Šis ir bezprecedenta gadījums, jo pirmo reizi IFLA kongress, kura ietvaros tradicionāli tiek izziņoti laureāti, šogad nenotika (plānotā norise Dubaijā tika atsaukta), tomēr norises vieta ir simboliska, jo pērn tieši Gabriela Garsijas Markesa bibliotēka Barselonā ieguva balvu kā Gada labākā publiskā bibliotēka.

8. oktobra vakarā tiks paziņota Gada labākā Zaļā bibliotēka un labākais Zaļās bibliotēkas projekts.

Pekinas bibliotēka Ķīnā durvis vēra 2023. gadā kā Ķīnas galvaspilsētas bibliotēkas filiāle. Pekinas bibliotēka, ko kopīgi projektējuši arhitekti Snøhetta (Norvēģija) un ECADI (Ķīna), piedāvā 75 000 kvadrātmetru daudzfunkcionālu kopienas centru, kas atvērts visiem. Presē bibliotēka tiek minēta kā pasaulē lielākā lasītava – ginka koka kolonnas balsta 16 metrus augstos griestus, zem kuriem ikviens lasītājs var atrast sev vietu uz terasveida pakāpieniem un saliņām. Sabiedrībā bibliotēka dēvēta arī par “zināšanu mežu”.

Foto: Yumeng Zhu, no Snøhetta tīmekļvietnes
Foto: Yumeng Zhu, no Snøhetta tīmekļvietnes
Foto: Yumeng Zhu, no Snøhetta tīmekļvietnes
Foto: Yumeng Zhu, no Snøhetta tīmekļvietnes

Lai apliecinātu bibliotēkas nozīmīgumu 21. gadsimtā un atjaunotu tās lomu kā būtisku sabiedriskās un intelektuālās dzīves pīlāru, Pekinas bibliotēka ir iecerēta kā jauns mācību, kultūras un kopienas centrs. Dizains uzsver grāmatas fiziskumu un lapu pāršķirstīšanu kā galveno pieredzi gleznainā ainavā ar kalniem, kokiem un Tongui upi. Novatoriski reaģējot uz bibliotēku vēsturisko būtību, ēka par savu galveno mērķi izvirza atklātu ideju apmaiņu un cilvēku dialogu. Visā ēkā ir speciālas telpas izstādēm, izrādēm, konferencēm un seno grāmatu restaurācijai. Veicinot emocionālu saikni starp grāmatām, cilvēkiem un dabisko ainavu ārpus tās, ēka ar daudzajām iespējām, ko tā rada, stingri noraida argumentu par bibliotēkas kļūšanu par pamestu tipoloģiju.

Žūrijas priekšsēdētājs Jākobs Gviljū Lērkešs (Jakob Guillois Lærkes) skaidro žūrijas lēmumu:

“Šogad nominēto bibliotēku loks ir īpaši spēcīgs. No lielām un iespaidīgām prestižām ēkām līdz inovatīviem un ilgtspējīgiem risinājumiem, kā arī idejām, kā pārveidot esošo bibliotēkas ēku par ko pilnīgi jaunu. Pekinas bibliotēka izceļas kā dinamiska un aicinoša grāmatu paradīze, kurā ir tik daudz ko piedāvāt, kā arī iespaidīgi ilgtspējīgi risinājumi ēkas iekšienē. Žūriju īpaši pārsteidza tas, kā cilvēki, grāmatas un daba ir saistīti visā ēkas dizainā un programmā. Tā patiešām izceļas kā lielisks nākotnes bibliotēkas piemērs.”

Ēka ieguvusi Ķīnā augstāko valstī sasniedzamo ilgtspējības standartu.

Foto: Yumeng Zhu, no Snøhetta tīmekļvietnes

Šogad uz balvu pretendēja 16 bibliotēkas no 10 dažādām valstīm. Četras tika nominētas finālam. Pārējās trīs finālistes, kas piedalījās balvas pasniegšanas ceremonijā, bija Yellamundie (pamatiedzīvotāju valodā – stāstnieks) bibliotēka un galerija Austrālijā, Kauņas Ąžuolynas publiskā bibliotēka Lietuvā (otrā reize konkursa vēsturē, kad bibliotēka no Baltijas valstīm iekļūst finālā: 2022. gadā uz galveno balvu pretendēja Ogres Centrālā bibliotēka) un Šeņdžeņas Ziemeļu bibliotēka Ķīnā.

Gada publiskās bibliotēkas balvu katru gadu piešķir Starptautiskā bibliotēku asociāciju un institūciju federācija IFLA. Tas notiek kopā ar konkursa jauno sponsoru Baker & Taylor, vadošo bibliotēku programmatūras un IT pakalpojumu nodrošinātāju ASV publiskajām un akadēmiskajām bibliotēkām, kas uzvarētājam piešķir 5000 ASV dolāru lielu naudas balvu.

2025. gadā IFLA kongress norisināsies Astanā, Kazahstānā.

ilc2024.es

Informāciju, izmantojot ārvalstu preses materiālus, sagatavoja:
Anna Iltnere

Bibliotēku portāla redaktore
LNB Bibliotēku attīstības centrs
portals@lnb.lv