arī bibliotēkai sociālie tīkli var būt kā vadlīnijas par to, kas ir aktuāls un ko gribēs lasīt bibliotēkas lietotāji. Mums visiem ir zināms, ka viena no visgrūtāk sasniedzamajām lasītāju kategorijām ir jaunieši. Redzu šo kā iespēju ierādīt, ka tā nav tikai grāmatu svētnīca, kur jāuzvedas klusu, bet arī vieta, kur pavadīt laiku ar draugiem, vieta, kur spēlēt spēles un vienkārši būt. Pagaidām vēl taustāmies, cik un kādas grāmatas angļu valodā iepirkt, jo vietas nav bezgalīgi daudz, un ir arī citi faktori pēc kuriem jāvadās, komplektējot krājumu.

Jāpiebilst, ka Ventspils bibliotēkas mājas lapā ir sadaļa “Iesaki bibliotēkai nopirkt”, ko var izmantot ikviens.

Foto: Kristīne Duļbinska
Foto: Kristīne Duļbinska
Foto: Kristīne Duļbinska
Foto: Kristīne Duļbinska

Vai Gāliņciema bibliotēkā ir plānoti kādi jauni pakalpojumi?

Jā, Gāliņciema bibliotēkā būs seši jauni pakalpojumi jeb darbības virzieni:

  • Seno arodu prasmju centrs un radošā telpa – šajā darbības virzienā paredzēts pulcēt rokdarbniekus un seno arodu meistarus, kā arī akcentēt senos arodus izstādēs un rīkot pasākumus saistībā ar šo tēmu. Plānota sadarbība ar Ventspils Amatu māju.
  • Dabas un kultūras vēstures pētniecība – šo pakalpojumu plānots realizēt ar tematisko pasākumu ciklu, dārzkopības nodarbību, dažādu lekciju un ekskursiju palīdzību.
  • Literārās un rakstniecības meistardarbnīcas – lai realizētu šo pakalpojumu, ir pieaicināta rakstniece Kristīne Ulberga, kura vadīs rakstniecības meistardarbnīcas. Arī šeit ir paredzētas dažādas tikšanās un aktivitātes, kas saistītas ar literatūru un varētu veicināt rakstniecību.
  • Folkloras un latviskās dzīvesziņas pasākumi – tiks atzīmētas un akcentētas gadskārtas un aktualizēta ventiņu valoda. Ceram, ka Gāliņciema bibliotēka kļūs par tāmnieku dialekta centru. Gāliņciema bibliotēkā būs pieejama arī virutve, kas mums paver iespējas meklēt senas vai tradicionālas receptes un pēc tām gatavot ēdienu.
  • Dzimtu vēstures pētniecība – īpaša uzmanība tiks veltīta dzimtu pētniecībai. Reizi mēnesī notiks nodarbība ar dzimtas pētnieku. Apkoposim arī atsaucīgo gāliņciemnieku dzimtas stāstus un sadarbībā ar Garamantas.lv tos digitalizēsim. Plānots arī strādāt ar bērniem, lai radītu interesi par šo tēmu jau no agra vecuma.
  • Digitālo prasmju, tehnoloģiju apguve un pielietošana – ne tikai senioriem būs iespēja mācīties, kā rīkoties ar ierīcēm ikdienā, bet arī tiks organziētas diskusijas un darbnīcas par dažādām ar tehnoloģijām un digitalizāciju saistītām tēmām. Neiztrūks arī datubāzu apmācības, kas īpaši aktuāli bērniem zinātniski pētniecisko darbu izstrādei.

Bibliotēkai ir lieliski kolēģi – Ventspils muzejs, ar kura filiālēm arī varam sadarboties, kā, piemēram, plānota cieša sadarbība ar netālu esošo Herberta Dorbes memoriālo muzeju, kur arī tiek aktualizēti līdzīgi temati – literatūra, Braila rakstība, daba u.c. Gāliņciema bibliotēka savulaik tapa pēc rakstnieka, tā laika Ventspils bibliotēkas pārziņa, Gāliņciema iedzīvotāja Herberta Dorbes iniciatīvas, lai ceļš pēc grāmatām iedzīvotājiem nebūtu jāmēro uz pilsētu.

Augusta izskaņā IFLA kongresā tiks paziņota gada labākā publiskā bibliotēka, kas tika atvērta 2022. gadā. Šajā konkursā īpaši tiek vērtēta tieši ēkas arhitektūra. Pērn nominantu vidū bija arī augstu novērtētā bibliotēka no Latvijas – Ogres Centrālā bibliotēka. Ko interesantu variet atklāt par Gāliņciema sabiedriskā centra ēkas arhitektūru? Un vai plānojat startēt uz nākamā gada konkursu?

Te būs daži fakti, kas saistīti ar arhitektūru:

  • Fasādes veidotas no taisna un liekta tērauda stikla fasāžu sistēmas, kur stikla paketes augstums ir 6 metri, energoefektivitātes uzlabošanai izmantotas 3-stiklu paketes ar saules siltuma un iekštelpu siltumenerģijas atstarojošiem slāņiem.
  • Ēkas kodols veidots no akustiska materiāla, kas izbūvēts arī divu dimensiju liektajās plaknēs, kur vertikālās kodola sienas saplūst ar griestiem, vizuāli izpilda un atkārto koka stumbra struktūru, uzsverot tuvumā esošo dižkoku un ēkas saikni.
  • Teritorijas laukums un gājēju ietves izbūvētas ar šķeltā granīta plāksnēm, kur šuvēs iestrādātas sīkšķembas. Lai nodrošinātu ilgtspēju un atvieglotu teritorijas uzturēšanu, granīta plākšņu šuvēs sīkšķembas nostiprinātas ar epoksīda līmi.
  • Daudzfunkcionālā centra interjeru papildina individuāli izgatavoti LED gaismekļi ar DALI vadības sistēmu, kas papildina telpas arhitektūru un kopējās publiskās telpas zonā nodrošina nakts izgaismojumu.
  • Aizkari ir ar gaismu atstarojošu funkciju, tajos ir iestrādāts misiņš, varš un alumīnijs. Plānais, vieglais un caurspīdīgais audums, kas no vienas puses ir pārklāts ar plānu metāla kārtiņu, ne tikai labi izskatās – tas telpā nodrošina arī siltuma un gaismas kontroli, aizsargā no spilgtas saules gaismas un ultravioletā starojuma. Pateicoties auduma faktūrai un gaismu atstarojošam metāliskajam pārklājumam, dienas gaišajā laikā saglabājas skats uz ārpusi.

Jā, plānojam startēt IFLA/Systematic konkursā!

Krista Karabeško pie Gāliņciema bibliotēkas. Foto: Aija Volka

Ko novēlēsiet saviem bibliotekāriem, uzsākot šo jauno posmu?

Novēlu mums visiem iedvesmu, izturību un virzīties uz priekšu ar domu par to, cik tomēr globāli nozīmīgs ir bibliotekāra darbs.

biblioteka.ventspils.lv/galinciema-biblioteka/

Interviju sagatavoja:
Anna Iltnere
Bibliotēku portāla redaktore
LNB Bibliotēku attīstības centrs
portals@lnb.lv