Aptauja: 56% pamatskolēnu internetu visbiežāk izmanto komunikācijai
Rīga, 2. janv., LETA. Vairāk nekā puse jeb 56% trešo līdz piekto klašu skolēnu internetu visbiežāk izmanto komunikācijai, proti, e-pastam, čatošanai, komunikācijas portālu lietošanai un cita veida saziņai, liecina "Lattelecom", Latvijas Nacionālās bibliotēkas atbalsta biedrības, Īpašu uzdevumu ministra elektroniskās pārvaldes lietās sekretariāta "Net-Safe" projekta un Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) veiktā skolēnu aptauja.
Savukārt 32% aptaujāto internetu pārsvarā lieto datorspēļu spēlēšanai, bet salīdzinoši mazāka daļa internetu izmanto informācijas iegūšanai un mācībām – attiecīgi 15% un 14%, aģentūrai LETA pastāstīja "Lattelecom" sabiedrisko attiecību speciāliste Elvīra Stepanova.
3% skolēnu atzinuši, ka visbiežāk internetu lieto failu lejupielādei, bet 0,4% – rēķinu apmaksai un dažādu pirkumu veikšanai.
Lielākā daļa jeb 72% aptaujāto skolēnu norādījuši, ka internets viņiem ir pieejams mājās. Savukārt 33% aptaujāto var piekļūt internetam skolā, 27% – bibliotēkā, 15% – pie vecākiem darbā, un tikai 5% skolēnu to lieto interneta kafejnīcās.
Uz jautājumu par to, kuras lietas bērniem visvairāk pietrūktu, ja rītdien tās vairs nebūtu, vairums jeb 54% aptaujāto skolēnu atbildējuši, ka viņiem visvairāk pietrūktu mobilā tālruņa, 34% pietrūktu interneta un 22% – televīzijas.
Skolēniem tika uzdoti arī jautājumi par drošību internetā, bibliotēku apmeklēšanu, kā arī zvaniem uz bērnu un jauniešu uzticības tālruņiem.
Apkopojot datus, secināts, ka vairāk nekā puse jeb 55% aptaujāto skolēnu internetā vismaz reizi ir snieguši nepatiesu informāciju par sevi. Visbiežāk tā bijusi nepatiesa informācija par savu vārdu, vecumu vai nodarbošanos. Salīdzinoši retāk nepatiesa informācija sniegta par izskatu un dzimumu.
53% skolēni arī atzinuši, ka, lietojot internetu, viņus uztrauc iespēja nonākt kontaktā ar bīstamiem cilvēkiem, bet 28% aptaujāto atzinuši, ka viņus uztrauc iespēja inficēt datoru ar vīrusu. Retāk uztraukums bijis par to, ka citi interneta lietotāji varētu uzzināt personīgu informāciju, vai par to, ka pārāk ilgs laiks tiek pavadīts internetā.
Aptaujas laikā tika noskaidrots, ka regulāri bibliotēkas apmeklē 28% skolēnu, ļoti reti to dara 62%, bet tās vispār neapmeklē 10% aptaujāto skolēnu.
Savukārt uz kādu no bērnu un jauniešu uzticības tālruņiem ir zvanījuši 23% aptaujāto. Zvanot uz uzticības tālruņiem, 7% gadījumos skolēni runājuši par problēmām vienaudžu vidū, 6% – par attiecību problēmām ģimenē, 4% – par vardarbību un 2% – par attiecību problēmām ar pedagogiem. Piektdaļa aptaujāto atzina, ka uz uzticības tālruni ir zvanījuši, lai pajokotu.
Skolēnu aptauja tika veikta šī gada novembrī un decembrī notikušo informatīvo skolu braucienu laikā, kad tika apmeklētas 32 skolas dažādos Latvijas novados un aptaujāts vairāk nekā tūkstotis piekto līdz septīto klašu skolēnu.
Skolu braucienu laikā bērni tika iepazīstināti ar izglītojošo datorspēli bērniem "Uzcel Gaismas pili!", projektu par drošību internetā "Net-Safe" un bērnu un pusaudžu uzticības tālruņa "8006008" darbību.
Aija Eriņa LETA
Copyright © LETA
Copyright © LETA