Projekta tēma “Bibliotēkas, kopienas un demokrātija” aicina risināt dažādas problēmas, ar kurām saskaras Eiropa, piemēram, sociālā izolācija, nevienlīdzība, dezinformācija un klimata krīze, izmantojot kopienu virzītas vietējās pārmaiņas, ko veicina bibliotēkas visā Eiropā. Atklātajā konkursā bibliotēkas un to kopienas tika aicinātas piedāvāt radošus risinājumus, kas veicinātu demokrātisku līdzdalību un sociālo un vides labklājību. Kopumā tika saņemti 126 pieteikumi no 28 valstīm, tādējādi šī bija plašākā pieteikumu iesniegšanas kārta kopš programmas izveides 2020. gadā.

 

2024. gads iezīmē arī programmas ģeogrāfisko paplašināšanos, aptverot 10 jaunas valstis, tostarp Īriju, Gruziju, Rumāniju, Zviedriju un Horvātiju. Izvēlēto projektu piemēri ietver garīgās veselības pakalpojumu pieejamības stigmatizācijas izskaušanu, atbalstu vardarbībā cietušām sievietēm, resursu nodrošināšanu marginalizētām kopienām, risinot parādu problēmu, bibliotēku pārveidošanu par klimata dārziem karstuma viļņu laikā, zemas vēlētāju aktivitātes novēršanu jauniešu vidū, atbalstu Ukrainas ģimenēm, kas kara laikā piedzīvojušas traumas, bēgļu iekļaušanu un daudz ko citu.

Liepājas Centrālā zinātniskā bibliotēka sadarbībā ar Liepājas Neredzīgo biedrību īsteno projektu “Atklāj pasauli ar citām maņām”. Izaicinājums – Liepājas bibliotēku tīklā integrēt pakalpojumus neredzīgo un vājredzīgo kopienai. Mērķis – uzlabot šādu pakalpojumu pieejamību un vairot sabiedrības izpratni par cilvēku ar redzes traucējumiem vajadzībām. Risinājums – ar iekļaujošu pasākumu un dažādu kampaņu palīdzību ir vairota izpratne, radot vēl pieejamāku vidi un saprotošāku kopienu.

Dienvidrietumu bibliotēkas vadītāja Ilze Kārkliņa un bibliotēkas “LIBRIS” vecākā bibliotekāre Diāna Zuļģe stāsta par projekta norisi un ieguvumiem bibliotēkai un kopienai.

Ilze Kārkliņa:

“Piedaloties “Eiropas izaicinājuma” projektā, Liepājas Centrālā zinātniskā bibliotēka pievienojās unikālam, augošam Eiropas bibliotēku tīklam, kas sadarbojas, lai veicinātu demokrātisko līdzdalību, sociālo un vides labklājību, izmantojot iedzīvotāju virzītas vietējās pārmaiņas.

“Eiropas izaicinājuma” tiešsaistes un klātienes semināros iespējams uzzināt citu Eiropas valstu bibliotēku pozitīvos risinājumus, dažāda veida pieredzi arī mūs (gan bibliotēku, gan kopienu – Liepājas Neredzīgo biedrību) interesējošos jautājumos – piemēram, par cilvēkiem ar redzes traucējumiem piemērotu tehnoloģiju lietošanu bibliotēkās, vides pieejamību, universālo dizainu un pielāgoto literatūru. Uzzinājām par aktuālajām problēmām un to risinājumiem citās Eiropas bibliotēkās.

Liepājas Neredzīgo biedrības, Dienvidrietumu bibliotēkas un tiflotehnikas palīglīdzekļu nodrošinātāja un ražotāja “Exceed” realizētajos semināros pilsētas bibliotekāri ir ieguvuši vai papildinājuši zināšanas par nepieciešamo emocionālo inteliģenci, aktuālajām tehnoloģijām, universālo dizainu, pielāgoto literatūru un citām praktiskām, noderīgām lietām, lai varētu veiksmīgāk apkalpot lasītājus ar redzes traucējumiem un citu invaliditāti, virzoties uz aizvien iekļaujošāku sabiedrības modeli. Piemēram, Valtera bibliotēka sākusi piedāvāt pielāgoto literatūru saviem lasītājiem ar redzes traucējumiem. Notikusi grāmatu lasītāju klubiņa “Grāmatēži” un Audioliteratūras pulciņa tikšanās.

