Mācību programma

Kursa mācības notika Rosmarine biznesa centrā, Europass Teacher Academy telpās Prāgā, Čehijā, laika posmā no 2024. gada 21. jūlija līdz 28. jūlijam. Kursu vadīja Carmine Rodi Falanga – pasniedzējs ar vairāk nekā 20 gadu pieredzi Erasmus+ mācību programmās. Sešu dienu ilgais kurss piedāvāja ieskatu mākslīgā intelekta (MI) rīku izmantošanā izglītībā, tostarp dažādas praktiskas aktivitātes, diskusijas un grupu darbus.

Mācību programma sākās ar ekskursiju pa Prāgu gida pavadībā, kurā iepazinām pilsētas vēsturi un vietējo kultūru. Grupā bija 20 dalībnieku no dažādām valstīm, tostarp Kipras, Grieķijas, Spānijas un Vācijas. Sākumā iepazinām viens otru, izmantojot, piemēram, ledlauzi “Cilvēku Bingo”, kurā Chat GPT rīks palīdzēja radīt jautājumus, kas veicināja saziņu. Jāpiebilst, ka mācību grupā bija fantastiski, atvērti, draudzīgi un radoši pasniedzēji no lielākās daļas Eiropas valstu.

Tika apskatītas mākslīgā intelekta ētiskās problēmas, kā arī analizējām tā lietošanas priekšrocības un trūkumus. Diskutējām par privātuma jautājumiem, drošības riskiem un MI rīku izmantošanu mācību procesos, īpaši pievēršot uzmanību tam, kā šie rīki var ietekmēt izglītojamo kritisko domāšanu.

Pēc diskusijām sekoja praktiskas aktivitātes, kurās iepazinām dažādus MI rīkus un to pielietojumu. Izmantojot Crayon, ģenerējām attēlus, kas ilustrēja mūsu pieredzi Prāgā. Šis rīks palīdzēja izprast, kā precīzs apraksts un instrukcijas ietekmē attēlu kvalitāti. Vēlāk veidojām intervijas un stāstus ar Chat GPT, kurš ļāva radīt dinamiskus tekstus, kas var noderēt gan skolotājiem, gan skolēniem dažādu mācību aktivitāšu veidošanā.

Izmantojot Kahoot, radījām interaktīvus testus un viktorīnas, kas palīdzēja mums pārbaudīt iegūtās zināšanas jautrā un saistošā veidā. Šī platforma ir lielisks līdzeklis, lai iesaistītu dalībniekus, gan bērnus, gan pieaugušos, ar spēles elementiem balstītiem testiem un viktorīnām. Papildus izmēģinājām Suno, rīku, kas ļauj veidot audio saturu, ģenerējot balsis un skaņas efektiem līdzīgus materiālus, kas var noderēt mācību video un prezentāciju veidošanā.

Strādājot ar Canva, veidojām vizuālus stāstus un mācību materiālus, apvienojot MI ģenerētus attēlus ar izglītojošiem tekstiem. Tas ļāva mums apgūt, kā dažādi MI rīki var tikt integrēti gan vizuālā materiāla, gan tekstuālo uzdevumu izstrādē, radot saistošas un mūsdienīgas mācību aktivitātes.

Secinājumi

Mācību brauciens uz Prāgu sniedza vērtīgas atziņas par MI rīku potenciālu izglītībā. Mēs sapratām, ka mākslīgais intelekts var būt efektīvs palīgs mācību procesā, un tā lietošana var ievērojami atvieglot gan skolotāju, gan skolēnu darbu. Taču vienlaikus ir jāņem vērā MI straujā attīstība, kas prasa kritisku domāšanu un izpratni par to, kā šos rīkus droši un atbildīgi izmantot.

Lai arī MI attīstība dažkārt šķiet biedējoša, mēs secinājām, ka ar atbilstošām zināšanām MI var kļūt par neatņemamu izglītības sastāvdaļu. Iegūtās zināšanas un pieredze palīdzēs mums papildināt esošās programmas un izstrādāt jaunus kursus, kas orientēti uz MI rīku integrēšanu mācību procesā. Mēs apzināmies, ka MI izglītības programmas būtu jāiekļauj ne tikai bibliotēkās, bet arī plašāk, lai atbalstītu digitālās prasmes un kritisko domāšanu sabiedrībā.

Erasmus+ mobilitātes projekts sniedza unikālu iespēju apgūt jaunas tehnoloģijas un iepazīties ar citu valstu pieredzi, kas ļaus mums vēl efektīvāk veidot izglītības programmas Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

Ilustrācijas autore: Laura Lukeviča @lauracmyk

Visi foto no Erasmus+ brauciena dalībnieču personīgā arhīva.

Tekstu sagatavoja:
Dina Sproģe
LNB Periodikas nodaļas vadītāja
Agnese Ivanova
LNB Datu un zināšanu pārvaldības nodaļas galvenā bibliotekāre
Rita Legzdaine
LNB Datu un zināšanu pārvaldības nodaļas UDK eksperte
…un Chat GPT 😊