Pastāsti par savu darbu LNB! Kādi ir tavi galvenie pienākumi?

Manos darba pienākumos ietilpst Komunikācijas departamenta vadīšana, kas ir ļoti plašs jēdziens. Departamentā ir divas nodaļas – Norišu un Izstāžu centri, katrs ar savu ikdienas darbu specifiku. Ik darba dienu man blakus ir LNB komunikācijas komanda, ka sastāv no sabiedrisko attiecību un korporatīvo klientu komunikācijas vadītājām, kā arī sociālo tīklu un mājas lapas redaktores – mūsu kabinetā katra diena ir dinamiska, visdažādākajiem jautājumiem un notikumiem pilna – gan plānotiem, gan neplānotiem. Tāpat manā pārraudzībā ir foto un video satura veidotāja un LNB Ierakstu studijas vadītāja darbu pārraudzīšana. Es esmu atbildīga ne tikai par stratēģiskiem komunikatīviem mērķiem, bet arī piedalos dažādu projektu izstrādē, problēmsituāciju risināšanā un darbu realizēšanas plānošanā. Būtībā ikdiena paiet nemitīgā komunikācijā ar Komunikācijas departamentu un kolēģiem no citiem departamentiem.

Kāds ir bijis tavs ceļš līdz darbam LNB?

Mans ceļš bija pavisam nejaušs – uzreiz pēc kultūras vadzinību un teorijas studiju beigšanas Latvijas Kultūras akadēmijā. Meklēju darbu, un mans radinieks ieteica sazināties ar kādu viņam pazīstamu kolēģi Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Aizgāju uz interviju, un darbu uzreiz dabūju! 2007. gada beigās sāku strādāt Nacionālās bibliotēkas Humanitāro un sociālo zinātņu lasītavā Barona ielā 14, 5. stāvā, pēcāk es nokļuvu Publicitātes nodaļā, bet 2014. gadā, atgriežoties no bērna kopšanas atvaļinājuma, kļuvu par Reģistratūras (tagad Klientu apkalpošanas centra) vadītāju jaunajā, tikko atklātajā Gaismas pilī. Pirms 2016. gadā stājos Komunikācijas departamenta direktores amatā, paspēju strādāt arī kā norišu projektu un vēlāk Norišu centra vadītāja. Manas garās karjeras kāpnes noteikti nebūtu iespējams bez vērīgiem, labvēlīgiem un atsaucīgiem kolēģiem un vadītājiem, kas mani redzēja un noticēja, ka spēju darīt un izdarīt labas lietas kopā ar viņiem, lai padarītu bibliotēkas ikdienu labāku un svētkus spožākus. Ļoti novērtēju, ka paralēli darbam bibliotēkā man bija iespēja pabeigt psiholoģijas bakalaura un maģistra studijas, kas lieti noder manā ikdienas darbā.

Atklāj kaut ko par sevi! Hobiji, intereses, aizraušanās?

Mana ikdiena nav iedomājama bez sportiskām aktivitātēm – sports pilnīgi noteikti ir mans hobijs numur viens, jo man nav nepieciešama kāda mistiska motivācija piecelties plkst. 6.00 uz treniņu sporta klubā, drīzāk man sevi dažreiz jāmotivē nesportot. Skrienu īsākas un mazliet garākas distances laikam jau vairāk nekā 20 gadus – toreiz skrējēji pilsētvidē kā citplanētieši, kas izsauca visdažādākās garāmgājēju reakcijas – no klaja izbrīna līdz klusām izbailēm. Priecājos, ka jau sen skaistajos Rīgas parkos no rītiem un brīvdienās visu cauru gadu vairs nemaz nejūtos viena!