“Eiropas izaicinājuma” projekta ietvaros piešķirtā finansējuma rezultātā trīs Liepājas bibliotēkās piedāvā jaunu pakalpojumu cilvēkiem ar redzes traucējumiem – teksta lasītāju BRUNO. Ar šīs ierīces palīdzību iespējams drukātu materiālu, piemēram, grāmatas, dokumentus un žurnālus pārvērst audio formātā un tos klausīties. Dienvidrietumu bibliotēkā ar šo ierīci tiek iepazīstināti bibliotēkas lietotāji ar redzes traucējumiem. Līdz šim teksta lasītājs izmantots mācību nolūkos klausoties grāmatas par Liepājas vēsturi, audioliteratūras pulciņa tikšanās reizēs, rakstus no drukātiem preses izdevumiem klausoties audio formātā.

Šovasar aicinājām bibliotēkas lietotājus izmēģināt projekta ietvaros iegādātās taktilās galda spēles. Jūnijā Dienvidrietumu bibliotēka galda spēļu cienītājiem piedāvāja taktilo galda spēļu pēcpusdienas “Spēlē ar bibliotekāri vai nāc ar draugu!”, bet jūlijā un augustā spēles lieto bērnu vasaras nometņu dalībnieki. Lietojot acu aizsegus, bērni var mēģināt sajust apkārtni vai spēlēt taktilās galda spēles. Šādi veicinām jaunajā paaudzē izpratni par dažādo mums līdzās. Taktilās galda spēles izmēģinātas arī citās pilsētas bibliotēkās.

Aktualizēts jautājums par to, kādai vajadzētu būt mūsdienīgai publiskajai telpai (bibliotēkai) un pakalpojumiem iedzīvotājiem (kopienai).”

Diāna Zuļģe:

“Dalība projektā ir bijusi lieliska iespēja, lai komunicētu ar kolēģiem visā Eiropā un saprastu, ka daudzas no problēmām, ar ko saskaramies, ir universālas. Tas dod arī cerības apziņu, ka, kopā strādājot, varam mainīt sabiedrības procesus – kaut vai vietējā mērogā. Bibliotēkas, lielas vai mazas, ir kultūras un sabiedrības centri, kas spēj izdarīt daudz. Dzirdot par kolēģu paveikto, jūtamies ļoti iedvesmoti.

Mūsu projekta iecere par cilvēku ar redzes traucējumiem integrāciju un jauno pakalpojumu izmantošanu ir ilgtermiņa process. Ar “Eiropas izaicinājuma” noslēgumu nekas vēl nebeigsies. Aktīvi turpināsim darbu ar bērniem, kas ir ļoti atsaucīga mērķauditorija. Viņi ir zinātkāri, viegli pieņem jauno un nezināmo un ir patiesi ieinteresēti, kad stāstām par braila rakstu un universālo dizainu. Kopīgi spēlējam spēles, kuras viegli var izmantot cilvēki ar redzes traucējumiem. Tas bērniem liekas ļoti saistoši. Arī mums šis ir izpētes process. Mācāmies daudz jauna, jo darbs ar neredzīgajiem un vājredzīgajiem līdz šim nav bijusi mūsu prioritāte. Esam apguvuši jaunas tehnoloģijas un darba metodes, kas noder ne tikai darbā ar neredzīgajiem, bet visiem lietotājiem.”

Kuldīgas Galvenā bibliotēka kopā ar Kurzemes NVO centru īsteno projektu “Demokrātija un iekļaušanās bibliotēkā”. Izaicinājums – Latvijas sabiedrībā akūtas problēmzonas ir iekļaujoša sabiedrība, aktīvi pilsoņi un izpratne par sensitīvām tēmām. Mērķis – runāt par šiem jautājumiem ar skolu un vietējo nevalstisko organizāciju starpniecību. Risinājums – tiek rīkota diskusiju sērija par demokrātiju un iekļaujošu sabiedrību, pieaicinot vieslektorus un aicinot kopienu aktīvi iesaistīties; tiek izveidota interaktīva spēle par demokrātiju un literatūru, padarot bibliotēku par iekļaujošu vidi un demokrātisku aktivitāšu centru.

