Eiropas bibliotekāri pulcējas Rīgā
No 7. līdz 9. aprīlim Rīgā pulcēsies Bibliotēku, informācijas un dokumentācijas asociāciju Eiropas biroja (EBLIDA) biedri – asociāciju un bibliotēku vadītāji, eksperti un politikas veidotāji, lai tiktos ikgadējā ģenerālasamblejā un dalītos aktualitātēs konferencē. EBLIDA gadskārtējā konference 8. aprīlī notiks Latvijas Nacionālajā bibliotēkā un tiks veltīta tēmai “Spēks un noturība: Grāmatas un lasīšana mākslīgā intelekta laikmetā”.

10. un 11. aprīlī nozīmīgas sarunas par bibliotēku nākotni Eiropā turpināsies, jo Rīgā pulcēsies arī Eiropas Komisijas Atvērtās koordinācijas metodes (AKM) dalībvalstu ekspertu grupa “Tiltu veidošana: stiprināt bibliotēku daudzveidīgo lomu kā kultūras, prasmju un Eiropas vērtību izplatītājām”. AKM grupas veiktais darbs un sagatavotais ziņojums, kas nāks klajā 2025. gada laikā, būs nozīmīgs bibliotēku jomā nākotnes attīstībai Eiropas mērogā, tai skaitā Eiropas struktūrfondu finansējuma piesaistē.
EBLIDA ir neatkarīga Eiropas bibliotēku, informācijas, dokumentācijas un arhīvu asociāciju un institūciju organizācija, kas apvieno 120 biedrus no 32 Eiropas valstīm, pārstāvot 65 000 bibliotēku Eiropā. Galvenās EBLIDA darbības jomas ir saistītas ar Eiropas bibliotēku likumdošanu, t. sk. autortiesībām un licencēšanu, bibliotēku ietekmi sabiedrībā un ilgtspējīgas attīstības mērķiem. EBLIDA iestājas par brīvu piekļuvi informācijai digitālajā laikmetā un veicina bibliotēku un arhīvu lomu vienlīdzīgas, demokrātiskas un ilgtspējīgas sabiedrības attīstībā.
Šī gada EBLIDA konference “Spēks un noturība: Grāmatas un lasīšana mākslīgā intelekta laikmetā” ir īpaša, jo iezīmēs atgriešanos Rīgā pēc 10 gadiem un arī tāpēc, ka noritēs Latvijas valsts mēroga svinību ietvaros – 2025. gadā tiks sumināti 500 gadi kopš pirmās iespiestās grāmatas latviešu valodā. Tas bija vēsturisks pagrieziena punkts gan valstij, gan Eiropai kopumā un izraisīja viļņveida efektu, nostiprinot latviešu valodu, nacionālo identitāti un galu galā arī valstiskumu. Stāsts par latviešu grāmatu apliecina rakstītā vārda spēku un noturību cauri gadsimtiem līdz pat mūsdienām, kad tehnoloģiju attīstība un jaunie mediju patēriņa modeļi liecina, ka 21. gadsimts grāmatām un lasīšanai būs izaicinājumu pilns.
Bibliotēkām un bibliotēku asociācijām, kuras vieno EBLIDA, ir rūpīgi jāseko aktualitātēm un jāprot pielāgoties, vienlaikus saglabājot bibliotēkas galveno misiju – aizstāvēt un nodrošināt sabiedrības tiesības brīvi piekļūt informācijai, zināšanām un kultūrai. Tādēļ 33. gadskārtējā EBLIDA konference pulcēs ekspertus un praktiķus, lai diskutētu par to, kā mākslīgais intelekts un citi tehnoloģiju sasniegumi ietekmē grāmatu un lasīšanas pasauli un kā bibliotēkas var izmantot šīs tehnoloģijas savā labā, lai turpinātu pildīt savu mūžseno misiju.
Konference sagaida divus galvenos runātājus, lai izceltu būtisko tēmā – Kasparu Kauliņu (SIA Tilde starptautiskās biznesa attīstības direktora vadītāju, Latvija), kurš uzdod provokatīvu jautājumu – vai mākslīgais intelekts aizvietos bibliotēkas un bibliotekārus? Otrs eksperts būs Jeppe Morčs (no Saga Publishing, Dānija), kurš pievērsīsies izdevējdarbībai mākslīgā intelekta laikmetā un sadarbībai ar bibliotēkām. Konferences laikā paralēlās sesijās eksperti diskutēs par bibliotēku aizstāvību mūsdienu politiskajā ainavā un izaicinājumos, lasīšanas veicināšanas nozīmību mūsdienu sabiedrībā, tehnoloģiju ietekmi un sadarbību inovācijām bibliotēkās.
Konferenci organizē EBLIDA, Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar Latvijas Bibliotekāru biedrību.
Starptautiskie sadarbības partneri ir PUBLIC LIBRARIES 2030 un NAPLE Forum – National Authorities on Public Libraries in Europe. Visi pasākumi notiek Rīgā, jo Latvijas Nacionālās bibliotēkas pārstāvji darbojas gan EBLIDA izpildkomitejā, gan AKM grupā.
Apmeklējiet konferences tīmekļa vietni, lai iegūtu plašāku informāciju.
Informāciju sagatavoja:
Katrīna Kukaine
Latvijas Nacionālās bibliotēkas
Attīstības departamenta direktore
katrina.kukaine@lnb.lv