Kā raksta UNESCO, MIL CLICKS (saīsinājums no Media and Information Literacy: Critical-thinking, Creativity, Literacy, Intercultural, Citizenship, Knowledge and Sustainability jeb “Mediju un informācijas pratība: kritiskā domāšana, radošums, lasītprasme, starpkultūra, pilsoniskā līdzdalība, zināšanas un ilgtspēja”) ir veids, kā pilnveidot mediju un informācijas pratību paralēli ikdienas sērfošanai internetā. UNESCO MIL CLICKS veido konti trīs sociālo tīklu platformās: Facebook, Twitter un Instagram, kuros regulāri tiek rakstīts par jaunākajām UNESCO medijpratības un informācijpratības iniciatīvām un resursiem. Platformas kalpo arī, lai ikviens varētu sekot līdzi medijpratības pasākumiem, piemēram, jauniešu debatēm vai noderīgiem semināriem.

Līdzās noderīgajām sociālo tīklu lapām, MIL CLICKS aicina iepazīties arī ar lietotāja paktu – noderīgu ceļvedi un solījumu, kas pavadīs interneta līkločos. Tam dots nosaukums Review jeb “Pārbaude”, kas patiesībā ir saīsinājums no sešiem pakta punktiem: Rights jeb tiesības; Education/Economy jeb izglītība un ekonomika; Voice jeb balss; Intercultural dialogue jeb starpkultūru dialogs; Ethics jeb ētika un Wise clicking jeb pārdomāta klikšķināšana.

Seši punkti kalpo kā individuāla pārbaude ikvienam medijpratīgam interneta lietotājam jeb “MIL klikšķinātājam”, lai atgādinātu par:

Tiesībām: Apzinos, ka esmu pasaules pilsonis ar tiesībām un spēju darboties tiešsaistē un ārpus tās. Apzinos, ka maniem ierakstiem var būt gan manāmas, gan neapzinātas sekas, kas var atspoguļoties uz mani pašu un vai uz citu tiesībām. Ir svarīgi domāt kritiski pirms ierakstu veikšanas un dalīšanās ar tiem. Pat ja es pieļaušu kļūdu, es rīkošos ētiski un labošu to.

Izglītību/Ekonomiku: Apzinos, ka esmu daļa no “globāla ciemata” un ekonomikas. Saprotu, ka manu pratību loks ietver arī medijpratību un informācijpratību. Līdz ar to mans dzinulis pēc informācijas, mediju un tehnoloģiju kompetenču pilnveidošanas var dot ieguldījumu miera un ilgtspējības veicināšanā manā valstī, reģionā un pasaulē.

Balsi: Es apņemos dalīties ar savu balsi (lasīt – pieredzi, viedokli) un darboties kā līdzcilvēku izglītotājs medijpratības un informācijpratības pilnveidē. Es tiekšos pēc radošuma un pašizpausmes, kā arī aizstāvēšu to, tādējādi veicinot pozitīvas, uz attīstību vērstas sarunas tiešsaistē un ārpus tās.

Starpkultūru dialogu: Es apzinos, ka pastāv dažādu kultūru un reliģiju uzskati, kā arī citu cilvēku personīgās pārliecības, kas nesaskan ar manām. Es cienu mūsu atšķirības. Es centīšos skatīt lietas arī no citu perspektīvas, pat ja ne vienmēr viņiem piekrītu. Es redzu medijpratību un informācijpratību kā rīku, lai stiprinātu manas un citu cilvēku tiesības veikt pārdomātus lēmumus piedaloties starpkultūru dialogā. Kā medijpratīga un informācijpratīga persona, es veicināšu dialogu, kas neizplata naidu.

Ētiku: Es nedalīšos ar informāciju, kas nav patiesa vai nav balstīta faktos. Es cienu citu privātumu, viņu tiesības tiešsaistes vidē (tostarp viņu intelektuālās tiesības), un es ētiski spriedīšu par saturu, kuru radu un ar kuru dalos. Daloties ar citu radītu saturu, es iekļaušu atsauces un norādīšu tā avotu.

Pārdomātu klikšķināšanu kā sievietēm, tā vīriešiem: Es apzinos, ka informācija, mediji, tehnoloģiskā un komunikatīvā vide skar visu vecumu sievietes un vīriešus vienlīdzīgi. Es apzinos, ka medijpratība un informācijpratība ir rīks, lai veicinātu dzimumu līdztiesību. Es apņemos izmantot manas medijpratības un informācijpratības kompetences, lai uzlabotu visu vecumu sieviešu un vīriešu līdzvērtīgas tiesības tiktāl, cik spēšu. Es apņemos izmantot medijpratības un informācijpratības zināšanas, prasmes un attieksmes, lai izvērtētu tiešsaistē un ārpus tās uzņemto informāciju, kā arī apdomīgi ar to dalītos.

Review ceļvedis var būt labs paraugs, kā soli pa solim ar medijpratību iepazīstināt, piemēram, bērnus. Tas var būt vērtīgs avots diskusijām un radošām pārdomām par to, ar kādiem interneta lietošanas likumiem vai pakta punktiem ikviens varam papildināt jau apskatīto sarakstu.

 

Rakstu sagatavoja:
Emīls Rotgalvis
Medijpratības projektu koordinators
Latvijas Nacionālā bibliotēka / Bibliotēku attīstības centrs
+371 20420628 / emils.rotgalvis@lnb.lv / www.lnb.lv