#EsEsmuBAC: Anna Iltnere
Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) astotajā jeb oranžajā stāvā iekārtotā Bibliotēku attīstības centra (BAC) komandu veido 11 fantastiski cilvēki. Šogad piedāvājam iespēju iepazīt katru no tiem mazliet tuvāk. Sāksim ar Annu Iltneri, kura komandai pievienojās salīdzinoši nesen, bet ātri kļuva par daļu no BAC.
Pastāsti par savu darbu LNB Bibliotēku attīstības centrā!
Esmu BAC tīmekļa resursu redaktore. Darba pienākumos ietilpst virkne foršu lietu. Jau pusotru gadu esmu Bibliotēku portāla redaktore, turpinot priekšgājēju darbu nu jau sešpadsmitgadīgajā portālā. Kā kārtīgam pusaudzim no savas puses portālam dāvinu ne vien regulārus oriģinālmateriālus no Latvijas un pasaules, bet arī sadarbību ar talantīgiem latviešu ilustratoriem, kuri uz tīmekļvietnes kārtīgās “sienas” reizi pa reizei uzliek pa kādam košam “grafiti”, kā arī lielāku klātbūtni sociālajos tīklos, lai portālu pamana! Administrēju Instagram un X kontus @biblioteka_lv un piedalos satura veidošanā BAC FB kontā – par to, kas attiecas uz Bibliotēku portālu. 2023. gada sākumā izveidoju tīmekļvietni www.literaturascelvedis.lv, esmu tās administratore un pārraugu arī “Literatūras ceļveža” Instagram kontu @literaturascelvedis.
Kāds ir bijis tavs ceļš līdz darbam LNB?
Līkumots! Taču visas gūtās iemaņas patlaban ļoti noder darbā un ir veidojušas mani kā profesionāli. Izglītību ieguvu “filozofos”. Pirmā nopietnā darba vieta bija izdevniecība “Neputns”, kur strādāju žurnālos “Studija” un “Dizaina Studija”. Ar dizainu saistīti vairāki mani darba gadi, esmu līdzdarbojusies arī Dizaina informācijas centra aktivitātēs, palīdzējusi veidot dizaina nedēļas, veidojusi tām veltītu pielikumu avīzē “Diena”. Esmu pat kādu laiku rakstījusi scenārijus interjera pārvērtību šovā televīzijā. Kas tik nav darīts! Pēcāk “līdz ausīm” iekritu mākslas pasaulē, kas laikam bija nenovēršami, jo esmu dzimusi un augusi mākslinieku ģimenē: vairākus gadus biju mākslas un kultūras portāla Arterritory.com redaktore, biju klāt pie tā dzimšanas no skicēm uz papīra līdz gatavam medijam. Pateicoties darbam Arterritory.com, esmu izbraukājusi Eiropu, aiz piedurknes ķerot slavenus māksliniekus intervijām, apmeklējot mākslas biennāles. Pēc tam piekusu, pārcēlos ar ģimeni uz Jūrmalu un paņēmu pamatīgu pauzi, audzinot divus dēlus un trīs kaķus. Lai padomātu par to, kas interesē tieši mani, neņemot vērā dzimtas saknes vai pirmo darba vietu secīgo ķēdīti, kas reizēm var vāveres riteņa apātijā aizvest līdz pat pensijai, tā arī nesameklējot sevi! Lēnāka un rāmāka laika plūdumā sāku atminēties, kas man paticis kopš bērnības un vienmēr dzīvē bijis sirdī klātesošs: grāmatas, bibliotēkas, grāmatnīcas. Veselīgās pauzes gados izveidoju pati savu privāto bibliotēku tepat mājās – bez profesionālas izpratnes par to, kā tas būtu jādara, bet neprātīgi mīlot grāmatas un grāmatu cilvēkus un gūstot neticamu atsaucību no visas pasaules, ne tikai tuvējās apkārtnes pensionētiem jūrniekiem. Nu jau piecus gadus man ir mana mazā Jūras bibliotēka, bez kuras, iespējams, nebūtu nonākusi Nacionālajā bibliotēkā. Esmu pateicīga vadībai par uzticību, dodot man iespēju ne vien te strādāt, bet arī darba gaitā apgūt nozares audumu. Paldies par gada balvu “Vilciņš” pērnā gada izskaņā!