Bet savādāk man pašai liekas, ka esmu kā vidējā latviešu četrdesmitgadnieku paaudzes sieviete – atpūšos, lasot grāmatas, man joprojām patīk iet uz kino, retāk teātri vai operu, un pilnīgi iespējams, ka esmu noskatījusies visas dokumentālās filmas, kas pieejamas Netflix platformā. Tāpat interesējos par jaunām kultūrvietām, izstādēm un cenšos tās apmeklēt, gūstot ne vien emocionāli, bet arī profesionāli uzlādētus iespaidus.

Ar kolēģiem Baltijas valstu nacionālo bibliotēku vasaras seminārnometnē “LiLaEst 2024” Siguldā
Ar kolēģiem Baltijas valstu nacionālo bibliotēku vasaras seminārnometnē “LiLaEst 2024” Siguldā
LNB Komunikācijas departaments 2024. gada Ziemassvētkos. Foto: Kristians Luhaers
LNB Komunikācijas departaments 2024. gada Ziemassvētkos. Foto: Kristians Luhaers

LNB Gaismas pils ēkai pērn apritēja 10 gadi. Kādas ir tavas pirmās atmiņas par to?

Tā kā atklāšanas gadā vadīju toreizējās darbu, pirmie mēneši man asociējas ar milzu cilvēku pūļiem un līdz pat četrām novadītām skolēnu ekskursijām dienā, kas dienas beigās rezultējās pilnīgā pārgurumā. Taču bija jauki apzināties, ka mēs sabiedrībai interesējam, esam vajadzīgi un lielākoties arī patīkam.

Šogad mēs atzīmējam pirmās latviski izdotās grāmatas piecsimtgadi. Kādi, tavuprāt, būtu būtiski vēstījumi, kam būtu jāizskan par grāmatām un lasīšanu?

Manuprāt, atzīmējot grāmatas latviešu valodā piecsimtgadi, mēs simboliski atdodam godu savai pagātnei, uzsveram rakstītā vārda, latviešu valodas un arī grāmatu svarīgumu un nozīmi nācijas attīstībā un veidošanās vēsturē. Tajā pašā laikā mums ir jāiet tālāk un jāsaprot, ka grāmatas nozīme ir mainījusies, jaunajai paaudzei tiek piedāvātas citas, pavisam atšķirīgas iespējas, kā pavadīt laiku, un manai divpadsmitgadīgajai meitai grāmata nekad nekalpos par izklaidi un prioritāro brīvā laika pavadīšanas veidu, kā tas bija man viņas vecumā. Tas, ka jaunā paaudze ar grāmatu nelasīšanu zaudē vārdu krājumu, gramatikas prasmes, iztēles attīstību, ir fakts, taču, iespējams, ka aktuālajos komunikācijas un informācijas ieguves rīkos mēs savā tradicionāli ierobežotajā prātā vēl nespējam saskatīt labumu un ieguvumu, kas būs aktuāls nākotnes paaudzēm.

Ar meitu Loti
Ar meitu Loti
Pēc noskrieta maratona
Pēc noskrieta maratona
"Restarts lasīšanai" LNB

Kādos gadījumos vērsties tieši pie tevis?

Pie manis var nākt tad, ja jārisina kāds komunikācijas jautājums vai jāpārrunā kāda praktiska problēma, vai arī nepieciešams attīstīt kādu jēdzīgu ideju. Kopā ar iepriekš pieminētajām kolēģēm – LNB komunikācijas komandu – mēs spējam uzklausīt un pabīdīt uz priekšu visdažādākās aktivitātes. Ja nevaram palīdzēt, tad mākam dot vismaz emocionālo atbalstu!:)

Novēlējums bibliotekāriem!

Draudzēties un būt atvērtiem lokālām un globālām pārmaiņām!

Paldies!

Visi foto, ja nav norādīts citādi, no Ievas Gundares personiskā arhīva.

Aicinām lasīt:
#EsEsmuLNB: Karīna Bandere
#EsEsmuLNB: Katrīna Kukaine
#EsEsmuLNB: Ansis Garda

Interviju sagatavoja:
Latvijas Bibliotēku portāla redakcija
portals@lnb.lv