Ģimenes grāmatu maiņas punkts “Grāmata pret grāmatu” ir vecāku organizācijas “Mammamuntetiem.lv” biroja telpās Rīgā tikko kā atvērta vieta, kur trīs darbadienas nedēļā – no pirmdienas līdz trešdienai – ir iespējams iemainīt ģimenē izlasīto grāmatu pret jaunu, atnestajai līdzvērtīgu. Grāmatu punktam savus izdevumus ziedojuši jau vairāki izdevēji, piemēram, “Zvaigzne ABC”, “Baltais Valis”, “Neputns”, “Liels un mazs”, “Izdevniecība 29”, AS “Swedbank”, kā arī rakstnieki. Tagad grāmatu atnest (kā arī paņemt vietā citu) var ikviens.

Lai uzzinātu vairāk par vērtīgo iniciatīvu, Latvijas Bibliotēku portāls sazinājās ar vecāku organizācijas “Mammamuntetiem.lv” vadītāju Ingu Akmentiņu-Smildziņu un portāla “Mammamuntetiem.lv” galveno redaktori un rakstnieci Gunitu Krilovu.

Kad un kā radās doma izveidot ģimenes grāmatu maiņas punktu “Grāmata pret grāmatu”?

Inga un Gunita: Mēs, “Mammamuntetiem.lv”, esam vecāku organizācija – pieraduši būt aktīvā komunikācijā ar vecākiem, ģimenes cilvēkiem. Diemžēl pandēmijas laikā nācās pārtraukt mūsu klātienes lekcijas vecākiem, un tās arvien neesam atsākuši. Tāpēc visu šo laiku iekšā dīdījās nemiera gars – nepietiek ar to vien, ka portālam www.mammamuntetiem.lv ir vairāk nekā 200 tūkstošu unikālo lasītāju mēnesī, vajag kaut kā veicināt vecāku plūsmu birojā, klātienē!

Un tad radās doma par grāmatu maiņas punktu – birojā vienmēr ir bijuši grāmatu plaukti pašu vajadzībām, tās ik pa laikam kāds ņēma uz mājām lasīšanai, tad nesa atpakaļ. Kolēģi regulāri mainījās ar grāmatām. Mazo bērnu vecāki laiku pa laikam norādīja, ka bibliotēkās baidās ņemt grāmatas, jo nevar būt droši, ka bērns tām neko nenodarīs. Tā nu mazāk šī doma par grāmatu maiņas punktu lipinājās kopā. Līdz ieraudzījām izsludinātu grantu konkursu Sabiedrības integrācijas fondā – konkursu uzņēmumiem, kas ir saņēmuši ģimenei draudzīga uzņēmuma statusu. Mēs esam šāds uzņēmums, tāpēc pieteicāmies ar grāmatu maiņas punkta ideju – un te tas ir.

Ģimenes grāmatu maiņas punkts
Ģimenes grāmatu maiņas punkts "Grāmata pret grāmatu". Foto no Mammamuntetiem.lv arhīva
Ģimenes grāmatu maiņas punkts
Ģimenes grāmatu maiņas punkts "Grāmata pret grāmatu". Foto no Mammamuntetiem.lv arhīva
Ģimenes grāmatu maiņas punkts
Ģimenes grāmatu maiņas punkts "Grāmata pret grāmatu". Foto no Mammamuntetiem.lv arhīva
Ģimenes grāmatu maiņas punkts
Ģimenes grāmatu maiņas punkts "Grāmata pret grāmatu". Foto no Mammamuntetiem.lv arhīva

Kā tika veidots sākotnējais krājums? Cik un kādas grāmatas patlaban maiņas punkta plauktos ir pieejamas (valodas, vecumu grupas)?

