Mācību mērķis ir sagatavot medijpratības meistarus – mentorus, kuri apgūtās zināšanas spēs nodot gan citiem kolēģiem, gan sabiedrībai, – kā arī veicināt meistaru savstarpējo tīklošanos, pieredzes un domu apmaiņu. Apgūstot programmā piedāvāto, dalībnieki pratīs labāk izpratīs medijpratības nozīmi bibliotekārajā darbā, veiksmīgāk orientēties mediju un informācijas vidē gan bibliotekārā darba, gan ikdienas vajadzībām, veicināt savu un citu drošību interneta vidē, izmantot radošas un praktiskas metodes, lai palīdzētu dažādām auditorijām pilnveidot savas medijpratības zināšanas. Tāpat bibliotekāri iemācīsies labāk strādāt ar medijpratības materiāliem un izmantot tos praktiskās aktivitātēs, kā arī noderīgi un jēgpilni izmantot jaunākos informācijas vides rīkus, piemēram, mākslīgo intelektu un sociālos tīklus. Mācību gaitā dalībniekiem būs jāpielieto gūtās zināšanas, lai veiktu noslēguma uzdevumu – sarīkotu patstāvīgi organizētu medijpratības aktivitāti savā bibliotēkā.

Mācību tikšanās notiks reizi mēnesī klātienē vai attālināti, katrā nodarbībā pieredzējušu lektoru vadībā izzinot kādu konkrētu medijpratības jautājumu vai aspektu. Jaunā mācību cikla dalībnieki tiksies nodarbībās no 2024. gada oktobra līdz 2025. gada maijam. Tāpat programmā apstiprinātie bibliotekāri saņems regulārus medijpratības jomā aktuālu jaunumu apskatus, tīklošanās iespējas ar nozares kolēģiem, atbalstu savām medijpratības aktivitātēm un cita veida priekšrocības. Mācības ir bez maksas un to noslēgumā bibliotekāri saņems LNB izsniegtu apliecinājumu par apgūtajām prasmēm.

Programmā vietu skaits ir ierobežots, tāpēc tiek rīkots atlases konkurss, kurā izvērtējot pieteikumus un izvēloties pretendentus, galvenā vērība tiks pievērsta sadaļai par pretendenta motivāciju. Tāpat jāņem vērā, ka liela pieteikumu skaita gadījumā programmā nevarēs uzņemt divus vai vairāk vienas bibliotēkas darbiniekus. Septembra otrajā pusē sazināsimies ar tiem dalībniekiem, kuri būs apstiprināti dalībai programmas trešajā gadā.

Pieteikties aicināti speciālisti no visām Latvijas bibliotēkām – publiskajām, skolu, akadēmiskajām un speciālajām. Arī bibliotekāru ikdienas darba specialitāte nav ierobežojums dalībai programmā – līdz šim par medijpratības meistariem kļuvuši, piemēram, bibliotēku metodiķi, informācijas un sabiedrisko attiecību speciālisti, pagastu bibliotēku vadītāji un citi speciālisti.

Medijpratības meistaru programmu organizē LNB Bibliotēku attīstības centrs ar Kultūras ministrijas atbalstu. Jautājumiem un uzziņām lūdzam rakstīt uz e-pastu emils.rotgalvis@lnb.lv.

Pieteikšanās norisinās līdz 2024. gada 6. septembrim (ieskaitot).

Lai pieteiktos, pretendentiem jāaizpilda anketa, kas pieejama ŠEIT.

Informāciju sagatavoja:

Emīls Rotgalvis

Medijpratības nozares eksperts

Latvijas Nacionālā bibliotēka
Bibliotēku attīstības centrs

emils.rotgalvis@lnb.lv