Izstādes pamatdoma – vizuāli pievilcīgā veidā un īsā laika posmā parādīt, kas ir bijuši mūsdienu laikraksta “Bauskas Dzīve” priekšteči. Bauskas preses vēstures aizsākumi meklējami 1893. gadā, kad iznāca izdevums ar nosaukumu “Sludinājumi”. To turpinājuši laikraksti, kas dažādu politisko, ekonomisko un sabiedrisko norišu rezultātā tikuši slēgti, apvienojušies vai mainījuši nosaukumu. Izstāde ar lielformāta planšetēm “Laikraksti Bauskā” plašāk rāda daļu no tiem. Izstādē avīžu nosaukumiem, rakstiem un jo īpaši sludinājumiem ir ļauts stāstīt pašiem par sevi, pievienojot vien informāciju par laikraksta iznākšanas laiku, izdošanas un iespiešanas vietu. Vecā druka, aktuālie uzsaukumi, laikrakstu cena un virsraksti kalpo kā ceļa zīmes izstādes aplūkotājiem, lai spētu iejusties vai atsaukt atmiņā tā laika sabiedrības vajadzības vai gaisā virmojošo domu gājumu. Tajā pat laikā nepamanīts noteikti nepaliks tas, cik lielā mērā mainīgais ir līdzsvarā sabiedrības rūpēm, kas palikušas nemainīgas. Izrādās, par elektrības tarifu dārdzību runāja jau 1934. gadā! Aicinām noskaidrot, ko sludinājumos piedāvāja Bauskas uzņēmēji Nakabiks, Kvēps un Krafts, kādiem darbiem Bauskas alus darītava meklējusi zēnus, kā “Bauskas Vēstnesis” 1927. gadā atspoguļojis 18. novembra svētkus, uz kādu dueli Bauskas pagasta darba zemnieki aicināja bārbeliešus­ septiņdesmit sešus gadus atpakaļ un vai baušķenieki vēl atceras 90. gados iznākušo laikrakstu “Atspulgs”!

Bauskas Centrālā bibliotēka turpina pirms diviem gadiem iesākto ­­– lielformāta planšetes izliek pilsētvidē, pāris soļu attālumā no ieejas kultūras centrā un bibliotēkā (Kalna iela 18). Desmit planšetu apjomā līdz šim veiksmīgi izliktas tādas izstādes kā “Cimdi Zemgalē”, “Bauskas vārds dzejā”, “Zāļu tējas” un ne tikai. Vēlāk izstādes turpina savu izglītojošo funkciju pagastu bibliotēkās un pasākumos.

Izstāde tapusi notikumu cikla “Latviešu grāmatai 500” ietvaros, atzīmējot rakstītā vārda latviešu valodā nozīmi un ietekmi sabiedrībā un kultūrā cauri gadsimtiem. Bibliotēka pateicas Bauskas muzejam, Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas Misiņa bibliotēkai, LNB Informācijas un uzziņu centram par atsaucību un ātru sadarbību, kā arī LNB par finansiālo atbalstu mākslinieciskā noformējuma veikšanai planšetēm. Aicinām sekot Bauskas Centrālās bibliotēkas sociālo tīklu profiliem facebook.com un instagram.com, jo arī tajos reizi nedēļā publicēsim nelielu stāstījumu un fragmentu no izstādes.

Izstāde Bauskas pilsētvidē būs apskatāma līdz gada beigām vai pat ilgāk.

Vairāk par to, kā Latvijas bibliotēkas svin latviešu grāmatas piecsimtgadi, uzzini sadaļā “Latviešu grāmatai 500”.

 

Informāciju sagatavoja
Madara Maslova-Konrāde
Bauskas Centrālās bibliotēkas
galvenā bibliogrāfe-redaktore
madara.maslova@bauskasbiblioteka.lv