Inga: “Mammamuntetiem.lv” vienmēr ir bijusi lieliska sadarbība ar izdevniecībām – to dāvātie izdevumi ir pamatu pamats. Klāt nāca pašu darbinieku grāmatas. Kad kādam sākām stāstīt par ideju, sajutām lielu atsaucību – vieni no pirmajiem ziedotājiem ar aptuveni 100 grāmatu ziedojumu bija AS Swedbank, dāvājot tādas vērtīgas grāmatas kā Juvāla Noasa Harari grāmatu “Sapiensi. Cilvēces īsā vēsture”, Arņa Rītupa “Sarunas ar filozofiem” un citas, kā arī izdevniecība “Zvaigzne ABC”. Nu jau grāmatas ir ziedojuši arī daudzi citi izdevēji, piemēram, “Baltais Valis”, “Neputns”, “Liels un mazs”, “Izdevniecība 29”. Grāmatu maiņas punkta atvēršanas dienā grāmatas ziedoja arī rakstnieces Inga Grencberga, Ramona Indriksone, Daina Ozoliņa un mūsu pašu Gunita Krilova, kura vienlaikus ir arī ģimenes portāla “Mammamuntetiem.lv” galvenā redaktore.

Šobrīd maiņas punktā pieejamas vairāk nekā 700 grāmatas, pārsvarā latviešu valodā, bet ir arī grāmatas krievu un angļu valodās. Grāmatu tēmu loks ir ļoti plašs, turklāt visām vecuma grupām – šeit sev ko tīkamu atradīs ne vien mammas un tēti, bet arī bērni un vecvecāki. Tāpat šeit vecāki bez maksas var paņemt vecāku organizācijas “Mammamuntetiem.lv” izdotos žurnālus “Zīdainis”, “Bērnudārznieks” un “Skolēns” – lai tos saņemtu, pretī neviens izdevums gan nav jānes.

Kādi ir nosacījumi, lai ģimene varētu atnākt un aizņemties grāmatu?

Inga un Gunita: Pirmais – atnestajai grāmatai ir jābūt lasīšanas kārtībā; tādai, ko ir patīkami paņemt rokās. Otrais – aicinām nenest mācību grāmatas vai ideoloģiski novecojušas grāmatas. Trešais – no maiņas punkta paņemto grāmatu pēc izlasīšanas obligāti nav jānes mums atpakaļ; to drīkst paturēt. Bieži vien mums jautā – vai drīkst atnest, piemēram, piecas, bet paņemt tikai vienu grāmatu? Jā, drīkst! Bet galvenais, lai grāmatas ir foršas. Kā, atzinīgi novērtēdams, teica viens no mūsu pirmajiem apmeklētājiem – kāds literatūras zinātnieks – pie jums nav makulatūras, un tas ir patīkami. Šo vēlamies saglabāt.

“Grāmata pret grāmatu” pastāv jau dažas dienas. Kas šajā īsajā laikā ir bijis lielākais prieks, gandarījums vai varbūt pārsteigums?

Inga un Gunita: Mēs zinājām, ka cilvēkiem gribas lasīt, taču negaidījām, ka atsaucība uzreiz būs tik liela! Pie mums ierodas dažāda vecuma lasītāji, nesot ļoti dažādu literatūru, un katrs no viņiem saka lielu paldies – par to, ka vienmēr šeit sev var ko atrast, jo grāmatas ir labas, turklāt daudzas ir salīdzinoši nesen izdotas.

Kā jūs vērtējat iespējas ģimenēm ar bērniem Latvijas bibliotēkās pavadīt laiku?

Inga un Gunita: Mēs paši esam viesojušies daudzās bibliotēkās gan Rīgā, gan visā Latvijā, un ir gandarījums par to, cik tās ir skaistas, mūsdienīgas un veidotas tā, lai gribētos tur uzkavēties ilgāk. Vienīgi grūti ar mazāku bērnu ievērot klusumu – bērnam gribas skaļāk runāties, pašam nolikt grāmatas plauktā, paņemt.

Vai, jūsuprāt, mīlestību uz grāmatām var iemācīt?