Atklāj kaut ko par sevi! Hobiji, intereses, aizraušanās?
Jūra un Jūras bibliotēka ir mainījušas manu dzīvi, atvērušas pasauli un aizņem lielu daļu manas sirds, prāta un laika. Man patīk iet uz jūru, būt pie jūras, peldēt jūrā, lasīt par jūru, domāt par jūru un tās valdzinājuma spēku. Arī dzīve vecā koka mājiņā var tikt uztverta par hobiju, jo darbs un rūpes ir nebeidzamas, māca izskaust perfekcionismu un ar mīlestību ļauties nepilnībām. Bet lielāko daļu brīvā laika šobrīd aizņem mūsu borderkollijs Nemo ar pasaulē skaistākajām acīm, kažoku un degungalu. Tā kā kaķu skaits ar gadiem sarucis līdz vienam vecam runcim, pagājušajā vasarā piepildīju ilgi lolotu sapni par savu pirmo suni. Nemo šobrīd ir pusaudzis, ar kuru kopā apgūstam pacietību un kurš man parāda ierasto upmalu, pļavu, tuvējo mežu un attālo pludmali pavisam citā gaismā. Ar Nemo secīgi ejam vairākās skolās, lai ķepu ķepā reiz īstenotu Jūras bibliotēkas sapņus, tāpēc pirkt arvien jaunas klades arī šobrīd ir hobijs.
LNB “Gaismas pils” ēkai šogad aprit 10 gadi. Kādas ir Tavas pirmās atmiņas par to?
Manas attiecības ar LNB ēku ir ne vien profesionālas, bet arī personiskas, jo mans vectētiņš, arhitekts Modris Ģelzis, piedalījās ēkas projekta īstenošanā, lai gan pašu atklāšanu diemžēl nepieredzēja. Unikālo Grāmatu ķēdi skatījos TV, apbrīnojot salā stāvošos sirsnīgos cilvēkus, ieskaitot manu vecmāmiņu, Modra Ģelža atraitni, kura kadrā bija redzama milzīgā un siltā kažokā, kas mani nomierināja. Varbūt likumsakarīgi, ka telefona zvanu 2022. gada vasarā, ka esmu pieņemta darbā LNB, saņēmu, stāvot Modra Ģelža vasarnīcas dārzā, ziedošu rozā rododendru kupenu ieskauta. Tos savulaik vectētiņš stādīja, kopa, tālab uztvēru to kā sveicienu no mākoņa maliņas. Katra reize, kad esmu LNB, man ir svētki.
Kādos gadījumos vērsties tieši pie tevis?
Sūtiet man ziņas, kas varētu interesēt bibliotekārus visā Latvijā. Rakstiet, ja esiet braukuši pieredzes apmaiņā pa pasauli un gribētu pastāstīt par to arī citiem. Rakstiet, ja pamaniet kādu burtu kļūdu portālā! Tikai kopā varam pilnveidot gan nozari, gan portālu. Uzrakstiet arī, ja ir idejas rakstiem un intervijām. Uzklausīšu un iespēju robežās īstenošu. Rakstiet anna.iltnere@lnb.lv vai portals@lnb.lv.
Novēlējums bibliotekāriem!
Novēlu iegūt vērtīgu ikdienas rituālu – pie tējas vai kafijas atvērt www.biblioteka.lv un palasīt. Bibliotēku portāls tiek veidots tikai un vienīgi jums, bibliotekāri, lai palīdzētu darbā, lai iedvesmotu un informētu.
Lasiet arī:
#EsEsmuBAC: medijpratības nozares eksperts Emīls Rotgalvis
#EsEsmuBAC: bibliotēku nozares speciāliste Anda Saldovere
#EsEsmuBAC: nozares speciāliste darbā ar bērniem un jauniešiem Madara Vīlipa
#EsEsmuBAC: Bibliotēku attīstības centra vadītāja Evija Vjatere
#EsEsmuBAC: nozaru informācijas eskperte Elita Vīksna
#EsEsmuBAC: statistikas datu analīzes eksperte Diāna Rudzīte
#EsEsmuBAC: bibliotēku attīstības eksperte Ilze Kļaviņa
#EsEsmuBAC: galvenā bibliotekāre Solvita Ozola
Interviju sagatavoja:
Latvijas Nacionālās bibliotēkas
Attīstības departamenta
Bibliotēku attīstības centrs