Bibliotēkas sabiedrisko attiecību vadītāja un “Eiropas izaicinājuma” projekta vadītāja Itija Vespere stāsta par projekta norisi un ieguvumiem kopienai un bibliotēkai:

“Projekts “Demokrātija un iekļaušanās bibliotēkā”, kas tapa “Eiropas izaicinājuma” ietvaros, ir sniedzis būtiskus ieguvumus gan Kuldīgas Galvenajai bibliotēkai, gan vietējai kopienai. Bibliotēka publiski ir kļuvusi par vietu, kur dažādi viedokļi sastopas un tiek piedāvāta droša vide diskusijām par sabiedrībā svarīgiem, bet ne vienmēr plaši apspriestiem tematiem. Bibliotēka ir nostiprinājusi savu lomu kā kopienas centrs, piedāvājot platformu sarunām, kas ir it īpaši svarīgi mainīgajos apstākļos un mūsdienu informācijas bagātajā vidē. Projekts sniedza arī iespēju aicināt uz bibliotēku valsts līmeņa ekspertus no dažādām nozarēm, kuri vadīja jēgpilnas diskusijas un bagātināja mūsu izpratni par sarežģītajiem jautājumiem.

Kopiena projekta rezultātā ir guvusi dziļāku un atvērtāku izpratni par aktuāliem sociāliem jautājumiem un veicinājusi saliedētību, kas stiprina atbalsta un sapratnes kultūru, ko turpmāk pēc pozitīvās pieredzes ikviens, kurš piedalījās projektā, to var pārnest uz savu profesionālo un privāto dzīvi. Projekts mudināja cilvēkus iziet no komforta zonas un iepazīt dažādus viedokļus, tas ir raisījis pārdomas un, iespējams, mainījis dažus uzskatus, radot ķēdes reakciju, kas veicināja vēl dziļāku iesaistīšanos un empātiju kopienā.

Projekta ietvaros tika izstrādāta arī īpaša citātu spēle “Literatūras iedvesmotas sarunas par sabiedrībā aktuālo”. Šajā spēlē iekļauti citāti par tēmām, kas ir svarīgas gan sabiedrībai, gan katram indivīdam personīgi. Tēmas tika izvēlētas, balstoties uz šī gada pavasarī veiktu aptauju Kuldīgas Galvenajā bibliotēkā, kuras rezultāti atklāja aktuālākās tēmas: vientulība, mācīšanās un izglītība, LGBT+, dzimumu līdztiesība un sociālā iekļaušana. Par šīm tēmām ikviens varēja iesūtīt grāmatu citātus, kas, apkopoti un papildināti ar jautājumiem, pārtapa galda un sarunu spēlē. Izmantojot šo spēli, arī turpmāk būs iespēja veicināt atvērtāku diskusiju starp dažādiem kopienu pārstāvjiem, skolās, darba kolektīvos u.c., un tā ir pieejama izmantošanai Kuldīgas Galvenajā bibliotēkā.

Kopumā projekts ir pozitīvi novērtēts kopienā, radot impulsu turpināt nodrošināt šāda veida sarunas un diskusijas par ne vienmēr ērtiem, bet sabiedrībā ļoti aktuāliem jautājumiem, papildus piedāvājot arī drošus un uzticamus informācijas avotus, kā arī literāro atbalstu dažādu tēmu izzināšanai. Projekts ļāva ikvienam dalībniekam iegūt plašāku izpratni par sociālajiem un citiem procesiem, ārpus personīgajiem un kultūras aizspriedumiem, mediju konstruētā viedokļa vai šaura informācijas avotu loka.”

theeuropechallenge.eu

Informāciju apkopoja:
Anna Iltnere
Latvijas Bibliotēku portāla redaktore
Bibliotēku attīstības centrs
Attīstības departaments
Latvijas Nacionālā bibliotēka
anna.iltnere@lnb.lv