Inga: Esmu lasījusi pētījumus par grāmatu lasīšanas paradumiem ģimenē un kā tie ietekmē vai neietekmē bērnus (piemēram, vairāku autoru sarakstīts “Pētījums par Latvijas iedzīvotāju grāmatu lasīšanas paradumiem”, kuru 2018. gadā izdeva Latvijas Grāmatizdevēju asociācija). Viennozīmīgas atbildes, ka mīlestību uz grāmatām iemācās ģimenē, tajā nebija – arī ģimenēs, kurās vecāki nelasa, itin bieži izaug īsteni grāmatu mīļi. Tajā pašā laikā, pētījumos ir pierādīta mājās esošo grāmatu labvēlīgā ietekme uz bērnu – jā, patiesi, pietiek ar to vien, ka mājās grāmatplauktos stāv vismaz 20 grāmatas (bet ideālais skaits ir vismaz 500!), lai tās atstātu pozitīvu ietekmi uz bērnu. Piemēram, uz viņa interesi par grāmatām, pat uz nākotnes izglītību, karjeru u.c. ar zināšanām saistītiem sasniegumiem. Ir pat šāds secinājums – bērna nākotnes izglītības līmeni precīzāk paredz nevis vecāku izglītības līmenis, bet gan grāmatu skaits mājās.

Vecāku organizācijas “Mammamuntetiem.lv” vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa. Foto no Mammauntetiem.lv arhīva
Vecāku organizācijas “Mammamuntetiem.lv” vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa. Foto no Mammauntetiem.lv arhīva
Rakstniece un ģimenes portāla Mammamuntetiem.lv galvenā redaktore Gunita Krilova. Foto no Mammauntetiem.lv arhīva
Rakstniece un ģimenes portāla Mammamuntetiem.lv galvenā redaktore Gunita Krilova. Foto no Mammauntetiem.lv arhīva

Kura ir jūsu mīļākā bērnības grāmata?

Gunita: Man ļoti patika pasakas. Mīļākā bērnības pasaka ir Vilhelma Haufa pasaka “Punduris Gardeguns”.

Inga: Es arī lasīju daudz pasaku – latviešu tautas pasakas, cittautu pasakas, Annas Sakses “Pasakas par ziediem”, Imanta Ziedoņa “Krāsainās pasakas”. Viena konkrēta atmiņā kā mīļākā nav iespiedusies, taču es ieteiktu vecākiem saviem bērniem, gaidot Tēva dienu (Latvijā to atzīmē septembra otrajā svētdienā), izlasīt Astridas Lindgrenas “Ronja Laupītāja meita”. Manuprāt, ļoti vērtīga grāmata par tētu un bērnu attiecību veidošanu.

Vai šāda maiņas punkta izveide ir sarežģīts vai viegls uzdevums? Kādu padomu jūs dotu tiem, kas vēlas īstenot ko līdzīgu?

Inga un Gunita: Ja idejai tic un tā šķiet svarīga, to īstenot nav grūti – gluži tāpat, kā tas ir ar visām citām idejām.

Bibliotēku portāls turpina sadarbību ar vairākiem Latvijas ilustratoriem, kuru darbus publicēsim portāla Instagram kontā @biblioteka_lv. Intervijas ilustrācijas autore ir māksliniece Laura Lukeviča, kuru iedvesmo laikabiedri, asprātības, nejaušības, cepures un svītraini džemperi. @lauracmyk

Grāmatu maiņas punkta adrese: “Mammamuntetiem.lv” birojs Rīgā, Brīvības ielā 40 (pagalma ēkā), darba laiks ir no pirmdienas līdz trešdienai – no plkst. 9.00 līdz 16.00.

www.mammamuntetiem.lv

 

Interviju sagatavoja:
Anna Iltnere
Bibliotēku portāla redaktore
Bibliotēku attīstības centrs

Latvijas Nacionālā bibliotēka
portals@lnb.lv