IFLA Journal Volume 48, No.2 (June 2022)
Klajā nācis Starptautiskās bibliotēku asociāciju un institūciju federācijas IFLA žurnāla vasaras numurs, kas īpaši veltīts bibliotēku krājuma glabāšanai un rūpēm par tā ilgtspējību.
Kur un kā glabāt bibliotēku kolekcijas? Kā atrast visam vietu? Kā pasargāt kultūras mantojumu no laika zoba, dabas katastrofām, kaitēkļiem un nevēlamiem mikroorganismiem? Klajā nācis Starptautiskās bibliotēku asociāciju un institūciju federācijas IFLA žurnāla vasaras numurs, kas īpaši veltīts bibliotēku krājuma glabāšanai un rūpēm par tā ilgtspējību. Žurnālu veidojuši viesredaktori: Berlīnes Valsts bibliotēkas direktors Reinhards Altenhorens un ASV Kongresa bibliotēkas Krājuma saglabāšanas nodaļas vadītājs Jakobs Nadāls.
Intervijas un raksti aptver problēmas, ar kādām jāsaskaras krājuma glabātājiem. Jaunzēlandes bibliotēkas atguvušās no 2011. gada zemestrīces, bet risina vietu trūkumu arhīvos. Francijas Nacionālā bibliotēka Parīzē ir nodrošinājusies pret iespējamiem plūdiem, retākās grāmatas un citus materiālus ievietojot īpašās kastēs, kas vienlaikus kalpo kā plaukti. Reti manuskripti draud sairt Indijas tropiskajā savannas klimatā. Savukārt Indonēzijas siltais un mitrais klimats rosina bibliotēkām meklēt risinājums pret termītiem: atbildes tiek rastas tautas gudrībās, starp grāmatām rindojot īpašus augus, kuru smarža atvaira nevēlamos ciemiņus. Atsevišķā rakstā uzzināsiet, ka arī pret baktērijām palīdz dabas līdzekļi, kas presētu tablešu vai ēteriskās eļļās mērcētu vates bumbiņu veidā novietojami krājuma plauktos, lai kultūras atmiņa saglabātos ilgi.
Izdevums pieejams: www.ifla.org/news/out-now-june-2022-issue-of-ifla-journal/