Fiziķa Vilhelma Konrāda Rentgena (Wilhelm Conrad Röntgen) uzņemtie agrīnie rentgenstaru attēli, zinātnes pionieru Marijas un Pjēra Kirī (Marie and Pierre Curie) portreti un fotogrāfijas no 1913. gada Ģentes Pasaules izstādes atrodami līdzās izstādītajām vairāk nekā 600 kultūrvēsturiski nozīmīgām kartēm, vēstulēm, žurnāliem, video un fotogrāfijām.

“Šī virtuālā izstāde atspoguļo agrāko paaudžu cerības un pārliecību”, teica Lēvenas Universitātes (Beļģija) fiziķis un zinātnes vēsturnieks Gērts Vanpīmels (Geert Vanpaemel).

“Tvaika dzinēji un dzelzceļi, elektriskās gaismas un lidmašīnas, telegrāfs, rakstāmmašīna, kinofilmas un plastmasa bija tikai daži no nozīmīgajiem izgudrojumiem šajā unikālajā vēstures brīdī, kad šķita, ka cilvēks spējīgs kontrolēt pasauli un bezgalīgi uzlabot savus dzīves apstākļus. “

Materiālu apkopojušas 21 nacionālā, universitātes un zinātniskā bibliotēka no 17 Eiropas valstīm. Izstāde apvieno tādas tēmas, kā jaunas metodes medicīnā, zināšanu paplašināšanās dabaszinātnēs – šo jauninājumu nozīmīgumu apliecina arī 1895. gadā izveidotā Nobela prēmija.

Katram objektam ir pievienota kuratora sagatavota informācija iesniedzējinstitūcijas valodā un tās tulkojums angļu valodā. Daudzus objektus ir iespējams arī lejupielādēt.

Izstādi var apskatīt: http://www.theeuropeanlibrary.org/tel4/virtual/science

Papildinformācijai, lūdzu, sazinieties ar Aubéry Escande (00 31 [0] 70314 0824;  Aubery.Escande@kb.nl) vai Friedel Grant (00 31 [0] 70314 0689; Friedel.Grant@kb.nl)

Piezīmes redaktoriem:

The European Library ir tīmekļa vietne, kas pētniekiem piedāvā bez maksas meklēt informāciju Eiropas lielākajās nacionālajās un zinātniskajās bibliotēkās. Tā ietver visus Eiropas bibliogrāfiskos ierakstus (kopkatalogs), kā arī 24 miljonus lappuses pilnteksta satura un 10 miljonus digitālo objektu. Reģistrētajiem lietotājiem ir pieejama arī datu kopu lejupielādēšana tālākai pētniecībai un iespēja eksportēt ierakstus uz populārākajām atsauču pārvaldības sistēmām, tādām, kā Mendeley un Zotero.

Bibliotēkas, kas piedalījās virtuālās izstādes tapšanā:

• Vīnes Universitātes bibliotēka
• Šveices Nacionālā bibliotēka
• Cīrihes Centrālā bibliotēka
• Velkoma bibliotēka

Iepriekšējās The European Library paneiropeiskās izstādes:

– Lasošā Eiropa – Eiropas kultūra grāmatās

Piedāvā retu iespēju apskatīt dažus no apslēptajiem literatūras dārgakmeņiem, kas glabājas Eiropas nacionālajās bibliotēkās. Viena no izstādes atbalstītājām ir Nobela balvas literatūrā ieguvēja Elfrīde Jelineka (Elfriede Jelinek).

– Manuskripti un prinči viduslaiku un renesanses Eiropā

Tās ir grāmatas, kas reiz piederēja imperatoriem un karaļiem. Pavisam ir izstādīti 34 nozīmīgākie manuskripti no Karolingu imperatoru, Neapoles Aragones karaļa un Francijas karaļa Čārlza V un viņa ģimenes kolekcijām.