Daugavpils iedzīvotājus muzeja darbinieki ielūdz uz tikšanos trešdien, 30. jūlijā, plkst. 13.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas lasītavā (Rīgas ielā 22A), kur ikviens aicināts pastāstīt par kādu īpašu dziesmu vai ar dziedāšanu saistītu notikumu savā dzīvē. Intervijas notiks nepiespiestā gaisotnē pie kafijas vai tējas tases.

 

Iedzīvotāju stāstus izmantos, veidojot Rakstniecības un mūzikas muzeja ekspozīciju Dziesma, kuru plānots atklāt 2016. gada pavasarī līdz ar rekonstruēto muzeja ēku Rīgā, Pils laukumā 2. Pamatojoties uz dziesmas un dziedāšanas tradīcijas nozīmību Latvijas kultūrā, ekspozīcijaiecerēta kā muzeja dāvana Latvijas Republikas 100 gadu jubilejā. Ekspozīcijas struktūra tiks veidota, Latvijas dziesmu vēsturi stāstot caur mūsdienu cilvēka dzīves ritējumu. Līdzīgi kā Krišjāņa Barona tautasdziesmu kārtojumā, ekspozīcijas ietvaros cilvēks piedzims, augs, izies cauri noteiktai sociālajai pieredzei, ieaugs savas kopienas mantojumā un kļūs jau par nākamās paaudzes bāzi. Līdz ar to šodienas Latvijas iedzīvotāju iesaiste ekspozīcijas izveidē ir ļoti nepieciešama.

 

Dalīties savā pieredzē iespējams dažādos veidos, ne tikai tiekoties ar muzeja darbiniekiem klātienē. Aptauja pieejama internetā. Līdz 30. jūlijam izdrukātas anketas iespējams aizpildīt Latgales Centrālajā bibliotēkā. Ikviens, kuram ir personīgs stāsts par īpašu notikumu, kurā liela nozīme bijusi kādai dziesmai, aicināts arī sazināties ar muzeju (aivars.madris@rmm.lv; 67221956).

 

Ar aptauju un interviju palīdzību centīsimies kopīgi noskaidrot, cik pamatoti ir tādi tradicionāli (arī klišejiski) apgalvojumi kā: latvieši ir dziedātāju tauta; latviešu kori ir Latvijas Nokia; dziesmotā revolūcija ļāva atjaunot Latvijas valstisko neatkarību u. c. Ar dziesmas vēstures interpretācijas starpniecību RMM ekspozīcija sniegs ieskatu ne tikai divu profesionālu mākslas nozaru – rakstniecības un mūzikas –  attīstībā, bet arī veicinās diskusiju par nacionālās identitātes jautājumiem.