Lai iesaistītu un pārliecinātu jauniešus uzrunāt, uzklausīt un pierakstīt savu radinieku stāstus par grāmatām, bibliotēku un lasīšanas tradīcijām savā ģimenē, bibliotēka kā starpniekus uzrunāja Liepājas valstspilsētas vispārizglītojošo skolu vēstures un sociālo zinību skolotājus, aicinot uz semināru. Ar vienu vai vairākiem skolotājiem, kā arī skolēniem, seminārā bija pārstāvētas septiņas Liepājas skolas.

Semināra ievadā Liepājas Centrālās zinātniskās bibliotēkas kultūras metodiķe Anita Zūna pastāstīja par Latvijas Nacionālās bibliotēkas notikumu ciklu “Latviešu grāmatai 500” un LCZB pasākumu ciklu “Ģimene un bibliotēka – lasīšanas tradīcijas pamatakmens”, kā arī par senāko, 1525. gadā izdoto, grāmatu latviešu valodā.

Seminārā lektore Anita Helviga, Dr. philol., RTU Liepājas akadēmijas asociētā profesore, klausītājus iesaistošā lekcijā akcentēja atslēgfrāzes, kam pievērst uzmanību, izvēloties pētījuma virzienu. Rosinoša, aizraujoša un interesanti izvērtās domu apmaiņa par lektores piedāvātajām tēmām jauniešu sarunām ar radiniekiem. Piemēram, grāmata koplasīšanā ar bērnu, grāmata manā vecāku plauktā, āķi, uz kuriem uzķerties un citas tēmas.

Par grāmatu un lasīšanas lielo nozīmi stiprinot ģimeni un saliedējot dzimtu, vēstīja Anitas Helvigas personiskā pieredze, kas iegūta, rediģējot grāmatas par Rucavas un Dunikas pagastiem un sastādot Jēkaba Rūsiņa dzejas izlasi “… atnāc man pretī liedagā …”. Īpaši emocionāls bija stāsts par to, kā tapusi Miķeļa Pelītes, lektores tēva, grāmata “Mūžs manām acīm”, kas šodien ir vērtība ne vien ģimenei, bet daudziem ļaudīm, ko savās atmiņās pieminējis autors.

Pasākumu ciklā “Ģimene un bibliotēka – lasīšanas tradīcijas pamatakmens” vēl šogad notiks stāstu vakars, kurā tiksies visi iesaistītie.

Pasākumus īsteno Liepājas Centrālā zinātniskā bibliotēka sadarbībā ar Liepājas Izglītības pārvaldi. Projekts tiek organizēts Latvijas Nacionālās bibliotēkas notikumu cikla “Latviešu grāmatai 500” ietvaros, to atbalsta Latvijas Nacionālā bibliotēka un Kultūras ministrija.

Visi foto: LCZB

Informāciju sagatavoja:
Anita Zūna
Liepājas Centrālās zinātniskās bibliotēkas
Kultūras metodiķe