Atskats uz lekciju “Lasīšanas paradumi un to kultivēšana ģimenē (bērniem kopā ar vecākiem)” Aglonas bibliotēkā
2024. gada 22. augustā plkst. 15.00 Aglonas bibliotēkā notika lekcija “Lasīšanas paradumi un to kultivēšana ģimenē (bērniem kopā ar vecākiem)”. Pasākums norisinājās notikumu programmas “Latviešu grāmatai 500” ietvaros, sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku un ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas finansiālu atbalstu.
Lekciju vadīja prfesore, Dr. philol. Sanita Martena. Tā bija interesanta saruna starp lektori un klausītājiem. Kopīgi atbildējām uz jautājumu “Kāpēc ir svarīgi, ka bērni lasa?”.
Vērtīgākais lasīšanā:
- bērniem priekšā netiek noliktas gatavas bildes, tās jāiztēlojas pašiem;
- grāmatu lasīšana – iztēles, emociju, empātijas un pieredzes veidošanās avots;
- grāmatām piemīt terapeitiska iedarbība;
- bērnam, lasot grāmtas, veidojas analītiskā domāšana.
Kad un kā lasīt ar bērniem grāmatas? Jo agrāk, jo labāk, – kolīdz bērns sāk klausīties. Priekšā lasīšana – dialogs ar bērnu. Lasīt nevis bērniem, bet kopā ar bērniem, sarunājoties par izlasītajiem notikumiem un tēliem, atbildot uz bērnu jautājumiem, reaģējot uz viņu komentāriem. Jo tālāk aprakstītie notikumi grāmatā ir no piedzīvotās vides un laika, jo vairāk skaidrojumu un sarunu būs nepieciešams.
Vai skola var iemācīt “mīlēt” lasīt? Primārā tomēr ir ģimenes loma, ģimenes locekļi kā paraugs. Bet arī skolā var būt cilvēki, kam bērns var līdzināties, ko grib atdarināt.
Kā izvēlēties grāmatas? Lasot pašiem; pārzinot, kas jauns latviski izdotajās; kopā ar bērniem ejot uz bibliotēku; ejot uz grāmatu veikalu.
Lektore dalījās savā pieredzē par lasīšanu kopā ar bērniem, kuri izauguši par grāmatmīļiem. Klausītāji guva daudz vērtīgu atziņu par lasīšanu kopā ar bērniem, daudzi dalījās arī savā pieredzē par lasīšanu viņu ģimenēs.
Lekcija tika rīkota ar LNB norišu cikla “Latviešu grāmatai 500” un Kultūras ministrijas atbalstu.
Visi foto:
Ināra Valaine, Aglonas bibliotēka
Atskatu sagatavoja:
Aglonas bibliotēka